Gradina in deșert

mg

Member
Peste 50 grC la soare si 30 grC la nivelul pamintului la umbra ....
Lipsa crunta de apa , seceta de peste 10 ani ...
..................................................................
Consum urias de apa si curent pentru intretinerea gradinilor .
Timp consumat si nervi .
..................................................................
Ce obtinem ? Gradini chinuite , cu rezultate mult sub timpul si banii alocati .
..................................................................
Din pacate clima in schimbare impune luarea unor masuri in ce priveste gradinile noastre . Criza de apa si temperaturile excesive , atit vara cit si iarna , face aproape imposibil gradinaritul , iar cel strict cu scop decorativ , nici nu poate sa fie luat in calcul . Asa cum in SUA s-au interzis in unele zone peluzele cu gazon , cel bine stiut din toate " imaginile " tarii , si este permis doar un rond micut cu 2-3 flori , cred ca si noi trebuie sa ne orientam spre alt tip de gradini . Trebuie sa ne orientam spre gradini cu minimum necesitati de apa si intretinere . Usor de spus , greu de facut , dar mai ales de renuntat la toata " verdeata " actuala .
Va invit sa discutam despre tipul de plante si aranjamente economice in concordanta cu climatul .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Heheheheeeeeeeeee....tu chiar crezi ca oamenii vor renunta asa usor macar la ideea de a schimba ceva in cultivarea plantelor cu care au fost obisnuiti?
La mine se uda inca trotuarul si strada din fata curtilor pentru ca sa nu aduca praf in...curte cred?? :evil: desi am incercat timid sa le explic ca in unele locuri de pe glob amenzile sunt consistente in situatii asemamatoare.
Tot se spera ca vor fi schimbari climatice care sa readuca anotimpurile asa cum erau.
Majoritatea sunt convinsa ca asa gindeste.

Eu una ...stiu sigur ca voi renunta la plantele care necesita udare abundenta .Si voi pune 2-3 pomi.

O sa caut linkul cu o minunata gradina din desertul israelian.
 

anasstasia

Active Member
Trandafirii care sint bine stabiliti si au citiva ani, rezista cu succes in conditii de seceta. Ai mei au demonstrat ca se poate, avind in vedere ca nu-i uda nimeni. Sint si soiuri care s-au ars in sensul real al cuvintului, dar si soiuri care prospera, o duc uimitor de bine.
Eu gazon nu as pune in veci. Nu-i inteleg utilitatea si il consider artificial.
Cu clematitele este mai complicat pentru ca le iubesc mult iar ele sint mai sensibile la lipsa hidratarii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lipsa hidratarii????????Esti chiar amabila in exprimare :D .Intelegi tu ce vreau sa zic........
Lor ori le torni apa ca lumea ca sa supravietuiasca( nu neaparat ca sa infloreasca pe asa o seceta) ori nu le mai pui in gradina ca atunci iti bati joc si de tine si de ele :(
Pina si la roze trebuie sa stii BINE ce pui in gradina :(
 

lelia

Well-Known Member
Pentru mine e clar ca o gradina ingrijita de la distanta ,e un mare esec :( Am sperat ca ma va ajuta clima ,insa dupa ultimele veri ,cred ca e dusmanul nr. unu .
Am pierdut rhododendronii 4 buc.,hortensia 4 buc.,erica ,trandafiri ,deutzia ,berberis ,flox,astilbe 3 buc. ,am renuntat la plantele anuale .....bujorii ,magnoliile nu infloresc din cauza secetei de peste vara ......

E bine spus ,consum de energie ,timp ,si alte resurse ......n-ar fi o problema daca rezultatul ar fi multumitor ,insa degeba udam ,facem sacrificii ,plantele mor sau agonizeaza :(
Ma doare sufletul sa renunt la multe plante pe care le-am dorit ,le iubesc ,dar la mine n-au nici o sansa.
 

mg

Member
Daca sint atitea probleme , pierderi de plante , crestere greoaie , consum mare de apa , consum de timp ...poate incepe cineva sa puna niste link-uri cu gradini minimale sau cu plante rezistente in aceste conditii climatice .
Eventual o lista cu plantele gasite si se potrivesc .
 

lelia

Well-Known Member
Eu mi-am facut o lista cu plantele pe care le voi pastra si inmmulti ,rezista bine atat vara cat si iarna .
Bulboase de primavara ,irisi ,crini ,yuca ,pachira ,mahonia ,kerria ,forsytia ,solidago ,platycodon ,tufanele ,trandafiri ,spireea ,hosta ,voi cauta si suculente hardy si sper sa nu mai fie atat de agresiva clima ,in anii viitori .......
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu momentan refuz sa ma gandesc mai departe de udatul de maine, pentru ca atunci cand mi se va termina apa in fantana cred ca voi pune casa in vanzare si ma mut inapoi la betoane, ca daca vad murind totul prin gradina o sa fiu buna de dus la balamuc :eek:f:

Ca sa va dau o idee pentru o anuala care nu e decorativa prin flori, dar e verde si la mine e in plin soare, nu o uda nimeni de 2 luni, in afara de 25 minute de ploaie de 2 ori si n-are nici o treaba, e verde, ma uit la ele in fiecare zi si ma minunez: Kochia scoparia :mrgreen:

Corectez, 15 minute, nu 25, am gresit :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mi-am adus aminte cum se numeau acele gradini dar nu am mai gasit imaginile insa sunt convinsa ca apar cu G.I.
Ein Gedi se numeau.Intr-un chibutz.Exemple insa tot din Israel sunt gradinile de la Ramat Hanadiv sau Baha′i din Haifa.

Clau sper din inima sa traiesti mult si bine pe peticul tau de iarba grasa inconjurata de rozele preferate...
Daca te uiti la ce au evreii in mijlocul desertului ,unde apa se da cu portia mai poti spera ca nu te vei intoarce la bloc :D
Mizam pe primavaeri ploioase macar doua-trei luni sa ne bucuram de muuuuuult verde si culoare pe retina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, azi e zi cu deprimare la mine...asa ca ma uitam cu jale in jur in seara asta si ma apuca asa o descurajare, stand cu furtunul in mana :cry:
 
Acest topic este trist, dar binevenit./
Sunt hotarata sa ma reprofilez, de la anu'./ vreau sa renunt la multe plante de ghiveci, dar si la cateva de gradina pentru ca ne-au oprit apa[ca sa nu mai udam gradinile]. Acum ud de la put.
Am observat ca rezista fara apa: trandafirii, gazania, portulaca, dianthus, tufanelele/crizantemele, thunbergia, echinaceea, gallardia, irisii, hosta, dahlia, gura leului, achillea.
Ce stiti despre: monarda, asclepias, kniphofia, liatris, penstemon?
 

Pocalinda

Member
Nu stiu cum dahlia rezista la voi ca ale mele au fost anul trecut in soare si au inflorit anemic. Am renuntat la ele.

La fel si crizantemele, se pleostesc desi le-am udat iar 5 randuri de frunze de la baza s-au uscat, sunt deja inestetice.Plus ca daca nu au apa nu formeaza multi boboci.

Hosta, in soare,se arde ca naiba, si e alba,nu mai e verde...

Eu personal nici de trandafiri nu sunt multumita,imi vine sa plang cand ma duc in gradina.Sunt loviti de patarea neagra, aprope nu mai au frunze, florile sunt mici si decolorate, tristete maxima.

Ce o fi in sufletul celor care au gradini de legume si au muncit la sapa?Eu am muncit 5% in car au trudit ei:(

Eu am descoperit un site spanio,in masura timpului va aduc idei de acolo.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Monarda rezista 3-4 zile dar daca are la baza niste sedum ca sa tina umezeala.La mine arata inca bine udat la 2-3 zile.
Culmea e ca la mine nici covorul de sedum care era gros si des si frumos nu mai e cum era pina la canicula de lunile astea :( ;a inceput sa se rareasca si nu arata grozav desi il mai ud.Cam ca un gazon neingrijit.

Asclepiasul si penstemonul sunt bautoare mari de apa deci.......

Plantele de umbra din cauza caldurii excesive nu arata nici ele de loc bine ,apropos de hosta.
 
Multumesc pentru informatii./
Pocalinda, gradina de legume arata ca dupa razboi./ rosiile rodesc in continuare, dar sunt micute. In schimb, s-au umplut de plosnite. Castravetii rodesc, dar nu au zeama. Fasolea si dovleceii n-au rodit. Ardeii nu reusesc sa ajunga la maturitate. Leusteanul si patrunjelul s-au ars, dar aromaticele sunt frumoase./
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daliile au nevoie de foarte multa apa. Ale mele au inflorit destul de anemic. Unele nu au inflorit deloc. :(

Cautand azi niste informatii, am dat intamplator peste o gradina de trandafiri din desertul american:
"Cliff's eclectic collection of over 5,000 roses now resides (with Cliff) in Morongo Valley, CA. -- or perhaps better stated, Cliff resides with them. Morongo Valley is located in the high desert of southern California at about 2,800 feet above sea level, approximately 30 miles from Palm Springs."

http://www.helpmefind.com/gardening/l.p ... &qn=2&qc=9

Cred ca acolo situatia e mult mai rea decat la noi, dar omul a gasit solutii.
 

iraira

Member
Are cineva idee ce specii de pomi rezista mai bine la seceta, dar sa reziste si la iernile noastre friguroase?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am un gard viu din carpen (si un carpen maaare si inalt in mijlocul gradinii). Cu toata seceta asta, fara sa fie udat suplimentar, e verde si frumos (se vede in fundalul tuturor pozelor mele cu trandafiri). Este un arbore minunat, ma felicit singura ca dupa marele kix pe care l-am dat cu tuja (care n-ar rezistat, evident), am ales sa plantez carpen.
 

fixpix

Active Member
Asta da topic...
io de ceva anisori, nu multi, ma tot cert cu tata.
terenul pe care l-am revendicat pentru gradina de flori avea in dotare 2-3 randuri a cate 3-4 pomi - majoritarea pruni, si cativa nuci).
In fiecare an acesti pomi cresc, si acopera cu umbra lor cam aproape tot.
Mai ales ca prunii sunt din cei care fac prune multe, mari (pentru palinca cea de toate zilele... ) Si cand sunt incarcati arata jalnic cu toate crengile plecate, unele se si rup, tata le pune pari ca sa le sprijine cumva PESTE FLORILE MELE.
Deci "cearta" este ca eu as scoate toti pomii astia,.
DAR1...ma gandesc ca putina umbra n-ar strica.
DAR2...exista si arbori mai mititei, ornamentali care sa faca putina umbra.
Vedem dupa ce culege prunele daca am sorti de izbanda!
 
Sus