Gradina de legume

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu voiam sa vii si mai devreme,pana la toamna mai e mult,ca pe plic scrie recoltarea in 85-90 zile.
 

victoria

Active Member
Nu e cam tarziu pentru semanat porumbul?Si e mult prea adanc la 10 cm.Trebuiau cam 2-3 boabe la 2 cm adancime,ca sa rasara repede.Asa,nu stiu daca va mai iesi ceva.Porumbul meu are deja cam un metru inaltime si tot nu cred sa se mai faca ceva.Al celor de pe aici are 2 metri.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Nu e porumb de cultura ci porumb dulce,pentru fiert.Sper sa am noroc,daca nu raman cu experienta.
 

ACHIMENES

Member
Al Laurei este din cel smecher :) :) :) .....dar intradevar nu mai are timp suficient sa se coaca doar daca vom avea o toamna calduroasa asa pana in octombrie :?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mi-am amintit ce spuneau cultivatorii americani:daca in cinci zile nu incolteste atunci porumbul e compromis.Daca eu l-am plantat prea adanc ii mai dau doua zile in plus.Daca nici atunci nu apare cred ca trebuie sa scormonesc si sa-l aduc mai la suprafata.Si mai sper intr-o toamna lunga si calduroasa.

Multumesc fetelor pentru invataturi si incurajari.
 

mirela06

Active Member
Minunat si asa si la preparate. Felicitari. pt. asa seminte bune date de Gabiuta dar si ca l-ai intretinut asa bine :D
 

victoria

Active Member
Superb mymo .Al meu nu este chiar atat de mare in plan orizontal,dar are vreo 2 m inaltime.Eu l-am pus langa un cais sa se prinda de el dar nu a vrut si pace,asa ca l-am ajutat si l-am legat putin.
O sa ii fac si o poza.
 
Sus