Gradinaritul de zi cu zi

claude

Well-Known Member
Moderator
GabyHila a spus:
Eu am o nedumerire. Toata lumea pe la tara unde e casa pune in disperare cartofi. Pamantul e negru, usor de sapat, o minunatie. Cand cartofii se vor vinde in toamna cu 1 leu kg si legumele cu peste 5 lei toate.... de ce tot pun? Eu cand aud cartofi o iau la fuga.
Cred ca din obisnuinta ;-) Cartoful e mancarea saracului iar romanii mananca multi cartofi :rofl: In plus, presupun ca nu multa lume la tara are combine frigorifice in care poate sa stocheze si alte legume pentru iarna, asa ca dau inainte cu cartofi. Iar lumea de la tara s-a domnit rau, cumpara salam si pulpe de pui de la magazinul din sat si conserve...deh, s-au occidentalizat, a trecut moda conservelor puse pe iarna :mrgreen:
 

GabyHila

Member
Bine bine.... dar casele alea vechi au pivinite din alea sub pamant unde in principiu se tin multe peste iarna.
Am vazut lazile cu nisip unde se tin toate legumele... plus conservele...

vorba cuiva... cartofii ingrasa si prostesc:)
 

diana999

Active Member
GabyHila a spus:
Ma doare spatele.... mi-am terminat stratul inaltat. Are acum aproape 1,7 m si e plin de toate ramasitele din gradina plus crengile taiate.

Am pus zmeura in linie, vreo 30 de metrii liniari si steatul de capsuni.

Eu am o nedumerire. Toata lumea pe la tara unde e casa pune in disperare cartofi. Pamantul e negru, usor de sapat, o minunatie. Cand cartofii se vor vinde in toamna cu 1 leu kg si legumele cu peste 5 lei toate.... de ce tot pun? Eu cand aud cartofi o iau la fuga.
Degeaba sunt ieftini daca nu sunt buni. Acum doi ani am pus si noi cartofi in gradina pentru prima oara si nu se compara cu cei din comert. Sunt pufosi si foarte buni la gust.

Nu stiu a cui e vorba...dar nu cred ca ingrasa cartofii.
 

anknic

Active Member
cartofii sunt pufosi sau nu depinzand de soi.

cartofii nu ingrasa daca sunt mancati imediat ce au fost culesi, altfel sunt carbohidrati rapizi: aka ti se face foame repede dupa ce i-ai macat :) da' au multe calorii.
 

victoria

Active Member
Am fost si eu la 10 dimineata afara.Ieseam mai devreme dar si eu si zana suntem racite cobza.Am sapat si semanat 8 randuri. Am pus pastarnac, schinduf, loboda rosie si patrunjel de frunze.
Am mai pus si o gramada de seminte de flori si la 12 am intrat in casa.La 12.15 a inceput un vant puternic si s-a innorat,apoi a inceput sa ploua.Tocmai bine pentru ce am semanat.Am vazut si ca mazarea a inceput sa rasara.Va trebui sa ii montez suportii.Acum astept sa se mai insenineze ca sa pot iesi sa plantez cartofii.Eu pun cartofi,mai ales ca aici la magazinele din sat,au niste preturi de te ia cu lesin.la orice.Din cauza ca se ia mult pe caiet si patronii profita de asta.Eu aproape ca nici paine nu imi cumpar de aici.Semintele de legume si flori de la Starsem si Agrosel care sunt in Bucuresti 1,5 lei,la mine in sat sunt 2,5 lei.Iar cartofii noi cred ca vor fi 5 lei/kg daca aia vechi sunt inca 2,5 leidaca tot am spatiu destul,prefer sa imi pun de toate,sa nu depind de cumparaturi, macar la legume.
Cea mai aproapiata piata e la 10 km si aia doar duminica :)
 

belisima

Well-Known Member
ei,lasa victoria,ca-s mai buni aia crescuti de tine :D si la noi e aceeasi situatie cu magazile,n-am mai fost la mag din sat de o luna :bolnav: la mine in zona nu prea se fac cartofii,dar asta n-o impiedica pe mama sa puna in fiecare an :rofl: iarna vine si noi dam in continuare cu rasadurile,azi am facut rasadnita...si am semanat rosii,ardei ,praz,telina,vinete
 

GabyHila

Member
Am plecat mai repede de la servici sa prind niste soare. De maine se anunta din nou vreme urata. Am dat jos musuroaiele de la trandafiri... munca de chinez si am udat pamantul pt gradina. Ma doare spatele... iara
 

belisima

Well-Known Member
:D pai de ce ai dat jos musuroaiele daca se anunta vreme urata?eu macar le-am dat jos cand nu se anunta vreme urata :mrgreen: si acu plang in pumni
 

GabyHila

Member
Urata dar nu inghet. Ma tot sucesc ca am o forma f dubioasa la geadina din oras. E facuta ca o mandala garden si nu stiu ce sa pun . Am miliarde de seminte si multe plantute.

Oi vedea.
 

victoria

Active Member
Eu vroiam sa scot rasadurile in rasadnita de afara,ca nu le mai merge deloc bine in casa,dar nu cred ca o fac,ca au anuntat noaptea si -3 grade in zona mea :( Imi inchipui cum o fi prin nord :suparat:
Asa ca mai bine sa le mearga mai rau in casa inca vreo 3-4 zile decat sa le pierd afara
ma enerveaza rau de tot vremea asta.Vroiam sa ies sa pun cartofii dar deja e rece si innorat iar zana mea e racita offff
 

belisima

Well-Known Member
eu am zis ca mai aman o sapt lucrarile de afara,vroiam sa scot leandrii si muscatele :roll:
victoria ,esti tare draguta cu zana ta,si "zanul " meu ia o lopatica de gradinarit si se tine dupa mine,eu pun si el scoate :fluierat:
 

camic

Member
Trag si eu o strigare aici, cine avea la vanzare fasole la metru?....ma tot uit de doua zile pe forum si nu gasesc si pace.
 

laural

Well-Known Member
Eu am reusit sa plantez cei 50 si un pic de pomi fructiferi si cativa arbusti de zmeura, coacaze si agrise, si sunt tare tare fericita.....in starsit se contureaza si la mine o gardina adevarata. Acum ma rog sa ploua pt. ca nu am avut prea multa apa sa-i ud :rugaciune: . La Brasov cica vine zapada 15-20 de cm, asa ca nu ma grabesc sa scot florile afara. :pauza:
 

elianna

Well-Known Member
Ferice de voi ca locuiti intr-o tara cu clima mai blanda :) Eu nu prea am cu ce ma lauda ca nu prea gradinaresc. Mi-au inflorit cateva branduse/crocusi ca nu stiu care este diferenta si 2 ghiocei :( O hortensie are mugurasi usor crescuti si la fel photinia. Forsytia cred ca peste vreo doua saptamani sa infloreasca si pana atunci astept sa treaca gerurile anuntate ca mi-a fost frica sa tund arbustii de frica sa nu inghete. Ma plimb in fiecare zi prin curte si ma gandesc cu jale cum trece timpul fara sa pot face mai nimic. Pe accuweather in week-end se anunta la noi -12 gr si se simte ca -16 :( mai rau ca in februarie.
 

ghia_don

Active Member
Da, si eu astept cu groaza weekend-ul :( . Se anunta miine dimineata la noi -8 grade, iar simbata -14.. :cry: ma duc sa-mi string resturile de rasaduri ramase de la inghetul trecut, si sa le aduc in casa..
 

victoria

Active Member
belisima a spus:
victoria ,esti tare draguta cu zana ta,si "zanul " meu ia o lopatica de gradinarit si se tine dupa mine,eu pun si el scoate :fluierat:
hehe, asa imi place sa ii zic desi,daca o vezi ca e creola si are ochisorii aproape negri,numai a zana nu arata, dar e zana mea unicat :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu azi am gradinarit in casa: am transplantat episciile si gloxiniile. Maine urmeaza o parte din violete. Trebuie sa mai cumpar pamant. Prin gradina erau toate ok, au inceput sa infloreasca narcisele. Poate pozez cateva maine.
 
Sus