Gradina pe balcon 2.0 - Experimente ilustrate si video

madairina

Member
Eu am luat de Hornbach un aparat care arata aproape la fel cu cel aratat dar are in puls PH si inca ceva dar nu mai stiu ca abia l-am luat si nu avea instructiuni in romana. A costat in jur de 30 ron.
 

danya

Active Member
madairina a spus:
Eu am luat de Hornbach un aparat care arata aproape la fel cu cel aratat dar are in puls PH si inca ceva dar nu mai stiu ca abia l-am luat si nu avea instructiuni in romana. A costat in jur de 30 ron.
Daca are si PH e si mai bun. :wink:
 

madairina

Member
La Hornbach-ul din Militari inainte de iesirea in gradina pe partea dreapta sunt mai multe termometre de interior si exterior. Acolo aveau printre termometre. Prima oara am intrebat daca au ceva cu care pot masura PH-ul si mi-au zis ca nu au. Cand l-am gasit au zis ca nu stiu ce e si ca nu are nici instructiuni in romana
 
fetelor e bine sa ii faceti proba in magazin, il infigeti in pamantul de la hortensia albastra sau azalee ,il treceti in mod pH si asteptati un pic si vedeti daca vireaza ( daca se misca acul inspre pH sub 6) sau si mai bine luati o lamaie cu voi si il infigeti in ea, apoi il puneti intr-un vas cu apa de la chiuveta .
parerea mea !!!
 

veretregn

Active Member
constantin.c a spus:
fetelor e bine sa ii faceti proba in magazin, il infigeti in pamantul de la hortensia albastra sau azalee ,il treceti in mod pH si asteptati un pic si vedeti daca vireaza ( daca se misca acul inspre pH sub 6) sau si mai bine luati o lamaie cu voi si il infigeti in ea, apoi il puneti intr-un vas cu apa de la chiuveta .
parerea mea !!!
sunt de acord cu tine!!!
 

grumpy

Member
Meserie! M-am abonat. Sugestia mea ar fi sa-ti faci un blog (de ex. pe wordpress.com) ca sa fie mai usor de urmarit si organizat materialele.
 

veretregn

Active Member
stefanm a spus:
Bentonita pe care ai adaugat-o la substra in episodul 8 ce rol are ?
contine oligoelemente si retine apa in sol. am balconul orientat spre vest, soarele este dupa amiaza si substratul se usca rapid. cateodata trebuie sa ud de trei ori pe zi.
 

stefanm

Member
Intrebam pentru ca stiu ca tot bentonita se foloseste si la "nisipul" pentru litierele pisicilor si pe langa faptul ca retine apa are proprietatea de se "cimenta" si a forma bulgari.
Intre timp m-am mai documentat si se pare ca bentonita daca nu este activata cu o anumita substanta nu se cimenteaza. Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit.

Oricum ar fi cu bentonita asta spor in continuare in proiectul cu balconul.
 

veretregn

Active Member
Gradina adevarata

Anul acesta a fost incarcat. AM facut rost de o gradina si am pus o sera facuta de mine din lemn si folie.

<object><param><param><param><embed></embed></object>
 

veretregn

Active Member
Re: In umbra lui 8 martie.

veretregn a spus:
Experimentul a reusit cu unii dintre Hippeastrum. Am obtinut seminte pe care le-am pus la germinat in mai. In iunie au aparut aleatoriu plantutele, vreo 80 la numar. Acum unele au dimensiunea unui arpagic mic.

Ce probleme au aparut?

Polenizarea a fost partea cea mai grea.
1. Unii nu produs seminte fertile.
Nu se puteau poleniza.
2. Altora li se topeau tjele inainte ca fructul sa se deschida.
O tija cu maxim 2 fructe trebuie lasata pentru coacere. Nu incercati cu doua, pentru ca in momentul in care florile de pe tija 2 si apoi 3 vor inflori, toate fructele se vor "strica". Asteptati ultima tija. Polenizati odata ce primele flori de pe tija se deschis. Inlaturati ceilalti boboci.
3. Germinarea
Semintele proaspete, scoase din fruct se pun pe suprafata unui pamant reavan, acoperit, in minisera, un pic de ventilatie. Umiditate si temperaturi de 25 de grade sunt suficiente pentru a avea intr-o luna primele plantute. Germinarea are loc razlet, si semintele pot germina si dupa 3 luni. Aveti rabdare.

Nu am poze in acest moment pentru ca plantele au fost trimise la maica-mea. Are mai mult loc. Insa va voi tine la zi cu evolutia lor.
 
Sus