Gradinari de week end

mihai63

Member
Firma iti spun eu ,este YURTA.Dar ma mir fiindca eu am luat trandafiri de la ei si s-au prins toti....sau am eu degetele verzi :rofl:
 

Ruxandra1

Member
Gabiuta a spus:
De ce nu scrii numele firmei?
Daca cumva ea e de vina?Si povesteste cum i-ai plantat,cind,cum ????????? toate amanuntele ca sa stim ce sa te sfatuim :D
Gabiuta, e vorba de Yurta, intr-adevar. Credeam ca nu-i voie...
Nu cred sa fie ei de vina, ci doar nepriceperea mea. I-am pus prin martie-aprilie, cu pamant de cartita si balegar de vite, i-am udat bine 2 zile la rand, apoi in fiecare week-end, cand am ajuns pe-acolo. Am sapat doar in jurul lor (in rest au crescut muuuulte buruieni).

Am mai pus si un magnoliu, in acelasi mod, si l-am pierdut :cry: ...

Ce am reusit sa prind: Erica, braduti, salcie, edera si trandafiri (doar sub pet-uri).
 

Ruxandra1

Member
Dragilor,
Sunt tare mahnita, dezamagita :( . Am plantat 32 de pomi saptamana trecuta si ni i-au furat aproape pe toti. Acum ne-a pierit cheful sa mai facem ceva acolo.
Off...
 

lelia

Well-Known Member
Ruxandra1, sincer imi pare rau,imi dau seama ce simti ,mai ales cand am citit cu cata dragoste voiai sa faci din acel loc o gradina primitoare si bogata :( Nu stiu ce sa zic ,astfel de oameni fara suflet cum se numesc :?: Acum va fi greu sa mai plantezi acolo fiindca s-au invatat si vor veni mereu in'' inspectie''.E trist ,deoarece suferinta ta e adusa de semenii nostri :(
 

anasstasia

Active Member
E pacat ca unii oameni sint asa. Sa ai o curte si sa nu indraznesti sa faci nimic pentru ca ti-o vandalizeaza sau ramii cu ea defrisata. Eu cind am cumparat aici m-am interesat de vecini si am primit numai referinte bune. Acum...ceva ceva o sa mai dispara, insa daca e discret pina la urma e natural.
 

mirela06

Active Member
Asa este, dar cind gasesti un loc convenabil ca aspect si pret, nu ai cum sa te interesezi de vecini. Poate este atit de urgent ca nu mai stai prea mult pe ginduri.
Asa am patit si noi. Am nimerit linga o familie de ”adunatori”n de pe la altii , iar inainte am aflat numai de bine. :D
 

Ruxandra1

Member
Mirela, si voi ati patit-o :( !?
Ce sa mai zic... voi locuiti acolo si tot au avut tupeul...

Pe noi ne-a fermecat peisajul, paduricea din dotare si faptul ca are totusi vecini, e un drum foarte circulat... Acum ne-am legat sufleteste prea mult de acest teren si nu cred ca l-am mai vinde vreodata.

Am ajuns sa ma uit cu suspiciune la oricine trece pe langa gard si se uita inauntru.

Ar trebui sa deschid un topic "Cum ne ferim de hoti?"...
 

mirela06

Active Member
Nu-i rea ideea. Da. Asa am patit si noi. Acum , ca si tine, stau cu frica la fiecare zgomot.
Am sa pun senzori de lumina si sa anunt ca am camera de filmat si in infrarosu. Poate asa nu mai indrazneste sa mai miste. :(
 

anasstasia

Active Member
Urit trebuie sa fie sa traiesti printre astfel de oameni...
Eu am un vecin, cum nu mi-a fost dat sa mai cunosc. Noi mergem o data la 2-3 saptamini. Cind mergem vine si ne ajuta si la treaba (desi il rugam sa nu mai munceasca), ne-a pus coada noua la topor, a taiat via, ne-a ajutat sa caram toate buruienile pe care le defrisasem (2 carute pline ochi). Ieri mama a trecut pe la tara si i-a dus ceva "bunatati" de Bucuresti si dinsul ce credeti? I-a dat mamei o sticla cu tuica, una cu vin, vinete si niste untura :rofl: Tot indatorati ne-a lasat. Ne-a spus sa stam linistite, ca va veghea dinsul asupra cesei (a pus si semne la casa :rofl: ). Ce mai....jos palaria! Asa om rar am intilnit.
 
Sus