Gradinile noastre in 2009

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Anul 2009 a inceput, primavara e pe aproape, iar gradinile noastre se vor trezi in curand la viata.
Vreau sa postam aici noutatile din gradinile noastre, ideile pe care le avem pentru acestea si propunerile pe care ni le-am facut.
A inflorit un arbust in gradina sau au rasarit primii vestitori ai primaverii? V-ati propus ceva pentru ele in anul anul acesta? Vrei sa achizitionati plante noi, sa le transplantati pe cele pe care le aveti sau sa faceti o amenajare sau reamenajare?

Eu si mama mea ne-am propus pentru gradina ei cateva lucruri noi pe langa lucrarile sezoniere obligatorii:
-sa plantam arbusti ornamentali in locul trandafirilor transplantati
-sa achizitionam un Acer palmatum Dissectum Garnet
-sa transplantam niste exemplare de liliac
-sa fasonam un Chamecyparis care a inceput sa invadeze o alee
 

mihai63

Member
Eu am de facut multe lucrari in gradina anul acesta:
- de terminat aleile
- de plantat trandafiri urcatori
- de construit o pergola si doua bancute,
ce mai,multe si sper sa am si timpul necesar.
 

tranda09

Member
Eu am hotarat sa-mi schimb gradina. Nu de tot. Am luat legatura cu o firma care-mi va da sfaturi, am luat de la Hornbach 5 role de 9m din plastic verde pentru delimitarea spatiilor si clame speciale de diferite dimensiuni pentru fixarea ramurilor, un sac de scoarta caramizie ( dar din proprie experienta nu ajuta decat design-ului, nu opreste buruienile) am ales un cedru, trandafiri cataratori si trandafiri pomisor si mai am o lista lunga de tufe pe care am mai dat-o pe forum.Intentionez sa amenajez si o pergola pentru masa si bancute, acoperita cu policarbonat de culoare caramizie. In capatul pergolei am vazut pe un site ceva de fite, semineu in aer liber...Of, cate am de facut...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai sa ma bag si eu in seama: eu de-abia dupa ce v-am descoperit pe voi mi-am dat seama cam cum ar trebui sa arate o gradina asa ca anul asta:
- fac un proiect de amenajare - mi-ar placea sa lucrez cu un "designer"de gradini dar dupa ce am studiat problema pe internet mi-am dat seama ca nu prea imi permit in acest moment din cauza costurilor
- ma apuc de implementare :D

Pana atunci studiez intens - una peste alta am comandat deja trandafiri urcatori pentru viitoarea mea pergola si cateva tufe decorative - iasomie si forsitia. Intre timp urmaresc recomandarile lui Ruxi, fac bugete peste bugete, calculez, caut furnizori si tot asa...

Si, apropo, am gasit niste programele free de proiectare peisagistica - pentru cei interesati link-urile sunt mai jos:
http://www.bbc.co.uk/gardening/htbg2/virtual_garden/
http://www.saga.co.uk/homeandlifestyle/ ... Design.asp
Daca nu am postat corect in acest topic, o sa va rog sa redirectionati catre sectiunea care vi se pare potrivita :oops:
 

claudia_s

Member
Eu anul acesta vreau sa imbrac gardurile pentru ca sunt inestetice, sa achizitionez treandafiri cataratori, sa fac un gard viu si multe alte lucrari mai mici dar care cred eu ca vor schimba infatisarea gradinii.
 

iraira

Member
Gradina mea are 1000 mp, dar urmeaza sa ne facem si casa...pana atunci nu prea am cum sa o amenajez in adevaratul sens al cuvantului.
Grdurile sunt din plasa, asa incat vreau sa le imbrac cu plante agatatoare.Am plantat deja cateva fire de fallopia, care s-au si prins(au dat mugurasi de asta toamna).Daca aveti sugestii despre ce alte plante agatatoare as putea sa mai folosesc, va rog sa ma ajutati.
In rest o sa plantez mai mult pe margini copacei, si flori anuale.
Am pus deja de asta toamna 7 braduti molid adusi de la padure si 3 pini (pana acum au rezistat, desi nu arata chiar foarte bine...o sa vedem daca supravietuiesc) , 2 caisi si un mesteacan, o tufa de lavanda, 10 fire de trandafiri (din care 2 agatatori ), butasi cumparati din supermarket, si inca 11 fire sub borcan :) colectate din gradina bunicii.In rest multe multe flori de primavara bulboase.
Pe teren a fost lucerna, fapt care ne-a ingreunat putin munca, am dat cu ierbicid, dar fara folos.Asta toamna nu am mai apucat sa aram, asa incat o sa ne luptam cu ea si anul asta.
O sa incerc sa pun si cateva fotografii (daca reusesc sa invat si cum sa fac asta)
Acum lucrez la o schita a planului viitoarei gradini, o sa o postez imediat ce o termin, poate ma ajutati cu sfaturi si sugestii din experientele voastre.
pupicei si astept raspunsuri
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
iraira, asteptam schita gradinii si poze in topicul asta, sau iti poti deschide unul nou cu gradina ta :D
 
A

Anonymous

Guest
@irarira,
...eu mi-am facut casa tot pe cimp,de doi ani ma lupt cu buruienile.
Incearca cu RONDUP,este foarte bun,nu contamineaza pamintul,dar trebuie sa-l dai mai de multe ori.
Un sfat bun,este sa-ti faci un studiu geo,oricum iti trebuie pt constructie,astfel vei sti ce fel de pamint ai,in mare,si astfel vei sti ce "merge".
:|
 
A

Anonymous

Guest
Trebuia sa incep cu inceputul,
...Asadar,am o casa,insfirsit,care "sta'pe aproximativ 2000 mp la 8 km de Iasi.Inainte a fost teren agricol,casa este pe la mijloc,1000mp in fata ei,iar restul de vreo 800-900 in spate.Este o limba de pamint cu latimea de 18-20 m.Nu stiu exact deoarece am "jonglat"cu latimea drumului.
In partea din fata m-am hotarit impreuna cu sotia si arhitectul casei sa facem o gradina cu copaci ornamentali,iar in "spate"pomi fructiferi,legumicultura,si ceva vita de vie de masa.
Am inceput anul trecut.Acum vreau in partea din fata sa fac si un iaz.Din 11 pini s-au prins doar doi,din 6-7 mesteceni poate 2,in rest cam toate "merg"
Gazonul a iesit bine,dar nu l-am pus decit pe 200-300 mp.Ap plantat vreo 30 pomi fructiferi,cu gazon intre ei.Toti sint ok-ei.Am pus vreo 35 de trandafiri,TEA HIBRID,de la Metro...sint si astia bine.
Mai am niste jardiniere imense pe care le voi "popula "anul acesta.
Am avut si un Larice...dar s-a "dus",s-ar putea de la Rondup.
Nu pot acum sa povestesc tot ce am plantat dar voi reveni.
Va rog sa-mi spune-ti daca frunzele Evonimum-lui se usuca partial iarna ?
:D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
exista specii de euonimus care isi pastreaza furnzele peste iarna si altele care le pierd. presupun ca al tau este cu frunze cazatoare.
 
A

Anonymous

Guest
multumesc frumos,l-am cumparat de la Statiunea de cercetare de aici,mi s-a spus ca este verde si iarna...infine.La-m cumparat pe cel care are frunzulita jumatae verde jumatate galbena.Acum sint in proportie de 90 % rosiatice....
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
daca e vorba de Juniperus horizontalis Andora Compact si acesta de face iarna rosiatic. si cu siguranta si alte specii. deci nu cred ca e vreo problema.
 
A

Anonymous

Guest
@Mihai63,
sigur ca da ,le voi posta in partea a doua a zilei.Nu am prea multe,deoarece casa mea are pergola prevazuta din proiect.Poate reusesc sa =gasesc si proiectul ei in memoria calculatorului.
Important este,cel mai important,ca ea ,daca este din lemn,atunci acesta musai sa fie tratat corespunzator.Impregnarea se poate face in vreo doua feluri.Intimplator am reusit sa dau peste citeva persoane de specialitate care stiu cu ce se "maninca"chestia asta.

@Ruxitzika,
Buna dimineata,multumesc pt. veste,oricum asteptam primavara sa vad ce-i cu ele.M-am uitat atent la plantutze si nu pareau deloc uscate.
Mai am niste plante pe care le-am "imprumutat"asta toamna din Grecia,o sa incerc sa le fotografiez,si apoi le voi posta aici ca sa ma ajutati sa le identific.
Am observat prin alte tari,ca cei de acolo isi innobileaza gradinile cu digerite obiecte:adapatoare pt. pasarele,lanterna japoneza,ceas solar,astea obligatoriu,dar si multe chestii din fier forjat plus obeliscuri.
Acum urmeaza intrebarea:nu ar fi bine sa se deschida un topik cu acest subiect ?
...eu nu am facut pina acum de a aduna zeci de fotografii,site-uri,etc.
:?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
da, poti deschide unul nou cu gradina ta in care sa ne prezinti colturi amenjate din ea, plantele cunoscute si necunoscute, etc.
cine stie, poate la un moment dat organizam un concurs de gradini :)
 

iraira

Member
mihail a spus:
@irarira,
...eu mi-am facut casa tot pe cimp,de doi ani ma lupt cu buruienile.
Incearca cu RONDUP,este foarte bun,nu contamineaza pamintul,dar trebuie sa-l dai mai de multe ori.
Un sfat bun,este sa-ti faci un studiu geo,oricum iti trebuie pt constructie,astfel vei sti ce fel de pamint ai,in mare,si astfel vei sti ce "merge".

Multumesc pentru sfat, numai ca acum am pe acolo si doi catei care umbla, si mi-e cam frica sa mai dau cu ierbicid.Studiu geo o sa facem oricum pentru casa...din cate stiu eu e cam lutos pamantul...
 
A

Anonymous

Guest
In vara am fost pt. a nustiu cita oara in Grecia.
Am un fix cu ei.
Am vazut ,un fel de trend,multe felinare,unele cu panglici,dar nu puse pe jos,ci la capatul unor tije fooooarte shic din fier forjat.Am vazut(si cumparat) o "pasarica",tot din fier forjat,dar care avind doua contra greutati,de o parte si alta,se misca incet in vint.
Am vazut un velociped interesant,suport de flori.Numai si numai lucruri delicate. :D
Mai sint ceva ornamente la Praktiker,niste tije cu un fel de flaore,soare,sageata in capat,dar daca nu stii despre ce este vorba nu le bagi in seama,astea fiind chiar in fata caselor de marcat.
Am vazut,intr-un fel este obligatoriu,sau...sa zicem daca gradina se respecta sa aiba :eek: lanterna japoneza din piatra,un ceas solar,o adapatoare de pasarele.Am mai vazut o "chestie"pe-un site englezesc..un fel de casuta pt. veverite,in ea se pun nuci pt. periaoda de iarna.Interesant nu ?Eu am vazut o veverita anul trecut in curte la mine.
Mai am multe chestii dragutze,rafinate,"salvate" de prin reviste frantzuzesti.Nu stiu cum sa fac ? sa le scanez si sa ti le trimit pe mail,sa fac niste schitze,nu stiu...Ne sfatuim,bine ?
Deci: nu stapinesc deloc chestia cu postatul fotografiilor aici,nu am aparat digital,lasa-ma te rog o saptamina sa ma documentez si promit ca voi deschide un topic pe acest subiect undeva spre sfirsitul saptaminii viitoare.
Chestia cu roaba este interesanta,poate un pic cam "la-ndemina",poate ar fi fost si mai interesanta daca o renovai in asa fel incit sa-si pastreze "patina".Sa se vada fierul ruginit al rotii,frumusetea lemnului vechi...nu stiu!
 
A

Anonymous

Guest
Buna Jasmine,
daca casa-i intr-o fosta livada,probabil e undeva pe Vishani,Birnova,Pietrarie .Asa-i ?
Mulumesc pt. invitatie,"execut-o" iar eu imi iau sotia din dotare si ...tzushi la voi.
Pietre mari si deosebite,gasesti (atentie e secret !) la PRAKTIKER-ul de la Metro.Este o strada prin stinga lui,treci pe linga cabina alba a paznicului,ajungi in capatul ei si acolo faci la stinga pina ajungi aprope de soseaua suspendata,adica sub ea,pe care de altfel ai venit.
Ei,acolo in dreapta vei gasi multe-multe pietre de munte de toate marimile.O parte din ele sint aruncate pe albia Bahluiului.
Sint abandonate de la constructie.
Casa mea+ terenul aferent este in Valea Ursului (nr.52),dincolo de Miroslava.
Ps. vezi,un pic,despre pasii japonezi.Edrept,nu prea merg la pitici ! :mrgreen:
 

mihai63

Member
OK,asa mai merge.Eu as vrea sa amenajez gradina in stil rustic,are cineva ceva idei,planuri eventual poze cu o astfel de amenajare?In reviste tot am vazut,dar ceva practic de aici din Romania(unde materialele si gusturile sunt altfel) :)
 
A

Anonymous

Guest
m-am tot gindit ca o parte dintre domniile voastre s-au suparat pe mine,cu toate ca eu eram constient,doar am scris,de asta.
Acum,ca sa-mi mai "indulcesc"situatia in drum spre esafod va rog sa va "aplecati"cu mare atentie asupra acestui link.
Este vorba despre "les murs vegetaux",e intr-un fel cadoul meu.

www.flowall.com

...o seara frumoasa ! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus