Gradinaritul de zi cu zi

GabyHila

Member
Eu am cumparat ceai de pelin si tataneasa de la Plafar si Dacia Plant. O sa le pun in ghivece si sper sa iasa plantute din semintele din ceai. Am testat cu pelinul si au iesit 3 plantute:)

Ma gandeam ca anul asta o sa imi usuc seminte la deshidrator pana la 40 de grade. macar le am pe toate ale mele.

Cat despre vremea de plantat.... bleah. A nins in Sibiu o minunatie...

Am mai cumparat ceva trandafiri de la Ciumbrud plant: emperatrice Farah si unul mov.

Am cumparat o lopatica mica pentru fetita mea si astept vremea buna.. :gandit:

Pana atunci... cafea de la mine :cafea: :cafea:
 

laural

Well-Known Member
Ce tare e ideea cu seminte de la plafar...eu caut de ceva vreme pelin :( . O sa incerc neaparat :dans:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca de obicei Alex stie :dans:
Perfect adevarat si spun din experienta:un singur fir e necesar pentru ca al doilea an sa fie plina curtea de pelin.Asa ca atentie cind incepe sa faca seminte .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca te trebuie sa te superi.Cred ca a vrut sa zica ca atita timp cit se gaseste "la liber" pe toate cimpurile chiar si pe linga gardurile de la tara nu trebuie neaparat cultivat din seminte fiindca este mult mai comod sa il iei gata rasarit.
Eu cel putin asa am inteles :D
Cuvintele astea .... :aoleu:
 

miki70

Active Member
Violeta eu as vrea cateva fire, multumesc mult. Vrei aster la schimb?

Azi am gradinarit cateva ore, mi-a intepenit spatele si mi-a inghetat fundul :) . Am luat si Veronicile de la Cebule sa le plantez dar nu le-am mai plantat pt ca nu stiu ce preferinte au. Stie cineva sa-mi spuna ce le place?
Umbra, soare, semiumbra, apa multa??
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adica ai trecut granita pentru ceva ce gasesti bine merci in Ro?Of...Mikisor :(
In fine.Le place soarele .Nu sunt pretentioase cu apa.Sa-ti creasca si traiasca!
 

laural

Well-Known Member
violeta1910 a spus:
va pot da eu pelin,cat doriti. :) ..ma duc pe camp il scot si vi.l trimit dvs :rofl:
Voi puteti rade de mine dar eu chiar nu am de unde sa fac rost de pelin, si doresc sa-l plantez in "mini livada ". La tara ma duc de 2 ori pe an.... :oops:
 

GabyHila

Member
Si eu vreau cu mortis pelin si tataneasa. Sunt sigura ca vor iesi din ceai:) m-am uitat azi toata ziua si nu am gasit.
Sunt teapana si maine nu stiu cum ma ridic din pat. Am pus radacinoasle, ceapa, usturoi.... ce bine imi pica la suflet. Incredibil.
 

adrianam

Well-Known Member
Am plantat si eu azi zmeur 20 de bucati, coacaz 5 bucati, 2 trandafiri- Isabel D'Ortiz si Tanor Star de la Yurta, un ghiveci de muscari l-am despartit si am plantat bulbii in jurul unei tufe de merisor. Si am mai pus si o vita de vie de la Yurta.
Saptamana viitoare trebuie sa gesec locul pentru 7 clematite si bulbii si bujorii de la Cebule!
 

laural

Well-Known Member
Am inspectat si eu azi mini livada mea, si am plantat ridichi, mazare si pastarnac....luni daca nu ploua pun si ceapa :D
 
am pozat pelinul din curte, :) sa nu creada cineva ca eu mint,sau k nu e adevarat k am...imi pare rau k nu se poarte simti mirosul :rofl:
 
Sus