Gradina cu salbaticiuni (Wildlife Garden)

johnymic

New Member
Cazare inca nu (dar ... :idea:) doar masa iar pentru asta ma rasplatesc cu varf si indesat cu vesele ciripituri dimineata si triluri minunate seara. Cateodata nici nu imi vine sa cred ca sunt in mijlocul orasului
 

grumpy

Member
A reusit cineva sa atraga cu succes mierlele (black bird - turdus merula) ? Sunt mort dupa cantecul lor si am destule prin zona dar as vrea sa le stabilesc la mine, eventual sa le ajut cu locuri pentru cuiburi si hrana.
 

grumpy

Member
Mersi. Ei insa vorbesc acolo de mierla de apa, care este alta specie. Am aflat insa o chestie suparatoare, incepe sa dispara si cucul...si pe buna dreptate, nu prea am mai auzit cuci asa cum ii auzeam cand eram mic. La naiba mai oameni buni, distrugem tot in jurul nostru, ca niste termite. :|
 

elmo

Member
la mine e plin de ele. Se hranesc cu semintele de gazon pe care le pun de 2-3 ori primavara, mananca ciresele, visinele si tot ce mai gaseste :x asa ca....planteaza ciresi si visini si sa vezi cum vin. Dar pe urma nu mai scapi de ele. E drept ca stau si langa padure :D si de aceea aud si cucul si pupezele si privighetorile...si ciorile...tot. Cu toate astea...e minunat sa te trezesti in tril de pasarele. Eu le iubesc cu bune si rele
 

grumpy

Member
Da, cred ca e bine cum spui, tin minte ca iarna topaiau prin zapada si ciuguleau din merele inghetate ramase pe jos pe sub pomi, deci se pare ca fructele sunt in topul preferintelor lor.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu sunt indragostita de mierle :D le vad mereu prin gradina
vara vin mai mult pe seara si deja avem cateva care sunt prietenele noastre, in sensul ca vin seara de seara si canta de pe gard :D
 

simali

Member
Eu am arici. Trei. Sunt foarte draguti. Sper sa se simta bine la noi cat mai mult. Nu stiu precis unde au cuibul dar banuiesc.

Mai am din pacate si niste cartite, extrem de grase si fericite. Asta nu-i prea bine. Stie cineva cum se scapa de ele?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
grumpy a spus:
A reusit cineva sa atraga cu succes mierlele (black bird - turdus merula) ? Sunt mort dupa cantecul lor si am destule prin zona dar as vrea sa le stabilesc la mine, eventual sa le ajut cu locuri pentru cuiburi si hrana.
parintii mei au un cuib de mierle in Lonicera japonica care e crescuta pe un suport rotunjit si care a format in interior un locusor numai bun pentru un cuib. nu le-am atras in nici un fel, au venit singure. ba mai mult am descoperit inca un cuib in trandafirul catarator, doar ca nu stim cine a locuit in el, s-ar parea ca o turturica.
 

grumpy

Member
Aha, adica au cuibul in caprifoi (mana maicii Domnului). Bine de stiut, multumesc! Planta e frumoasa si miroase bine(daca nu ma insel).
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, specia clasica de Lonicera, popular Mana Maicii Domnului, miroase foarte frumos, e vesnic verde, iar cu timpul se indeseste oferind adapost ideal pentru pasari :D
Totusi important este sa li se ofere putina intimitate, pentru a-si face cuib. Adica planta suport sa nu fie amplasata intr-un loc des frecventat de om. Intr-un colt al gradinii ar fi perfect...
 

kriss

Member
simali: pune poze! sunt topita dupa arici. daca as avea curtea cu mai multa verdeata si fara caini mi-ar placea si mie.
mi-am dorit mereu o casa cu curte mareee. din pacate curtea mea e mica si nu pot face nimic din ce mi-am propus. macar cateii sunt fericiti.
daca as fi avut o curte mare mi-ar fi placut sa am o parte micuta amenajata cu balansoar, gratar si masa cu scaune, toate astea inconjurate de multe flori, in special trandafiri, apoi o parte amenajata doar pentru caini si inca o parte cu iaz cu pesti si cateva rate salbatice, cativa pomi si multe flori. totul facut sa arate cat mai natural. si acolo mi-ar placea sa am pauni, arici, veverite si o voliera cu cativa porumbei.
cred ca am mai spus asta si pe alte thread-uri, dar un loc cu plante si animale este un loc plin de viata si linistitor. multa lume care vine la mine in casa imi spune ca e plina de viata datorita plantelor si animalelor din ea.
 

simali

Member
Pun poze cu aricii diseara. Le am in calculatorul de acasa.

In legatura cu cartitele am intrat pe link-ul dat de albela si, dupa ce m-am mai documetat putin am decis sa nu le mai fac nimic. In primul rand am aflat ca sunt animale insectivore (utile deci in ecosistemul gradinii). In al doilea rand voi incerca numai sa strang musuroaiele inestetice o perioada. Scria cineva ca este obiceiul la cartite sa faca musuroaie multe pana isi fac sistemul de galerii si ca apoi se opresc si nu te mai deranjeaza decat foarte rar. Sunt curioasa daca este asa. Pana la urma cartitele sut tare dragalase...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
simali a spus:
Pun poze cu aricii diseara. Le am in calculatorul de acasa.

In legatura cu cartitele am intrat pe link-ul dat de albela si, dupa ce m-am mai documetat putin am decis sa nu le mai fac nimic. In primul rand am aflat ca sunt animale insectivore (utile deci in ecosistemul gradinii). In al doilea rand voi incerca numai sa strang musuroaiele inestetice o perioada. Scria cineva ca este obiceiul la cartite sa faca musuroaie multe pana isi fac sistemul de galerii si ca apoi se opresc si nu te mai deranjeaza decat foarte rar. Sunt curioasa daca este asa. Pana la urma cartitele sut tare dragalase...

Da, pot fi utile si sunt si dragalase, dar dupa ce intr-o toamna am plantat 100 de bulbi de lalele si primavara au rasari doar 9 ca restul bulbilor i-a mancat cartita, iti dai seama ca imi venea sa fac un genocid al cartitelor ! :twisted: Ca sa nu mai spun ca si anul trecut in fiecare dimineata rearanjam pamantul la radacina divesrelor plante unde-si scurmase musuroiul!

Cat despre pasarele in gradina, eu mi-am facut deja lista cu speciile arbusti care atrag pasarile in gradina. Dar mult mai important este sa le asigurati hrana in perioada rece, ele atunci sufera mai mult iar un mic ajutor din partea noastra poate insemna pentru ele diferenta dintre viata si moarte. Vrabiutele mele au supravietuit toata iarna cu semintele puse in podul magaziei.
 

simali

Member
Nici mie nu mi-au rasarit toti bulbii anul trecut. Dar am citit ca nu cartitele ar fi problema. Ca ele - cartitele - mananca radacini sau bulbi cu totul intamplator (adica trec prin ele daca le stau in drum dar nu mai mult). Ca odata terminat sistemul de galerii nu mai sapa si la alti bulbi. Sunt foarte curioasa anul acesta pentru ca am pus din nou bulbi (ce-i drept, cea mai mare parte in cosulete speciale) dar am pus si cativa fara cosulete.

Oricum, cautand informatii despre cartita am ajuns la concluzia ca este mai usor sa te informezi despre suricate sau despre vulpea desertului decat despr o vietate atat de comuna si aparent banala de la noi din tara. ASa ca raman in asteptare de noi informatii.

Cat despre ceea ce mananca pasarile iarna am citit despre Pyracantha ca face fructe rezistente la ger si ca este un fel de rezerva de hrana pe timpul iernii.
 

presco

Active Member
Interesant topicul, de abia acum l-am descoperit.. Casuta mea e pe malul apei asa ca am o groaza de vizitatori: broscute, berze, pupeze, cuci, rate salbatice...Am vazut trecand in zbor si lebede. Pe camp sunt prepelite si iepuri. Iepuri care mi-au ros copacii chiar la inceputul toamnei :( inclusiv salciile. Nu sunt foarte suparata pe ei pentru ca am citit ca o zona cu multi iepuri este o zona nepoluata asa ca le doresc prosperitate... Am o groaza de vrabiute ce poposesc pe gard printre care am vazut asta vara una alba ca zapada, cred ca era albinoasa, imi pare rau ca nu am apucat sa o fotografiez. Nu cred ca am sa o mai vad, caci din lipsa de camuflaj... Am o barza de-a casei care se plimba la greu prin gradina si pe care o urmarim in fiecare primavara cu emotie sa vedem daca se intoarce. Dintre musafirii mai nedoriti...graurii. Vara asta a trecut un stol atat de mare caci am crezut ca e eclipsa :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
intrucat anul acesta gradina mea a prins contur din ce in ce mai mult, s-au inmultit si numarul vizitatorilor ei :D
Astfel pe langa vrabiutele care-si au cuibul pe sub tigle, incepand din aceasta primavara avem
* un/o sturz care viziteaza zilnic zona rustica si vine chiar si la 2 m de noi, daca suntem in gradina, fara a se sfii deloc de prezenta noastra :) ,
* mierle ( femele si masculi) dimineata, dar mai ales seara, cand ti-e mai mare dragul sa le auzi cum canta :visator:
* si cativa grauri care viziteaza la greu gazonul in cautare de rame :rofl: si ne amuzam de fiecare data cand ii privim cu mersul lor de "barzoi" :)
 
Sus