Gradina + catel = dezastru

alfa

Active Member
Asa e Huni. Poti sa ai si gradina frumoasa si catel cuminte deodata. Antrenamentul este cheia. Sa exemplific:

Am avut o boxerita pe vremea cand stateam cu parintii. Ai mei aveau o gradina langa o livada, in afara orasului, unde vara mergeam aproape zilnic, cu caine cu tot pentru ca acolo avea loc destul sa alerge. Adaptarea a fost destul de rapida. A invatat repede ca pe iarba are voie sa se joace cat vrea dar ca in gradina de legume e voie sa mergi doar pe batatura. Probabil pentru ca ne-a vazut lucrand la straturi... Regula asta o respecta si la bunica la tara. Cainii bunicilor nu avea voie in gradina de regula si daca scapau totusi, pai faceau ravagii. Catelei noastre nu i-a fost interzis niciodata, adevarat ca fiind cat de cat dresata stie ce e : "NU".

Taro al meu, e catel de oras, total. A invatat insa si el la munte, ca ce e dupa gardulet ( garduletul are doar 20 cm) e interzis. Nu se urca peste flori. Totusi, se pare ca garduletul e semnul pentru el, tufele si ienuparul care nu sunt imprejuriti, mi-le marcheaza destul de des. :oops:
 

huni

Member
Pai nu trebuie sa fim nici noi prea pretentiosi, oricat de destepti ar fi. Ideea este ca in 90% din cazuri sa nu faca prostii, peste restul de 10% de greseli trecem cu vederea, ca suntem cu totii oameni, nu :)?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Imi amintesc de Pichi al meu pe vremea primului an de gradinarit.Eu puneam ceapa si usturoi,el in urma mea ii dezgropa.Eu pliveam el punea buruienile la loc.Din al doilea an s-a prins cum e miscarea in gradina.
 

kriss

Member
eu nu reusesc sa-mi obisnuiesc cainii sa lase plantele acolo unde sunt. cu cele din casa nu au nimic, dar pe cele din gradina le sapa de le inebunesc cand nu sunt eu acasa. numai in mijlocul curtii le gasesc cand ma intorc acasa. stau la curte de 3 ani, dar nici acum nu am plante in curte mai deloc. :roll:
 

victoria222

Active Member
vara trecuta, inainte sa ne mutam la tara, s-a aciuat la noi in curte o catelusa mica. am adoptat-o imediat si am indragit-o foarte tare. se zbenguia in voie prin imprejurimi si nu facea nici un fel de probleme, mai ales ca in curte era santier si nu aveam cine stie ce plante in gradina. eram impotriva legarii in lant dar intr-o zi am prins-o cu un pui in gura. il furase de pe la vecini, si atunci nu am avut de ales. a trebuit sa o legam ca sa nu o otraveasca careva ( cred ca cunoasteti razbunarile care se fac la tara, mai ales cand e vorba de caini si pasari).
pentru ca nu am reusit sa o sterilizam la timp, iarna aceasta ne-am trezit cu trei catelusi frumosi, care au crescut maricei si mi-e groaza de ravagiile pe care le vor face dupa ce se va topi zapada. si asa, cu zapada cu tot, in fiecare zi fac cate o nazbatie ( in special surprize imprastiate pe toate cararile :oops: ) singura solutie pe care am gasit-o e sa le facem un tarc mai mare in care sa stea toti patru, chiar daca sacrificam o parcela din gradina.
 

Nico_T

Member
Eu am trei catei: mama, tata si fiu. Cel batran, Rinty, imi mananca tufa de iarba decorativa (Arundo donax Variegata) :cry: . Trebuie ingradita neaparat. In rest ma declar multumita de ei. Sunt ascultatori. Daca ii cert sau le duc nasul foarte aproape de 'biscuitii' lor,zicandu-le zic ca nu e voie acolo si le arat in alta directie,cel putin o perioada nu mai fac. Iar eu curat :( Nu sunt de rasa. Sunt maidanezi, dar mi-s tare dragi si ma doare sufletul cand ii vad in lant. Ei ar fi si mai cuminti daca nu "le-as da eu nas", dar ii iau peste tot cu mine. Tata e dresorul lor. Nu ii bate, dar striga pe ei. Cu cei batrani nu am treaba, mi-e mila sa ii leg, cand ud florile se duce si mirosul de la Rinty :rofl: . Nu mi-au murit florile din cauza lui. Rena, parca stie ca am salvat-o de pe strada, e mai cu bun simt, ca sa zic asa :) Insa, banuies ca ca Pufi imi va da batai de cap. Asadar, m-am gandit sa impac si capra si varza. O sa trag o sarma mai grosuta de la intrare in curte pana unde poate el sa alerge (la mine de-a lungul curtii). Aceasta va fi prinsa in pamant doar la capete. Pe el il leg cu un lant usor de aceasta sarma, astfel putand sa alerge pe mijlocul curtii cat ii permite lantul, fara sa intre in locurile interzise, care la mine sunt de-o parte si de alta a curtii.Daca se va dovedi cuminte si Pufi, atunci va scapa si el de orice fel de lant. Deocamdata sa iasa plantele ca acum nu stie el ca sub picioarele ui sunt bulbi.
Cand suntem prin curte ii lasam dezlegati si ii mai duc la Mures sa alerge pe acolo si sa faca baie vara. Asa mai au si ei parte de fericire.
Am observat de mica urmatorul lucru: daca ii tii legati si le dai drumul numai 5 minute, fac numai prostii. Mai bine liberi sau semiliberi pana inteleg ce e bine si ce nu, pentru ca atunci nu mai fac atatea nazbatii. Femelele nu dau batai de cap. Pentru protejarea plantelor de mirosul neplacut ramane gardul sau acele substante, insa eu cred ca daca nu le ataca radacina sunt in zadar. Ei isi marcheaza teritoriul fie pe planta, fie pe o piatra sau un ghiveci. Deci miros tot va fi.
Sugestia mea e sa ii dresam, sa ii invatam ce e bine sa faca si ce nu. Si de asemenea sa ii invatam ca exista si alte animalute in afara de ei si ca trebuie sa le protejeze, nu sa le agreseze. (Am avut un catel care latra pe oricine care punea mana pe vreun pui, pisica sau ce o mai fi fost viu in curte, daca animalul scotea sunete de durere riscai sa te muste. Daca ma strangea tata mai tare in brate statea pe pozitie ca sa nu imi faca ceva. Si Rinty a invatat asta de la el, dar numai in ce ma priveste pe mine)
 

mama4you

Member
:rofl:

aseara am aut si eu neplacuta surpriza sa imi gasesc gradinita sapata...de suratele mele..acum nu stiu pe care sa dau vina..pe catel,pe pisici..dar ma ofticam asa de tare..le-am bombanit...off...au sapat exact unde am pus semintele de marar..oare mai or iesi...sau poate se pricep mai bine ca mine la gradinarit si nu le imprastiasem eu cum trebuia! :rofl: ce sa fac..fac haz de necaz..ca altceva..nu mai am ce face!
 

huni

Member
Eh, eu cred ca a fost varianta din urma...au vazut ei ca nu ai facut ca lumea si au vrut sa te ajute :rofl:
 

Blitz

Active Member
Bineinteles ca si-au oferit tot ajutorul, mam4you :rofl: :rofl: :rofl:

Din cauza acestei "solicitudini exagerate" a trupei mele de caini am tras noi gardul- pentru ca altfel sapau pana in centrul Pamantului :rofl: :rofl: :rofl:

Asa ca fiecare cu teritoriul lui...
 

mama4you

Member
:rofl: si eu ma gandesc sa intind valul de plasa care mi-a ramas de la coteata gainilor si sa imi incercuiesc gradina! daca va zic ce mi-a spus sotul meu....scumpsi drag....ca si-au facut si animalutele de mancare ceva in lipsa mea, o ciorbita...si le trebuia ceapa si marar :rofl:
 

Blitz

Active Member
Corect!

Dar acum pe bune: ori aloci suficient timp si pricepere dresurii - cam greu daca esti si la "scarbici" , ori "separarea"- fiecare cu teritoriul lui. Si varianta de ingradire cu sarma cu curent de mica intensitate si tensiune este ok, dar trebuie stiut cum. Am mai auzit o varianta cu pocnitori legate de sarma care delimiteaza gradina.

Noi din pacate am aplicat metoda cea mai la indemana si simpla- separarea teritoriilor "curte" si "catei". Decizia a fost facilitata nu numai de lipsa de timp ci si de faptul ca gradina este una-ntruna cu curtea, deci daca vrei sa duci masina in garaj sau s-o scoti trebuia sa incuiem cainii. Daca suna cineva la poarta, trebuia sa incuiem cainii, desi nu sunt agresivi.

Si culmea este ca din prima clipa de inchidere a "granitelor" nu au protestat niciodata, ci savureaza si transforma continuu "mosia"
:wink: :wink: :wink:
 

mama4you

Member
doamne fereste sa pun curent sau pocnitori pe gard....nu ma gandeam la ceva acoperit din plasa....nu am cum sa ma delimitez curtea...deja am impartit-o in doua.pentru gaini si pentru relaxare.....dar asa acopeita gradina....mai merge.
 

calin123

Member
cred ca articolul e o gluma cel putin partea cu "o alta varianta testata, dar mai putin placuta este ingroparea fecalelor cainelui" sigur cainii vor incerca sa vada ce e acolo nici vorba de "acesta sesizeaza mirosul urat si renunta la proiect."
eu am ramas la gardul electronic care e eficient si discret , cel putin cel care l-am luat eu : D-fence 101.
 

anette_b

Member
gradina + zeci de catei

pe laga blocul meu e un teren destul de mare ( gradina nu ar fi cuvantul potrivit). copaci si cam atat. multa umbra si pamant lutos cu pietris . gardul care imprejmuia a fost partial furat.
in zona (si in bloc ) multi iubitori de caini. sute de caini. chiar si cotete in spatele blocului , urlete si hamaituri toata noaptea.
gradina este la cheremul lor si in afara de copaci nu creste nici un fir de iarba.
as fi vrut sa plantez bulbi de lalele si alte plante dar cred ca e munca in zadar + cheltuiala. rezista vreo planta la avalansa de kk pe care il lasa patrupedele peste tot? sau mai bine imi vad de treaba si nu plantez nimic?!
 
Sus