Gradina mica in Bucuresti / mg

lelia

Well-Known Member
Da ...trandafiriii si petuniile sunt superbe ! :visator: si rasfatatul cu blanita ,e un dulce :*
Imi place foarte mult coltul acesta inconjurat de arbustii inpletiti ,e ...frumos :visator: ce arbusti sunt ?

 

mg

Member
Este hibiscus syriacus din care am facut copaci .
Gradina este mica , eu ma bazez pe trandafiri pentru culoare , dar din pacate , inflorirea lor are si niste pauze " tehnice " . Din acest motiv am ales solutia asta .
Si la strada am doi pomisori , au fost trei dar unul a murit ( nu cunosc motivul ) ...prima oara infloresc trandafirii care se vad peste gard , din strada , apoi infloreste luleaua turcului care acopera trandafirii , cind ma supara tai luleaua si ramin iarasi trandafirii si infloreste hibiscusul ...Este un joc de flori prin care ofer mereu o imagine colorata .
Anul acesta am tuns de pe gard luleaua , drastic , deoarece rupea gardul . Acum iarasi o las citiva ani sa creasca , iar o tai ...
Problema la pomii de hibiscus este ca trebuie sprijiniti , tulpina lor nu are rezistenta mare . Cei de la strada au fost de trei ori mai mari pina la ultimele ploi ...
In album am incarcat citeva poze ( 5) , ultimele , sa vedeti mai clar pomii .
Urmeaza sa mai fac niste pomisori , citeva bucati trebuie plantate , altele sint la inradacinat ..
 
Sus