Gradina de legume

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Se observa,in sfarsit si la mine in gradina varzutzele de Bruxelles.Sunt de marinea unei cirese,Mircea zice ca nu mai apuc sa le recoltez ca vine frigul.
Cred ca de drag nu le voi manca.
 

mosumosu

New Member
nu iti fa probleme varzutele de bruxeles sunt foarte rezistente la frig ,
eu am cules si inainte de revelion anul trecut si nu au fost degerate!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult pentru informatie.Ce bine,rabdare am cu ea,ea sa vrea sa se dezvolte.
 

mirela06

Active Member
Astazi am avut treaba multa. Am cules ultimele fructe de la rosii si am facut pasta de bulion, am facut zacusca de dovlecel si am inceput sa curatam gradina. Am scos rosiile, in afara de cele uriase, am cules gogonelele, am scos prazul si am inceput sa sapam. Pregatirile de toamna, plus pt. nunta, sa fie frumos. Mai avem cite ceva de facut. Au mai aparut pe acolo, pe dincolo, buruieni. Mici, anemice, dar ambitioase. Trebuie sa prind o zi mai noroasa sa pot sa le extermin :rofl:
 

mirela06

Active Member
A avut o crestere puternica si asa a hotarit Costel. Maine vrea sa-si faca zacusca in care sa puna praz mult si ceapa mai putina. Imi doresc tare mult sa fac o ciorba din planta asta. Merge cu smintina , dar eu am sa folosesc lapte batut. :)
 

mirela06

Active Member
Nu, draga mea, dar poti sa ne dai reteta, pt. ca tot ce ai dat pina acum sunt interesante si suna promitator pt. papilele noastre :rofl: :*
 

ACHIMENES

Member
Voi a-ti cules, eu azi printre picaturi am facut niste semanaturi.........am semanat putina salata, ridichi de luna si spanac.....daca tot se anunta octombrie frumos si calduros, de ce sa nu profit :) :)
 

mirela06

Active Member
Felicitari. Asa da. Noi nu am facut nimic cu semanatul deoarece am avut altele. Poate mai tine vremea si o s-o facem si noi :D
 

mirela06

Active Member
Iata ca a venit si toamna. Friguroasa, suparata, vintoasa si-mi face de-a valma prin ceea ce a fost cindva gradina de legume. Ambitia sotului sa tina si acum din gogosari, ardei vinete si citeva rosii. Dorinta mea era aceia de a curata, sapa , pregati locul pt. primavara, dar vad ca anl acesta am cam dato-n asteptari.
Am tufe mari de patrunjel, telina si leustean. Am cules destul, l-am uscat si cu restul...am s-o pun pe fiica mea cea mare sa-si culeaga si sa mai scap din el. :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Dar cu mararul si feniculul ce facusi?
Feniculul meu e aplecat la pamant,iar mararul acu se iteste.
 

ionascus

Active Member
Ok

Gradina noastra de zarzavat va fi langa un gard de tabla....cineva mi-a spus ca nu am sa fac nici o recolta,ca tabla se incinge si arde tot....pe 2 laturi va fi gard de plasa...asa ca se va aerisi...chiar sa nu fac nici o recolta cat de mica?Sunt facuta ganduri....
Dar dac plantez ceva porumb(m-am gandit eu),pe langa gard?
 
Sus