Gradina 'la culcare'

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Blitz

Active Member
Dragelor si dragilor- sambata mi-am trimis mini-gradina la"culcare" :cry: :cry: :cry:

Aranjat trandafirii, musuroiti, tuns ce trebuia, scos dahliile (sper ca nu a fost prea tarziu :roll: :roll: :roll: ), apoi poze, baie, mancare si somn.

Duminica: evaluare numarului de unghii ramase intregi, auto-compatimire din motive de febra musculara, gatit, etc.

Cam asa arata gradina mea acum- GOALA! Abia astept primavara...

 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Somn usor gradinii tale.
Eu nu musuroiesc decat trandafirii tinerei,cei de 1-2 ani.
 

Blitz

Active Member
Mnina, probabil ca ai dreptate, dar eu asa m-am obisnuit sa fac si se pare ca trandafirilor mei le place. S-or fi invatat intre timp cu "stilul" meu :wink: :wink: :wink: sau sunt rezistenti...
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
dar vad in gradina ta niste borduri frumoase. parca in iarna te interesai de borduri, nu? inteleg deci ca ai reusit sa le pui.
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru parerea buna despre borduri. Nu le-am pus eu singura, doar l-am lamurit pe sotul meu sa le finantam. Nu prea le avem pe chestiile acestea mestesugaresti si cum primavara aceasta a fost "marea betonare" in curte (ca nu se mai putea cu bucati de beton vechi, etc.) am mai investit in plus si am rezolvat si bordurile.

Acum, curtea este cam "geometrica", dar in primavara va voi cere sfaturi, pareri, sa o mai fac mai putin "rece".

Deci la primavara voi deveni iarasi sacaitoare!
 

aleynad

Active Member
Moderator
de abia te asteptam , Blitz :)
de fapt eu ti-as sugera sa te apuci cu sacaielile inca din ianuarie/februarie, astfel ca in martie deja sa te poti apuca de treaba :wink:
 

huni

Member
Blitz, nu cred ca ar fi ceva problema cu formele geometrice, atata timp cat sunt facute k lumea, exacte, cu forme prefecte (ma rog...cat se poate). Problemele apar cand cercul este deja oval, patratul mai degraba paralelogram, etc, dar la tine nu este cazul. Mie imi place cum ati facut. Singura problema ce poate aparea este tunderea gazonului intre flori, dar cu un trimmer cred ca va veti descurca...
 

Blitz

Active Member
Tunderea gazonului nu este o problema prea mare, am trimer si cu un pic de atentie iese ok.

Problema mea este alta si as cere de pe acum sfaturi. Dupa betonarea curtii sunt spatii aparent mari cam "goale", iar dupa desfiintarea vitei de vie si garajul este "chel". Ce as putea sa fac? Oricum, vreau s-o iau din timp, asa cum m-a invatat Aleynad.

Multumesc de pe acum pentru sugestiile voastre!
 

huni

Member
Pentru a 'camufla' garajul poti incerca sa pui vie salbatica. Creste repede, arata bine si nu este prea pretentios, din cate am inteles. Eu asta am de gand sa pun langa gard la mine.
 

Blitz

Active Member
Huni, multumesc, dar:
1. In jurul garajului este un brau de beton si nu pot planta evident nimic.

2. Abia am "lichidat" via ne-salbatica, pentru ca scheletul metalic era putred, ea era la prea mare inaltime sa pot s-o ingrijesc singura. Si sotul meu drag nu a fost deloc incantat de aceasta initiativa. Ce crezi ca ar spune daca acum as pune vie salbatica?

Ma gandeam eventual la niste jardiniere in primavara cu muscate curgatoare sau ceva asemanator, iar pentru zid poate clematite?
 

sarselia

Active Member
Moderator
tot la fel ai putea planta un trandafir catarator pe garaj care l-ar imbraca minunat in flori cand ar inflori.
si eu am unul si arata superb cand e inflorit.
dar ne mai auzim prin ianuarie/februarie.
numai bine si e minunata gradina ta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus