Gradina mea - Elianna

elianna

Well-Known Member
Am promis de anul trecut ca imi fac un album dar abia acum reusesc.Nu mai reiau cu ce a fost primavara devreme. Incep cu ultimile noutati mai ales ca astazi am avut placuta surpriza sa-mi infloreasca The President

Tradescantia mov

si doi irisi ale caror nume nu le stiu

Astept trandafirii care desi au boboci de acum o luna, nu vor sa infloreasca:(
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc pentru vizite:)
La trandafiri ma uit si eu de mi s-au lungit ochii ca la melc. M-am resemnat, or sa infloreasca cand vor vrea ei si pana atunci ma plimb prin gradinile voastre.
 

cristinaf

Well-Known Member
Frumos inceput. Astept continuarea sa vad frandafirii, in special urcatorii, daca n-au inghetat.
Si tradescantiile mele au inflorit. :hug:
 

elianna

Well-Known Member
Spatiu:roll: e doar impresia. Fara casa si alei, am cam 300mp in care am si minuscula gradina de legume si o zona acoperita cu vie. Am incercat sa fac o amenajare "eficienta" si sa nu am spatii "pierdute".
Mi-as fi dorit mai mult dar nu stiu cum as fi facut fata ca deh! varsta incepe sa-si spuna cuvantul.
 

geodezia

Well-Known Member
pai tu de destul eu bucatelele mele nu au mai mult de 150mp -200mpsi inghesui de toate acolo ma uitai in dimineata asta se sufoca saracele
iti dai seama aveam o rasadnita de 2m pe 1 m si acolo cred ca am citeva zeci de plante saracele claie peste gramada
as muta in gradina din vale dar acolo parca este boulevard
asa ca le tin aci inghesuite
 

cristinaf

Well-Known Member
E frumos ca e cu gazon, ordonata... :visator:
La mine e ca la tara, o gradina mica si inghesuita, dar e a mea si o iubesc asa cum e.:D
 

elianna

Well-Known Member
E frumoasa gradina ta, Cristina, arata natural. As fi vrut si eu o gradina care sa arate asa dar am facut cum m-am priceput. Chiar daca e greu de crezut, la gazon muncesc de 5 ani mai mult decat la trandafiri:devil:
 

deutzia

Member
f frumos, nici cel mai carcotas dintre carcotasi nu poate spune altceva. :)
eu am si intrebari:p
prima poza, cu balansoarul..se vad pe zidul de la gard niste ardace, dince sunt? si curtea vecinilor este mai inalta (terenul lor, tot in prima poza)? in poza asa pare
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc pentru aprecieri. Inseamna ca eu sunt mai carcotasa ca mereu este ceva care nu-mi place si trebuie sa schimb:-D
Da, curtea vecinilor e mai inalta cu aproape 2 m. A fost o greseala in proiectarea zonei si noi a trebuit sa suportam consecintele:devil:
In primul am am prins o vara cu temperaturi spre 40 grade si zidurile albe reflectau caldura si lumina. A fost infiorator asa ca toata iarna am meditat si in primavara am proiectat:) Arcadele sau cum s-or fi numind sunt facute din suport pentru sera (partea de sus) si tutori pentru plante (partea de jos), cumparate de la Dedeman. Am taiat capatul de sus al tutorelui ca sa pot introduce capetele suportului pentru sera si gata treaba. M-a costat in jur de 15 lei/buc. Intre ele am plantat lonicera American Beauty, ca am vrut sa fie roz, doar ca se dezvolta cam greu, nu e asa stufoasa ca cea clasica, nici parfum nu are si mai cad si frunzele cam devreme si infrunzeste tarziu:( Am vrut sa arate ca un zid verde compact iar portiunea libera sa sugereze o intrare. Ce-am gandit si ce-a iesit:D
Buruieni in gazon:eek: De 5 ani ma lupt cu pirul. Am inlocuit 50 cm de pamant, care era lutos, cu pamant foarte bun doar ca era plin de radacini de pir care nu se vedeau. Traind la bloc, nici nu stiam ce-i ala. Am erbicidat de 3 ori in 2 ani si tot mai este, doar ca se aseamana cu iarba si in poze nu se vede.
Pentru buruienile celelalte din gazon folosesc ingrasamant DCM 2 in 1, adica e ingasamant pentru gazon si combate buruienile cu frunza lata, dicotiledonate parca le spune. Pentru pir nu exista erbicid selectiv.
Pot scrie un roman cu cate am tras de cand m-am mutat la casa:D
 

deutzia

Member
frumos, folositi acel zid ptr perete verde...atunci ar fi un avantaj ca sunteti mai jos fata de vecin. daca face si flori deja e paradis. :) sunt o gramada de cataratoare cu crestere rapida, sa iasa si repede (sa se usuce tarziu) sa fie si dese si eventual sa se autosustina. :)
pe mine buruienile m-au daramat. nu am erbicizat deloc, am pus bulbi si flori..copacei si e cam tarziu sa mai dau cu erbicid si numai eu stiu ce inseamna asta (pe un teren care a fost viran multi ani...).
ingrasamantul asta DCM omoara oare trifoiul alb?
 

elianna

Well-Known Member
Uite ca nu stiu dar anul trecut aveam intr-o zona cateva fire de trifoi si acum parca n-am mai vazut:gandit: Am sa ma uit cu atentie.
 
Sus