Gradinari de week end

Ruxandra1

Member
La multi ani, tuturor purtatorilor numelui Stefan si derivatelor si sarbatori fericite gradinarilor priceputi.

Urmaresc cu interes realizarile voastre in gradina, visand la vremea cand voi culege si eu roadele din gradina mea :D ... dar, am nevoie de niste sfaturi...
Avem un teren mai mare, intr-o zona de deal, frumoasa, si mergem acolo in fiecare week end de primavara pana toamna. Ne-am racordat la reteaua de apa si avem doar o cabanuta unde tinem uneltele.
La primavara intentionam sa punem niste pomi. Intrebarea este ce mai putem cultiva in situatia asta? Ce plante, mirodenii nu necesita udari si ingrijiri prea mari?

Multumesc pt orice sfaturi, idei!
 
pai ,intai spune-ne zona ,structura solului,expunerea la soare,surse de apa,eletricitate, ce ai vrea, vin-o te rog cu mai multe detalii
 

Ruxandra1

Member
- Zona este de deal, subcarpatica;
- este insorit aproape toata ziua;
- structura solului este lutoasa/nisipoasa, sunt destul de multe musuroaie de cartita (poate asta "spune" ceva cunoscatorilor);
- avem doar sursa de apa momentan;
- cam 800 mp sunt de padure si ma gandeam ca as putea cultiva ciuperci de padure (daca nu e prea complicat);
- timp de dedicat: in week end si concediu la vara;
- ca n-am mai gradinarit niciodata parca am mai spus :oops: ...
 
A

Anonymous

Guest
gradinar

eu as pune salvie,mure,zmeura,afine,coacaze,meri,peri,pruni
 

Ruxandra1

Member
Defne, la ce se intrebuinteaza salvia?
Cred ca voi pune pomi fructiferi: meri, peri, pruni, caisi, piersici, nectarini gutui, ciresi, visini, gutui. E ok sa iau de la statiunea Voinesti? A cumparat cineva de acolo? Oare gasesc?

As mai vrea sa pun coacaz, afine, catina si coarne. Voi incerca sa le prind din butasi, mai studiez problema... Murele nu imi plac.

Apoi, am vorbit cu cineva sa se ocupe de gradina de legume in schimbul jumatatii productiei, sa vedem ce-o sa iasa... Am cumparat deja arpagic si seminte de rosii, ardei, vinete, varza, morcovi, salata verde, cimbru, salvie, lamaita. Ma ajuta cineva cu sfaturi privind obtinerea rasadurilor :D ?
 
A

Anonymous

Guest
poti folosi salvia si in salate si pe post de condiment in fripturi,se foloseste si ca planta medicinala si ornamentala.
Privitor la rasadnita vei gasi pe forum topic special afectat rasadurilor,eu prefer pt majoritatea legumelor enumerate de tine rasaduri,cu seminte nu am incercat,in mai cumpar rasaduri si se prind toate,am luat chiar si de praz
 

Ruxandra1

Member
Defne a spus:
poti folosi salvia si in salate si pe post de condiment in fripturi,se foloseste si ca planta medicinala si ornamentala.
Privitor la rasadnita vei gasi pe forum topic special afectat rasadurilor,eu prefer pt majoritatea legumelor enumerate de tine rasaduri,cu seminte nu am incercat,in mai cumpar rasaduri si se prind toate,am luat chiar si de praz
Am vazut topicul. O sa-l studiez cu atentie. M-am gandit ca ies mai ieftin cu semintele si am si un chef maaare sa experimentez.
Multumesc. :D
 

Ruxandra1

Member
Stie cineva in ce directie trebuie orientate straturile de legume?
M-ar "aranja" sa le orientez E-V. O fi bine :? ?
 
Nu stiu sa existe o regula in aceasta privinta, dar este mai usor de lucrat in gradina daca le ai pe toate orientate in aceeasi directie. Legat de rasaduri, daca ai posibilitatea sa le obtii tu este foarte bine, pentru ca daca le cumperi risti sa dai bani pe altceva decat ai dorit sa cumperi. :) :)
 

isabella

Active Member
Anul trecut am cumparat un pliculet cu seminte de ridichi si a iesit...sfecla rosie :rofl: Sa nu va mirati daca patiti la fel... :D
 
Isabela, nu vrau sa jicnesc pe cineva, dar semintele de ridicii nu seamana deloc cu cele de sfecla. :? :? :? Se pot confunda insa semintele de ardeioase intre ele, cele de morcov cu cele de patrunjel(am patit-o) :oops: :oops:
 
A

Anonymous

Guest
nu cred ca superi pe cineva,aici fiecare spunem experiente avute
 
elena_luminita a spus:
Nu stiu sa existe o regula in aceasta privinta, dar este mai usor de lucrat in gradina daca le ai pe toate orientate in aceeasi directie. Legat de rasaduri, daca ai posibilitatea sa le obtii tu este foarte bine, pentru ca daca le cumperi risti sa dai bani pe altceva decat ai dorit sa cumperi. :) :)
atentie la plantele inalte ,trebuie orientate, cat de cat , sa primeasca soare (lumina ) aproape pe toate partile altfel creste si leaga neuniform, eu am incercat la rosii ,castraveti pe pergola,fasole pe arac,varza,patrunjel,vita de vie !!! directia randurilor S-SV !!! :D
 

isabella

Active Member
elena_luminita a spus:
Isabela, nu vrau sa jicnesc pe cineva, dar semintele de ridicii nu seamana deloc cu cele de sfecla. :? :? :? Se pot confunda insa semintele de ardeioase intre ele, cele de morcov cu cele de patrunjel(am patit-o) :oops: :oops:
Draga mea , eu nu ma pricep, le-am cumparat impachetate , nu se vedea ce este inauntru... Inseamna ca firma care le vinde este de toata jena, nu stiu cum se numeste dar le-am luat din Praktiker ...
 

Ruxandra1

Member
Nu mi-a trecut prin cap sa cumpar seminte neambalate, de la piata, la cat ma pricep, sigur puteau sa-mi vanda seminte de sfecla in loc de ridichi :) . Dar daca ziceti ca se poate intampla si cu astea la plic, hmmm...


Am cumparat asa: seminte de rosii, vinete, ardei lung, ardei gras, ardei gogosar, salata de capatana, morcovi flakkeer, morcovi Amsterdam, varza, conopida, ridichi, pepene ananas, pepene verde Crimson Sweet.


Apoi: salvie, busuioc, lamaita melissa oficinallis (e tot una cu menta?), cimbru satureja hortensis (o fi d-ala bun sau d-ala care nu prea are aroma?), caldaruse si lupin peren.

Care credeti ca-mi vor da mai mult de furca (ma rog, nu ma voi ocupa eu decat ocazional)???

Si-apoi mai am o "durere": pamantul n-a fost sapat in toamna asa cum am ar fi trebuit. Cum e mai bine sa-l sapam acum: manual sau cu un plug?
 
In gradina toate plantele ,,iti dau de furca". Daca vrei sa ai recolte bune trebuie sa le acorzi toate atentia, ca si la flori. :wink: :wink: Pamantul , depinde cat de mare ai gradina, acum mai bine il sapi manual. :) :)
 
Iti raspund aici la intrebarile puse intr-un alt topic.Pentru rasaduri eu amestec pamantul de flori cu nisip. Semintele, anul trecut, le-am semanat in peturi taiate pe verticala.Semintele le pui dese, pentru ca plantele se repica atunci cand au dat si al treilea rand de frunze(in total). La repicat poti pune cate doua plante intr-un pahar de iaurt(sa le gauresti inainte).Inainte de semanare poti tine semintele in apa astfel:varza, ridichii 2-4ore; castraveti, pepeni, mazare, fasole, dovleac 12-20ore; tomate, vinete, sfecla rosie, ardei 24-48ore. praz, morcov, sparanghel, telina, marar, ceapa 48-60ore . Succes :marfa: :marfa: :marfa:
 
A

Anonymous

Guest
Ruxandra,
daca iti permite terenul apeleaza la un nene care sa vina cu plugul tras de cal.Apoi,in aceeasi zi,tot atunci,sa "traga" cu grapa.
Sa-ti faca aratura de primavara.
Te asteptam si cu alte intrebari.
Succes. :D
 

Ruxandra1

Member
Va multumesc frumos pt raspunsuri si urari. Chiar am nevoie de ele, fiind la inceput.

Elena, sper sa fac si ceva poze cu experimentele mele si sa le pun, ca sa vezi pt ce ti-ai batut gura, pardon... tastatura :D .

Mihai, nene cu plug tras de cal nu cred sa gasesc, si al meu sot inclina tot spre sapatul manual si cum azi a plecat singur la teren (eu si copiii fiind raciti), n-are cine sa-l piseze cu plugul :) .

Tocmai ce m-am intors de la shopping si iata ce am achizitionat:1 trandafir alb climbing(swan lake), 1 trandafir roz climbing (parade) (as fi preferat rosu, dar nu aveau), 1 butas struguri de masa (Comoara Panoniei). Mi-am facut curaj sa-i iau pt ca am luat si anul trecut trandafiri, struguri si coacazi (aceeasi firma Yu..a), i-am pus si i-am pierdut pe toti :cry: , nu stiu de ce...
Va rog sa va dati si voi cu parerea unde oi fi gresit :? .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De ce nu scrii numele firmei?
Daca cumva ea e de vina?Si povesteste cum i-ai plantat,cind,cum ????????? toate amanuntele ca sa stim ce sa te sfatuim :D
 
Sus