Gradinaritul de zi cu zi

victoria

Active Member
ce frumos este :D
Am iesit si eu ieri cu copiii,si am plivit toata zona cu flori, am plivit si ceapa,am presadit multa salata verde din rasadnita si am mai curatat de buruieni o portiune de teren de langa casa(unde am arat asta toamna dar acum e jungla deja) ca sa mai pun niste arpagic.Era in plan sa termin azi de plivit si sa ma apuc de plantat,dar m-a oprit ploaia de azi-noapte.Acum e flescaiala iar.
Cred ca s-a gandit Doamne-Doamne la mine sa ma odihnesc ca aseara eram robotel.Cand am intrat in casa ma dureau toate :)
Acum crosetez :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am semanat si eu direct in gradi creson,isop,mangoldul,patrunjelul cret ,telina de tija si inca citeva diverse chestiute de mincat :) :)
Pina s-or face mincam de la piata :D
Sper sa rasara curind ca au anuntat cald si soare.N-ar fi fost rea o ploaie usurica :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Ploaie usurica?? La noi a turnat cu galeata si s-au auzit primele tunete pe anul asta .
Asa ca am stat pe terasa acoperita si am tuns si pregatit muscatele pentru noul sezon :D .
 

miki70

Active Member
Azi am udat toate florile cu maceratul din gainatz de porumbel, maine sper ca vor fi tot verzi :)
Tot azi am inceput proiectul la compostiera, am bagat 4 tevi in ciment,la una din ele pusai prea mult nisip si cred ca nu se va intari :nu-mi_place: . Dupa ce se usuca le voi vopsi cu verde si voi pune rabitz iar pe o parte am sa pun un grilaj de palet pe post de usa. Langa compostiera va fi casa lui Aricel care urmeaza sa i=o construiesc.
 

geodezia

Well-Known Member
hello cit au ajuns rasadurile la mine sunt bine toate ..acum m-a uimit cum a crescut o tufa de dovlecei de mincare nu dovelacul de placinta ..sunt la intrecere cu matusa .. mi-a acaparat ditamai tufa vreo 4mp din cimpul de rasad de ardei .. ati trecut cu bine rpintre ploi ca la mine fie ploua diminetaa fie seara ..imi e cam frica de acum incolo de mana
am dat prima stropeala acu vreo saptamina juma adica 2 duminici trecute fix
am gasit o rosie cam galbejita ..in acelasi cuib era doar una afectata foarte curios poate o fi fost atacata la radacina asa ca am jumulit-o
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai Laura, si ai tai sunt ordonati, cat vezi cu ochii-n zare sunt doar pet-uri :rofl:
 

miki70

Active Member
Laura tu i-ai pus acolo pt 2-3 ani, eu ii scot toamna viitoare si nici ca aveam ditamai tarlaua ca a ta sa ma desfasor ca tine. :)
Vreau sa pun flori de piatra printre ei la anul, credeti ca deranjeaza ?
 

victoria

Active Member
ce frumosss Laura,un camp cu trandafiri ai tu acolo.sa vezi cand vor inflori peste vreo 2 ani ce frumusete va fi :)
 

adrianam

Well-Known Member
Aseara am fost la Miki si m-a ajutat sa pun butasii de trandafir in pet-uri de 0,5 l.
Deocamdata ii cazeaza la ea. Multumesc Miki! :D
 

miki70

Active Member
Cu multa placere Adriana. :hug:
Eu sunt fericita, l-am gasit pe James Galway . Pana la urma tot trebuie sa mai fac o groapa si e un ger !!!! :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Ce bine, poate reusesc si eu maine, dupa ce pun coletele, sa ajung la gradina si sa cazez trandafirii de la Lottum!
Si cred ca se mai lasa cu ceva taieri de butasi! Doar ce am prins gustul! :rofl:
Sper sa nu sufere trandafirii daca ii tai pe ger.
 

miki70

Active Member
:-))) Sticle ai? Hai prin cartier sa strigam :"Sticle goale cumparam !" :-))))
Maine pe 5grC e ok dc tai. Sa faci etichete dc ai timp.
 

miki70

Active Member
In dimineata asta cand m-am trezit cei de la primarie taiau de zor gardul verde la blocul de vis-a-vis la 60cm :x Cica asa au ordine date. Iesii si o rugai pe sefa lor sa nu mi-l taie asa scurt pt ca nu mai da nimic din cioatele alea groase care raman plus ca nu-i perioada de taiere. Femeia imi dadu dreptate , maine cand se intorc voi vedea cum mi-l ciumpavesc :( Gardul se taie primavara, cand intra in vegetatie, nu acum.
 
Sus