Gradinaritul de zi cu zi

miki70

Active Member
Claudia e plic gata preparat, cred ca e preparat asa cum spui tu, ma uit maine sa vad.

Maine stropesc tot, pot sa dau si pe leandri?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Toamna, Gabiuto, toamna ;-) Eu nu am semanat niciodata marar, la mine mararul e buruiana, iese si dupa aratura, cand se coc semintele las 2-3 plante sa coaca semintel si sa le scuture si in felul asta mi s-a umplut gradina de marar si eu nu folosesc marar deloc :rofl:
Nu stiu daca-ti rasare acum, eu stiu ca face ceva fite la semanatul de primavara, tu incearca si vezi ce se intampla stiu mai multa lume care a semanat primavara si nu a rasarit nimic :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: :cry: fleosc si la naiba :rofl: Asta toamna nu aveam locul pregatit pentru el :(
Ete...asta este.La toamna.Am mai avut prin gradina dar niciodata nu am semanat intr-un loc special si nici in mod special.
Lasa ca mananc eu si ptr tine.
Daca ai sti cat mi-am congelat eu in toamna :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Pai tu seamana oricum, poate ai noroc! Si lasa mereu o planta netaiata, sa faca seminte si sa se inmulteasca singura ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Eu seman mereu primavara si rasare dar ceva mai greu. Folosesc marar intensiv :rofl: imi place aroma :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incerc acum cu o parte din semintele pe care le am.La toamna ...vom vedea daca nu uit :giggle:
Elianna tu cand le pui?acum sau mai tarziu?
 

elianna

Well-Known Member
Experienta mea in ale gradinaritului are doar 4 ani, asa ca m-am documentat serios inainte de a incepe :rofl: In Ghid pentru meseria de legumicultor, ed. 1985, scrie ca "mararul se seamana toamna tarziu, in ferestrele din timpul iernii, primavara foarte devreme si chiar in timpul verii, esalonat" Anul asta inca n-am semanat, cred ca luni am s-o fac ca tot e luna in crestere.
 

elianna

Well-Known Member
Buna idee masha. Toamna cealalta am pus ceapa printre bulboase. Am avut ceapa devreme si a fost verde printre alte flori care au iesit mai tarziu :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Marar am mai avut prin gradina dar din seminte aduse de vant de la un vecin care de vreo 2 ani si-a pus gazon :( :x
Anul asta am o punga mare de seminte si vroiam sa le valorific la maxim :rofl: .
Cimbru cumpar rasad de la tarani in piata dar probabil cum il culeg devreme niciodata nu mi-a facut seminte.Dar e o idee excelenta Mascha.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, sa stii ca si cimbrul se autoinsamanteaza daca lasi o tufa pana toamna ;-)
 

MASCHA

Active Member
Nu ingheata din moment ce rasare primavara,printre flori,cei drept mai tarziu decat mararul,cand se incalzeste bine pamantul, dar rasare ;-)
 

ghia_don

Active Member
Nu ingheata semintele de cimbru .
mararul si cimbrul sint singurele verdeturi pe care le-am semanat o singura data ...cind am infiintat gradina :rofl: . De atunci, in fiecare an aprovizionez toti vecinii cu rasad de cimbru si cu marar la greu ! :D
 

Camik

Active Member
Eu am pus marar si cimbru primavara ..Habar nu am avut ca se pune toamna.
Poate ca am avut noroc, la mine a iesit si asa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O sa las atunci si cimbrul pana toamna tarziu si nu il mai culeg in floare.
.Am semanat marar putin ieri ca sa vad ce iese si daca iese.

In schimb ia uitati ce frumusica ceapa "la borcan" :rofl: am si cat a crescut :
 

LadyBug

Well-Known Member
Ce bine arata, si ce de economie de spatiu! ar trebui sa incerc si eu, numai sa am timp, ca deocamdata is la capitolul flori, mai puntin cu legumele.
Eu nu am reusit niciodata cu inul si cu macul, stiti cumva cum se procedeaza cu astea doua? Adica germinau si cresteau nitelus, daca erau udate, dar apoi dispareau, dupa ce se faceau de 10 cm inaltime maxim (ma refer la in), la maci nu stiu ce se intampla, cei pusi de mine nu au crescut prea mari, doar ca o singura data am avut 2 ani la rand un mac roz batut venit de nu stiu unde, apoi s-a dus si el de unde a venit.
Cand se seamana macul si inul decorativ si cum trebuie udate? Banuiesc ca tb sa stea in soare, dar tb udate des? Si cat de des tb plantate, se repica sau nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sper ca nu faci rasaduri pentru asa ceva :eek: .
Arunci semintele in gradina pur si simplu
.Inul insa este betiv RAU.Nu creste si nu infloreste fara apa din belsug.Si macilor le trebuie apa ca sa apara dar odata ce au inceput sa aibe frunze deja nu trebuie sa iti mai faci problem cu udatul.Il poti rari.

adrianam a spus:
E buna ideea si pentru usturoi!
Ai incercat, Gabiuta?
Da,am incercat intr-o sticla de 2 l si am si mancat din el .Acum mai pun inca o tura.De drag evident.
 
Sus