Gradina mica in Bucuresti / mg

mg

Member
Poate este mai bine asa , daca nu, ma atentionati si mutam in alta parte ...
Am preferat sa deschid topic nou sa nu mai amestec pozele printre altele , sa nu se mai inteleaga nimic .
Am scris " gradina mica " deoarece asta este , este mica . Asta inseamna ca plantele sint cumparate , nu obtinute de mine , cu rasaduri , singurul merit pe care il am , daca il am , este ca ma ocup de ele . Pt unul ca mine este o problema spatiul , imi doresc multe , plantez multe apoi am probleme cind incep sa se dezvolte si se " inghesuie " o planta pe alta . :( In principiu pare simplu de ingrijit dar va asigur ca este tot atit de complicat ca si pe spatii mari . Trebuie atentie, munca , si numai atunci cind pamintul de sub unghii se spala dupa 2 ore de baie ( cum spunea cineva :wink: ) gradina arata bine sau macar pe gustul , mintea si posibilitatile noastre .
Aici sint POZE facute ieri seara , din pacate dupa citeva zile ciudate , ba cu ploaie , ba vint ....florile sint cam ciufulite dar dupa ce va iesi soarele :D ...sper ! ( pozele noi incep la sfirsitul paginii 12 )
Daca se pastreaza topicul voi posta poze cu " evolutia " gradinii ! Si iarasi , daca se pastreaza topicul , aici astept si comentarii , poate ceva nu este bine bine , poate sint alte idei ....
Poate chiar cei cu experienta in amenajari peisagistice isi vor spune parerea ce este bine sau nu , ce ar trebui facut pe viitor . Cu riscul sa iau si bobirnace , astept ! :)
 
A

Anonymous

Guest
mg a spus:
Poate este mai bine asa , daca nu, ma atentionati si mutam in alta parte ...
Am preferat sa deschid topic nou sa nu mai amestec pozele printre altele , sa nu se mai inteleaga nimic .
frumoase poze
ai la un moment dat un experiment,sunt cumva butashi de "boulle-de-neige"?
si ai intr-o poza(pag 10, poza cu 2 tije mai inalte langa o mahonia) ,cu un boboc violet
cumva e allium violet?
nu stiu ce suprafatza ai,dar io as fi umplut terasa si gardul cu niste glicina si niste trompete (violetul de la glicina se armoniza cu casa galbena) si poate o catalpa mica (tzinuta din scurt si tunsa) care se tzina umbra
poate in zona terasei(se poate tunde foarte frumos si in acelashi timp orna cu ghivece micutze cu petunii sau flori pendante
e o parere!:D
 

Viovett

Member
Mircea meriti toate felicitarile. :clap: Eu cred ca e mult mai greu sa amenajezi o gradina mica decat 1000 de mp...

PS
Daca dai o fuga prin Paradisul Verde,de ex, cu mici exceptii, mai toate amenajarile de acolo te scapa de eventualele complexe :rofl: Si au fost " proiectate" de peisagisti cu note de plata extrem de mari :wink:
 

tzushuca

Member
foarte frumos

fiecare coltisor este foarte frumos si ingrijit
astept poze cu trandafiri infloriti
ar fi ceva care mie personal mi se pare ca nu prea merge
si anume pietrele insiriute... eu as fi preferat scoarta maruntita
si eu am de amenajat asa spatiu si eu zic ca e suficient beton
si nu as mai pune si bordura de pietre
in rest numai felicitari
 

lili

Member
Imi place. Aceasta gradina este realizata de un OM cu multa ambitie, daruire si un simt dezvoltat al frumosului! :marfa:
La mai mult, ca se poate :wink:
Felicitari MG !:D
 

mg

Member
In primul rind va multumesc pt aprecieri si pareri ! Acum pe rind : :)
Elf_a :arrow: " ai la un moment dat un experiment,sunt cumva butashi de "boulle-de-neige"?
si ai intr-o poza(pag 10, poza cu 2 tije mai inalte langa o mahonia) ,cu un boboc violet
cumva e allium violet? "
Raspuns : :oops: :oops: :oops: v-am spus ca nu sint gradinar , nu ma pricep , acum invat ! Deci butasii de "boulle-de-neige" ???? chiar daca ii am nu-i cunosc ! Sincer ! Da ! este allium violet . Am aflat tot de pe forum ca eu nu stiam ce-am plantat .Daca precizati cumva in care poza , ce si cum .... Gardul nu l-am vrut cu policarbonat cum se obisnuieste . In fiecare parte delimitata de poarta de intrare , se afla cita o planta de " luleaua turcului " . Urmeaza sa creasca si sa mai obtureze vederea . La terasa nu pot umbla! :x Am vrut sa fac ceva cu lemn , plante ...dar sotia a vrut sa ramina liber deoarece are senzatia ca ar " inchide " spatiul .
tzushuca
Raspuns : Pietrele le-am pus in faza de organizare deoarece terenul era chel dupa sapaturi si santier .... asa au ramas . O parte s-au integrat in peisaj si nu se mai vad , unele au ramas vizibile . Zilele trecute am fost in magazine si ma uitam sa iau ceva de delimitare . Singurul lucru gasit si cit de cit acceptabil , adica sa nu fie grosolan si strident prin faptul ca este sintetic , este banda de delimitare din plastic verde :( Cred ca am sta 15 min si m-am gindit , am cintarit , nu m-am hotarit ! Mai studiez deoarece si eu vreau sa scot pietrele dintre flori .
___

Este adevarat ca am beton mult dar spatiul este mic , a mai fost facut si un camin de hidrofor , amintire a perioadei de pina la apa si canal ... La acel camin din fata casei i-am pus gind rau ma gindeam sa fac o modificare , din el sa ramina doar o gura de canal si sa sparg si betonul de pina in gard . Poate la anul . Este o lucrare destul de grea .
 
A

Anonymous

Guest
boulle-de-neige e viburnum
ok
dar glicina potzi pune
mie imi plac pietrele,dau impresia de natural
ai si o fantana cu apa,deci merg
culmea e ca atenuaza betonul,dupa parerea mea,aduc exact nota de natural(piatra,plante ,lemn)
ai putea folosi buturugi,crengi de copaci sau garduletze din bucatzele de lemn ,impletite cu crengi de salcie sau corzi de vitza de vie,dar ar da un aspect mult mai peizan si ar incarca inutil spatiu
parerea mea de peisagist e ca arata foarte bine cum e,mai ales ca din ce vad io in poze,gradina nu cred sa depaseasca 100-150mp ,iar tot lotul n-are mai mult de 500mp(astea deja sunt loturi mari pt zonele urbane)
:) si intotdeauna se tzine seama si de dorintele partenerului de viatza(numa' io uit si adun o multzime de plante si ca sa am loc le mai mut pe cele deja existente ,spre disperarea domnului si stapanului! :) )
 

mg

Member
Am placerea sa va prezint primul trandafir care a inflorit in acest an . Mai sint si altii pe cale ...dar acesta si-a deschis florile la maxim . Pt a vedea marimea florii faceti comparatie cu mina mea ! :) ...va asigur ca nu este mica ! Acest trandafir nu are miros si nu stiu cum il cheama . Daca stie cineva ..... pe parcursul infloririi vreau sa stabilesc numele tuturor pt a sti ce am si eventual pt a sti ce pot da !
 
A

Anonymous

Guest
mg a spus:
Am placerea sa va prezint primul trandafir care a inflorit in acest an . Mai sint si altii pe cale ...dar acesta si-a deschis florile la maxim . Pt a vedea marimea florii faceti comparatie cu mina mea ! :) ...va asigur ca nu este mica ! Acest trandafir nu are miros si nu stiu cum il cheama . Daca stie cineva ..... pe parcursul infloririi vreau sa stabilesc numele tuturor pt a sti ce am si eventual pt a sti ce pot da !
n-ai ambalajul?

nu-mi dau seama daca e trandafir englezesc sau urcator
trandafir fara parfum?
daca e ca al meu e urcator,vezi ca mai incolo ajunge la 4-5m inaltzime
de o sa te urci cu scara sa tai din el,si se si prinde repede cand pui butashi
io am deja pui de la el
de experiment tot nu mi-ai zis! sa stiu si io ce si cum se poate prinde
 

tzushuca

Member
foarte frumos.........
exact culoarea aceasta de trandafir o iubesc cel mai mult
eu am numai rosu inchis
am incercat sa prind unu galben anu trecut dar a murit........
 

mg

Member
Elf_a a spus:
nu-mi dau seama daca e trandafir englezesc sau urcator
trandafir fara parfum?
daca e ca al meu e urcator,vezi ca mai incolo ajunge la 4-5m inaltzime
de o sa te urci cu scara sa tai din el,si se si prinde repede cand pui butashi
io am deja pui de la el
de experiment tot nu mi-ai zis! sa stiu si io ce si cum se poate prinde
Este fara parfum si dupa cum se vede de talie inalta . Fata de alt catarator care a crescut la peste 3 m acesta este pe la 1,8-2 m . Ambalajul n-a existat . A fost cumparat mai dezvoltat la ghiveci si n-am facut poza ! :(
In legatura cu experimentul .... :( , credeti ca glumesc cind va spun ca nu cunosc denumirile tuturor plantelor ....

M-am lamurit . Am vrut sa prind niste glicina ! am prins .... n-a mers . Voi incerca direct in pamint ! O poza cu planta donatoare a vecinului ....
 

mg

Member
MONIS a spus:
mg...roaga-l pe vecin sa iti ingroape o coarda....marcotajul la mine a dat rezultate bune
Pe cit de normal ma inteleg cu vecinul , este cel cu care am gard " transparent " din plasa , la " faze " de acest gen cu plantele ...nu este receptiv . In fine , voi vedea eu , poate cumpar ceva . :)
 

MONIS

Member
daca vrei musai....as putea sa iti ingrop eu o crenguta...dar trebuie sa o plantezi la toamna
 

mg

Member
Dupa trei ani de munca :!: uitati ce-am reusit ! :) Poza nu este foarte clara , cind am descarcat pozele am vazut ca aveam obiectivul murdar la aparat. Miine pun altele .
Cred ca daca ma agitam putin , il scoteam albastru ! este trandafir de dulceata si are un miros ... extraordinar !

Dupa ce il studiati , daca va place , va spun si istoria lui .... :wink:
 
Sus