Gradina de legume

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doinito stiam ca ai gradina de legume........dar ce ai tu acolooooooooooo........inseamna ceva munca!!!Nu-i deloc usor!
Felicitari pentru tot ce ai realizat!!!
Si bineinteles:
Pofta buna!!!
 

ghia_don

Active Member
Gabiuta sa stii ca eu chiar am facut o pasiune pentru gradinarit...si-mi place ceea ce iese din munca aceasta :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bravo inca odata si felicitari mii!!!
Fiindca nu numai la legume esti mare maestra ci si la flori.
Si daca nu ai fi avut pasiune...................ehhhhhhhhhh............... :roll:
 

rosem_n

New Member
Eu am in total doar 300 mp de curte din care pot dedica doar 50 mp gradinii de legume... credeti ca e suficient? Si pentru ca pana acum nu s-a cultivat nimic niciodata acolo (e un petec mai insorit dintr-o livada) am o gramada de buruieni... cum ma sfatuiti sa procedez?
 

Fleur

Active Member
Metoda ecologica: iti pui manusi si le smulgi. Lucrand bine terenul vor disparea an de an. La cat de putin ai n-o sa fie deloc greu
Metoda simpla: dai cu ierbicid ( cercetezi intai buruienile sa vezi ce sunt ca sa stii ce ierbicid ceri)
 

albela

Active Member
Ati inceput sa plantati ceva in gradina de legume? Esta primul an cand vrea sa fac si eu o astfel de gradinita dar nu stiu cand sa incep sa pun semintele.
 

acacia

Member
A incercat cineva sa-si faca o ,gradina de legume in apartament?
Sa-si puna patrunjel, marar, morcov, rosii, ardei, salata...etc., in ghiveci?
Eu vreau sa-mi fac asa ceva si as vrea sa aud si cateva pareri.
Stau la casa ,dar nu am gradina si imi doresc sa am legumele mele, chiar daca vor fi putine:)
 
Am inceput sa pun cate unele in gradina. am pus mazarea. ridichiile. salata , arpagicul , usturoi, morcov, ceapa pentru frunze. :D :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In ghiveci am pus ceapa pentru frunze.Deja a rasarit.
Patrunjelul sigur se poate cultiva in ghiveci.Celelalte???Habar nu am........... :rofl:
 

albela

Active Member
Cred ca luni sau marti am sa pun si eu arpagicul, ceapa de frunze, morcovul, patrunjelul, pastarnacul, telina
 

Fleur

Active Member
Acacia in afara de morcov am pus in ghivece de toate cand stateam la bloc. anul acesta voi pune rosiile cherry in ghivece fiinca sunt decorative in curte, mai am un ardei cu boboci care a iesit singur intr-un ghiveci cu flori, si am o galetica cu marar de vreo 10 cm.
In gradina am pus de vreo 2 saptamani mazarea, arbagic si niste morcov si urmeaza sa mai pun in saptamana ce urmeaza fiindca las intotdeuna pauza ca sa recoltez esalonat.
 
Sus