Gradinaritul de zi cu zi

interval

Active Member
Vara asta nuuuuuuuuuuuuuuuuu dorm
Nu am somn
Zorii zilei ma prind
In gradina prasind
Fiindca n-am somn


Nota: Astazi am scos ceapa echalota
 

Floria

Active Member
Cred ca nici eu vara asta nu mai dorm, am o mare problema !!!!
Cei de la primarie au obtinut fonduri europene pentru a asigura orasul in care am gradina cu apa de izvor. Si au sapat ei pana au gasit un izvor la 300 m adancime cu apa foarte placuta la gust. Bucurie mare !!! pot sa beau apa de la robinet, fac baie cu apa de izvor, ud florile cu apa fara clor fiind apa plata de izvor. Problema este ca apa e foarte rece !!!!! nu pot uda decat noaptea sau pe la 5 dimineata. Am facut imprudenta sa ud seara si am stropit unele rosii, rezultatul este ca au arsuri unele dintre ele. Frunzele sunt foarte sanatoase, nu sunt semne de mana sau vre-o boala dar rosiile s-au patat. Ce ma fac ? dati-mi idei !
 

belisima

Well-Known Member
i-auzi :visator: se vede ca s-a schimbat puterea!cred ca solutia ar fi un bazin mare in care sa stocati apa pentru udat...
 

interval

Active Member
Floria a spus:
Cei de la primarie au obtinut fonduri europene pentru a asigura orasul in care am gradina cu apa de izvor.
Locuinta mea de vara ... e la tzara, pentru ca acolo am gradina. Tot cu fonduri europene un primar liberal a asigurat apa curenta in comuna. A venit apoi unul de la pdl si a ramas in continuare. Si anul trecut, si anul acesta, primarul ia o masura (lumea injura) de a micsora debitul de apa in perioada de seceta. Asa ca uda, mosule, daca poti.

Dar nu m-am lasat. Am doua fantani si anul trecut am pus o pompa intr-una din ele. Prin Septembrie mi-au furat-o

Nici asa nu m-am lasat, mi-am cumparat alta pe care o pun doar cand ud, iar in rest sta in casa. Din casa pana la locul cu pricina sunt cam 50 m. De data asta mi-au furat cablul de alimentare.

O sa-mi fac alt sistem de alimentare pe care sa-l duc in casa impreuna cu pompa.

Pana una-alta ud cu stropitoarea. Pana mi-or fura-o.
 

anknic

Active Member
naspa asta cu furatul...noi ne-am pus alarme, avem vecini care au vederea direct in curte la noi (special am defrisat tot ca sa vada ei casa) si pe Toby, alarma nr.1. politistul comunitar sta la 50 m de noi si ii stie latratul lui Toby...ne-am imprietenit cu el si vine in 30 sec daca il aude ca se agita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
interval a spus:
Si anul trecut, si anul acesta, primarul ia o masura (lumea injura) de a micsora debitul de apa in perioada de seceta. .
:mrgreen: a luat model australian unde se dau amenzi drastice daca nu se respecta regimul de austeritate al apei :mrgreen:
 

ionascus

Active Member
Cum stati cu fasolea urcatoare...la noi prost de tot am vazut cateva flori,dar vreo pastaie nici gand......mai are vreo sansa anul asta sau o scot????
Am pus acum mazare de toamna .....a incoltit...bineinteles ca are parte de mult ajutor...o ud in fiecare zi.....
 

anknic

Active Member
eu am f.multa fasole oloaga uscata, aia urcatoare care a scapat de smuls (ca a venit o data soacramea la smuls buruieni...si a ras cam tot) e cam rahitica...din aia lata galbena am cules de vreo 2 ciorbe...

aia la metru e pusa unde pot sa ii mai arunc o cana de apa si vad ca are flori.

mazare nu mai pun ca nu am cum sa o ud.

chiar ma gandeam pt.la anu' sa incerc sa pun fasole mai devreme...

la mine e jale cu seceta: nu am facut decat rosii (neudate), vinete (udate rar), ceapa (micuta fata de anul trecut) si mazare (am pus vreo 5 kg la congelator)...in rest: usturoi vreo 20 de capatani, castravetii sunt praf, fasolea e praf...promit dovlecii si dovleceii cate ceva.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si la mine e jale cu fasolea :( Incepuse bine si pe urma parca a ars-o ceva, desi am udat-o o data pe saptamana, s-au ingalbenit frunzele, s-au uscat vitele :(
 

victoria

Active Member
Credeam ca eu sunt singura cu proobleme din astea la fasolea urcatoare :eek:f: Am o fasole de sta sa sara de pe arac,atat de mult a crescut.E verde,deasa si inalta.Doar ca nu face pastai.Am cules doar cateva :(
 

belisima

Well-Known Member
pentru ca nici eu ,'vara nu dorm' :tavalit: m-am gandit sa seman cateva cuiburi de dovlecei si niste fasole la metru...cele pe care le am in gradina dau semne de epuizare,si atre as vrea sa mai am si spre toamna.credeti ca ar creste bine?
 

victoria

Active Member
Cu siguranta vor creste frumos daca le uzi mereu.
Eu am semanat fasole oloaga verde,care deja a rasarit si are vreo 10 cm,iar zilele astea am pus fasole urcatoare lata,fasole oloaga galbena si mazare.
Vreau sa mai pun,pe locul unde am avut mazarea din primavara,niste arpagic din productie proprie ca sa am ceapa verde peste o luna.
Am adunat deja o gramada de seminte de verdeturi si legume,pe care le-am pus la uscat in magazie,am adunat si pus la uscat rozmarin,lamaita,leustean,marar pentru muraturi,cimbru si cimbrisor.
Acum astept marele bum la rosii sa ma apuc de facut bulion si conserve,ca am o multime de rosii ce stau sa se coaca.Deocamdata culeg pentru salate si mancare.
 

GabyHila

Member
Nici eu varaaaaa nu dorm..... ca ud toata ziua.

Am avut o samanta de fasole cu teaca verde de la Banca de gene din suceava si aseara am culea primele fasoi:) Am facut mancare scazuta cu ele impreuna cu hribi. Crima! plina de ate si absolut nemancabila! tare teaca!!

Fasolile mele cresc la radacina pomilor fructifieri si au rodit bine anul asta. Ma gandeam sa mai pun niste boabe acum. Oare mai ies pana la toamna ca tare buna a fost!

Rosiile cherry incep sa se coaca si alea mari le astept de la bunica:)

In schimb ceva mananca cu spor magnoliile mele. Ori sunt arse ori mancate de ceva. Nu am stropit cu nimic gradina deloc si nici nu vreau. Solutions?:)
 

victoria

Active Member
GabyHila a spus:
Nici eu varaaaaa nu dorm..... ca ud toata ziua.

Am avut o samanta de fasole cu teaca verde de la Banca de gene din suceava si aseara am culea primele fasoi:) Am facut mancare scazuta cu ele impreuna cu hribi. Crima! plina de ate si absolut nemancabila! tare teaca!!

Fasolile mele cresc la radacina pomilor fructifieri si au rodit bine anul asta. Ma gandeam sa mai pun niste boabe acum. Oare mai ies pana la toamna ca tare buna a fost!

Rosiile cherry incep sa se coaca si alea mari le astept de la bunica:)

In schimb ceva mananca cu spor magnoliile mele. Ori sunt arse ori mancate de ceva. Nu am stropit cu nimic gradina deloc si nici nu vreau. Solutions?:)
La stropit incearca cu infuzie de tutun sau cu apa si sapun diluat.Eu am scapat cu sapun de puricii de pe trandafiri
Fasolea se va face daca va avea apa destula.Mie mi-a rasarit o parte si am mai pus
 

victoria

Active Member
Azi a venit un vecin cu calul si am arat.Aleluia,bine ca am reusit ca aca se face frig va fi mai greu cu statul afara cu zana mea.Maine ma apuc de pus usturoiul si apoi arpagicul,mai mut niste zmeura si cam gata pe anul asta.Pana saptamana viitoare cred ca termin :D
 

iraira

Member
Re:

Floria a spus:
Tot ce pot sa va spun este ca am folosit si eu pocedeul inmuierii semintelor inainte de insamantare. Unii furnizori spun sa le tii 2 ore in apa calda, altii recomanda 24 ore. Eu le-am pus in prima zi de doua ori in apa calda si urmatoarele 2 zile in apa rece schimbata de doua ori pe zi. A treia zi semintele de fasole, dovlecel, castraveti, asparagus, ipomea, erau deja incoltite. Cartofii Vitelotte i-am pus in urma cu o luna in jardiniera la inradacinat si acum cand i-am pus in gradina aveau tulpina deja de 40 cm si facusera cartofiori mititei in jardiniera. Tot primul an este cand pun si Sweet Potato insa pe ei i-am tinut cu scobitori intr-un vas cu apa iar lastarii crescuti i-am taiat si i-am pus la inradacinat in pahare cu apa. Din doi cartofi am optinut 10 plante bine inradacinate. Acum sa-i vad cum se vor dezvolta la mine in gradina. Ploaia de azi a fost foarte buna.
De unde ati gasit cartofi Votelotte?as dori si eu, dar nu am gasit nicaieri pe la noi...
Multumesc anticipat,
Irina
 

miki70

Active Member
Nu stiu unde sa intreb :oops: si intreb aici. Cum se planteaza semintele de leustean si lavanda? Am pus in minisera in casa in minighivecele din ziar (cu turba de la pastilele jiffy ) cateva seminte de leustean apoi am pus iar putin turba deasupra . E ok? Iar lavanda nu am pus-o ca nu stiu cum. Tot asa e ok?
 
Sus