Gradina mica in Bucuresti / mg

mg

Member
mymo a spus:
Sa nu spui ca tu l-ai ajutat sa se coloreze asa :eek:
Nu ! Totul este natural , n-am folosit chimicale pt colorare .... :D daca nu are nimeni asa ceva si n-am redescoperit " apa calda " , va spun diseara " istoria " .
 
A

Anonymous

Guest
mg a spus:
abia astept
am si io niste trandafiri de dulceatza de culoarea asta
si mai am si unii roz foarte deschis,aproape albi,tot foarte foarte parfumatzi,dar inca n-am descoperit de ce sunt asha(nu-mi mai aduc aminte de unde am luat butashii aia si daca "mama" era tot asha albicioasa"
 

mg

Member
Desi a a spus cineva ca are ceva asemanator, va spun istoria lui . Suturile :) pt ca v-am lasat sa asteptati o poveste care nu prea este ....le accept .
Eu am avut un trandafir de dulceata in locul acela . Vechi si neumblat , doar hartuit pina in 2007 cind am terminat cu santierul prin curte . Din 2007 n-am taiat din el nu l-am atins , l-am lasat sa se dezvolte in liniste si pace . Pina anul trecut a inflorit roz . Anul trecut un lastar mai lung l-am incolacit pe suport si l-am lasat asa... Surpriza a venit in acest an . Ramura cea mai lunga a inflorit rosu , florile lui s-au schimbat in ce-ati vazut si a aparut si un maces alb prin el . Problema este ca florile roz , acum violet rosu ( ce culoare este ???) s-au deschis mai devreme decit la fratele lui geaman ( mai am unul ) si vad ca sint mai de durata ...
Problema este ca de ani buni eu n-am umblat la el si nu stiu de unde sa apara acel trandafir rosu si acel maces . Singurul lucru facut de mine a fost sa nu umblu la el . Curios este ca acea ramura lunga de peste 3 m , ori n-a inflorit anul trecut ori a inflorit roz :) , ca rosu n-a fost pina acum .
Bun , hai ca nu se intelege nimic . Se pare ca acel trandafir s-a " corcit " cu careva :rofl: cum si in ce mod ??????? :? :? :? n-am idee . Cert este ca la mine in gradina nimeni nu pune mina pe nimic , toti au interzis ...n-au voie decit sa priveasca :)
Rezultatul pe care il vedeti este rezultatul " neumblatului " la el ...ca alta explicatie nu am . Miine voi mai studia cu atentie lastarii , voi elimina macesul si sa vad poate reusesc totusi sa-mi pice fisa ! :? :? :?
 

mg

Member
Ultima sedinta foto ! :) Doar o parte dintre trandafiri si aproape toti sint la stadiul de deschis primii boboci .
 

tzushuca

Member
o ce frumosi sunt
si cel mai drag mi-e cel portocaliu
si eu am avut unul si multi ani ne-a incantat cu florile sale erau si parfumate
imi aduc aminte ca a facut 23 de foricele in ziua in care implinisem 23 de ani
si apoi a inghetat :cry:
si nu am mai reusit sa gasesc altul ca el
multumesc pt poze
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi mg, imi plac in mod special cel rosu si cel potocaliu (apopo, e chiar portocaliu???) Poate ne spui si cum se numesc daca stii...eu ma tot inspir din experientele altora si sa stiu ce soiuri sa caut :D
 

mg

Member
tzushuca a spus:
o ce frumosi sunt
si cel mai drag mi-e cel portocaliu
si eu am avut unul si multi ani ne-a incantat cu florile sale erau si parfumate
imi aduc aminte ca a facut 23 de foricele in ziua in care implinisem 23 de ani
si apoi a inghetat :cry:
si nu am mai reusit sa gasesc altul ca el
multumesc pt poze
Ma bucur ca va plac . Nu inteleg ce inseamna " inghetat " !? Cel portocaliu este sau pare :) rezistent . Mie mi-a inflorit in luna decembrie ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu personal nu spun nimic:numai admir.Cele ce trebuiau au fost spuse de mult...........Am fost de la inceput si am ramas in continuare in admiratia acestui OM deosebit (vezi sa nu iti creasca cornitze acum :evil: )Vorba rusului de la Londra: "Chapeaux bas" sau in traducere foarte libera:"da-ti cu basca de pamint" :)
Felicitari :!:
 

tzushuca

Member
adica primavara nu a mai facut mugurasi .a murit peste iarna
si eu l-am considerat rezistent
nici nu era acoperit :(
dar ma bucur de ai dumitale :D
 

mg

Member
Cautam mranita si am ajuns tot in zona unde sint legumicultori , florari ... Se pare ca ei sint multumiti de asa ceva ( poza ) . A folosit cineva ? Eu vreau sa fac un amestec preponderent cu el si sa schimb in jurul plantelor de interes ! :wink:

 
A

Anonymous

Guest
ce-i ala ,ca modelul asta de sac nu l-am mai vazut
in principiu substratul e bun,da io n-am folosit niciodata modelul asta
mranitza?
msai ushor te duci in padure si iei de sub copaci sanatoshi 2-3 saci de pamant si ii amesteci cu nisip si garniseshti toate plantutzele din curte
eventual daca aduni niste balegi si le pui cu apa si din ciorofleacu ala iei si-l indoi cu apa si uzi plantutzele .te-ai asigurat floricele o vara in treaga(fara gluma balega e fantastica,cea de la gaini,asha macar de cateva luni e chiar fantastica)
 

tzushuca

Member
elf-o, esti o draguta matale dar,
nu avem toti acces la balegi si pamant de padure
ne multumim si cu pamant la sac si un pumn de azotat :wink:
 

mg

Member
Nu ma deranjaza sa adun balega de pe drum chiar daca ma dau jos din masina de ceva banii . :wink: Nu ma deranjaza sa car pamint sau sa umblu cu lopata si saci dupa mine .... Problema este ca n-am drumuri cu balega si timp sa ma duc in padure .... In tot cazul daca voi pleca pe undeva , nu voi uita sacii in cazul ca gasesc ceva. Inca un amanunt .Incredibil , dar nu am neamuri la tara ! Ar fi cineva dar a saptea spita , n-am relatii . Singura solutie este sa ajung intr-o zona anume si sa bat pe la porti ....
 
A

Anonymous

Guest
se poate aduna si pe drumurile de prin sate
cred ca daca ieshi pe centura spre alexandria dai de ceva balega de cal si aia foarte buna
a fost doar o sugestie
 
Sus