Gradinaritul de zi cu zi

Elektra

Member
floridoro a spus:
Elektra, acest soi de spanac nu rezista la frig. Se seamana primavara dupa ce trece pericolul brumelor.
O.k, mersi, o sa pastrez semintele pentru la primavara, e distractiv caci spanacul acesta, care de fapt nici nu e spanac :D , se gaseste de ceva vreme pe piata, ca si "spanacul mongolez" care de fapt e bielota/mangold/sfecla de frunze. Nu intelegeam in primavara de ce uneori spanacul iesea foarte bun si in alte dati era mai dulceag si cu vaga aroma de sfecla, evident ca tot se vinde cu denumirea de spanac.
 

floridoro

Member
Elektra, in postarea anterioara m-am referit la spanacul de Noua Zeelanda,
Tetragonia.
Mangoldul este alta planta la care se consuma frunzele, care intradevar seamana ca aspect si au usor gust de sfecla. Am cultivat mangold din seminte cumparate din Germania si din Ungaria si desi pe plicul de seminte era scris acelasi soi, culoarea frunzelor era diferita si gustul la cel nemtesc era mai puternic de sfecla. Acum cultiv doar soiul din Ungaria. Mangoldul rezista iarna in gradina deci dupa parerea mea il poti semana fara probleme. Semintele se formeaza in anul doi de vegetatie si seamana cu cele de sfecla.
 

Elektra

Member
floridoro a spus:
Elektra, in postarea anterioara m-am referit la spanacul de Noua Zeelanda,
Tetragonia.
Mangoldul este alta planta la care se consuma frunzele, care intradevar seamana ca aspect si au usor gust de sfecla. Am cultivat mangold din seminte cumparate din Germania si din Ungaria si desi pe plicul de seminte era scris acelasi soi, culoarea frunzelor era diferita si gustul la cel nemtesc era mai puternic de sfecla. Acum cultiv doar soiul din Ungaria. Mangoldul rezista iarna in gradina deci dupa parerea mea il poti semana fara probleme. Semintele se formeaza in anul doi de vegetatie si seamana cu cele de sfecla.
Am inteles perfect la ce te-ai referit :D , mangold am si eu inca de anul trecut in gradina, ultimul e semanat in mai si o sa-l pastrez peste iarna, nu mai seman altul acum.
Eu ziceam ca la piata se vind sub denumirea de spanac atat mangoldul, spanacul tetragonia(Tetragonia tetragonioides) care nu-i ruda de fapt cu spanacul cat si adevaratul spanac(Spinacia oleracea), iar eu nu pricepeam de ce difera gustul atat cand eu cumparam mereu ...spanac :)
Cand am gustat prima frunza de mangold productie proprie m-am luminat.
 

bvteobv

New Member
Am si eu nevoie de putin ajutor...In aceasta toamna am devenit proprietarii unui teren de aproximativ 1400 mp pe care vrem sa infiintam o gradina de legume din primavara viitoare. Din cate am observat, terenul nu a fost lucrat de ceva vreme, este acoperit cu trifoi, cicoare, papadie, tataneasa, etc. Ar trebui arat acum? Sincera sa fiu, parca nu-mi vine sa las pamantul descoperit peste iarna... Am inceput deja pregatirea compostului... Ce ar mai trebui sa facem?
 

interval

Active Member
La mintea mea, daca nu m-ar interesa nimic din ce a fost cultivat (crescut) inainte, as da cu un erbicid total (sisitemic) si la 15-20 de zile dupa prima ploaie l-as ara. Ploaia este necesara ca sa fie absorbit erbicidul pana la radacina. Daca balariile sunt mari, atunci nu este indicat sa stropesti cu ebicid; ar trebui o coasa mai inainte dupa care trebuie asteptat 1-2 saptamani ca sa dea din nou ierburile ca sa ai ce stropi. Vezi ca in cazul cel mai defavorabil ai nevoie cam de o luna pana cand poti ara.
 
cand se termina vegetatia , vb cu un tractorist si roaga-l sa-ti desteleneasca terenul , e o aratura mai speciala , adica nu intoarce brazda de tot , o pune pe cant si degera toate radacinile , si in primavara dai cu discul si apoi cu freza. de unde esti din brasov ?
 

mirela06

Active Member
Ca a venit vorba de gradinarit...apoi asta m-a facut ca singura sa muncesc , ca turbatul si sa intru in casa numai la ore de dincolo de 24.Eu , Herra si cate o cucuvea care mai stateam sub razele lunii si sa speriem vecinii cu postarile fantomatice mai ales ale mele.Noaptea neagra, eu asisderea...asa am speriat biata mea vecina care mergand la WC-ul din curte a fost intrigata de miscarea din cea a mea .Femeia a vazut ceva,a auzit ceva si curioasa din fire s-a apropiat de gard.Mminune!!.Eu la pusul ultimelor tulpini de rosii in saci uriasi menajeri...si aia negri.
Eiii!!! Ce parere vi-ati facut de situatia ei (si a mea) ca drept sa spun nu eu am fost cea cu necesitatile toaletei si pericolul de a face pe mine :D

Acum sa va ,,desenez'' metodele mele de protectie facute dupa ideea mea dupa muuulte cercetari :D

http://mirela06.sunphoto.ro/met-_protec ... _pt-_iarna
http://mirela06.sunphoto.ro/met-_protec ... na/pagina2
http://mirela06.sunphoto.ro/met-_protec ... na/pagina3

Astfel m-am ,,exprimat'' eu cam ce gradinaresc :D
 

happy

Well-Known Member
Mirela tu protejezi pawpaw?Folia cred ca este gaurita ,altfel e de rau! :wink:
Astazi am cules gutui si am mai adus ghivece la apartament.Cred ca le termin pana vine zapada :rofl:
 

mirela06

Active Member
Multumesc Constantine.
Ma dau si eu...de ceasul mortii...ca numai harnicie nu se numeste sisismul asta care-l depun dar al fac pt. niste motive care sunt in sufletul meu.
Esti un om bun asa cum este toata famila asta de forumisti de pe eGradini.
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti :D
 

mirela06

Active Member
Da Ionele.!
Am pus poza cu ,,gaurelele'' sacului.
Toti au orificii de aerisire fie saci plastic mari sau mici.
deocamdata nu i-am acoperit definitiv doar am dat exemplu cum se procedeaza.
Multumesc pt. bunatate si grija . :D
 

happy

Well-Known Member
Astazi am profitat de soarele puternic de azi si am pus arpagicul si usturoiul.Mi-am luat sotia de manuta si am dus-o la gradina sa vada si ea cum este.Dupa ce m-a bosgorodit o jumatate de ora si-a intrat in rol si a facut treaba pt. care a venit.Ca este dezordine ,ca nu am sapat unde trebuie ,ca am dat prea multi bani celui care a sapat etc.,etc.Toate faceti asa fetelor? :x :x :x
Prefer sa vin singur decat cu asa 'muzica' :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca nu o duci destul de des la munca la gradina, de-aia are forta sa carcoteasca! Happy, la anu' car-o mai des la mosie si da-i mult de sapat si alte lucrari de-astea distractive si pe urma sa vezi cum o sa spuna ca-i perfect cum faci tu!!! :mrgreen: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Sa stii ca a plecat de la gradina cu o alta stare de spirit.Stresul serviciului isi spune cuvantul la ea!Tu la fel faci cu sotul sau nu prea il prinzi? :rofl:
 
noi facem munca in gradina impreuna , eu cu muncile cu efort fizic mai mare ,sotia cu bibilitul,
asa e la noi in familie!!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Sa stii ca a plecat de la gradina cu o alta stare de spirit.Stresul serviciului isi spune cuvantul la ea!Tu la fel faci cu sotul sau nu prea il prinzi? :rofl:
Pai cand il prind ii spun 'sapa aici o groapa de 40x40' sau 'adu cateva roabe de mranita', el se executa, nu comenteaza niciodata ca n-am facut bine ca-si ia o cazma peste dos si...totul merge foarte bine :tavalit: :tavalit:
 

miki70

Active Member
Ce bine de voi ca-i prindeti, eu nu-l prind iar cu o cazma/grebla in mana nu-l voi vedea niciodata. Daca se va intampla asta vreodata ma voi inchina o saptamana :) . Singura lui participare la gradina este ca-mi mai aduce cateodata bulbi de flori iar eu ii arat ce a iesit din ce a adus el :)
 
Sus