Gradina + catel = dezastru

albela

Active Member
Multumesc de sfaturi pupu :D . Oricum asa "salbatic" cum e el pe mine ma asculta mai mult decat o face cateaua care e ceva mai "educata" dar e de o incapatanareee.
 

pupu

Member
albela a spus:
Multumesc de sfaturi pupu :D . Oricum asa "salbatic" cum e el pe mine ma asculta mai mult decat o face cateaua care e ceva mai "educata" dar e de o incapatanareee.
fetele sunt mai cu toane, de fapt ea e stapana curtii si ea ii spune ce sa faca masculului, in general el doar e de decor, paza si prevenirea efectiva o face cateaua si doar il asmute cand considera ca se apropie o primejdie.

mi-am adus aminte sa va spun ce m-a invatat un doc-vet, daca micul/marele prieten manaca iarba/plante ca o capra la pascut e semn ca are ceva arsuri la stomac (motive pot fi diverse hrana prea fierbinte, apa prea rece, mezeluri, carne cruda,etc) atunci incercati sa-i dati seara cate o pastila de ranitidina, iar daca il vedeti ca manaca pamant sau chiar mai rau c**a (in general catelandrul in perioada de crestere) dati-i osiremin, inseamna ca are nevoie de mai multe substante minerale.
 

calin123

Member
Da , e pui are acum 3,5 luni .
A fost o parere ca roade doar ce-l deranjeaza , roade tot........trandafiri ,clematii ,crini ,si un calin ( viburnum ) , irisi tot ce prinde .cind e cu mine ecuminte dar sta singur afara cit suntem plecati la servici/scoala asa cam greu cu dadacitl incontinu
 

pupu

Member
calin123 a spus:
Da , e pui are acum 3,5 luni .
A fost o parere ca roade doar ce-l deranjeaza , roade tot........trandafiri ,clematii ,crini ,si un calin ( viburnum ) , irisi tot ce prinde .cind e cu mine ecuminte dar sta singur afara cit suntem plecati la servici/scoala asa cam greu cu dadacitl incontinu
calin roade tot pt ca in curand isi va schimba dintii si au inceput sa-l cam manance gingiile. e perioada cand puiandrii rod tot ce prind, uite cum m-a invatat si pe mine un dresor:
1. are o jucarie a lui preferata pe care o vrea tot timpul ...lasa-io s-o molfolesaca (poate fi o minge de tenis, un flexor , un slap de-al tau vechi sau chiar ceva de la petshop);
2. "oase" de piele din pet-shop pe dimensiunea lui;
3. os mare adik femur de vaca taiat la capete sa ramana doar "fluierul" fiert bine-bine (cu zeama poti sa-i faci o ciorbica de legume) si apoi cu o andrea/sarma tare bagat in interiorul osului o bucata de carnita cruda si da-io juniorului ca tema sa scoata carnita pana te intorci acasa, cand ajungi acasa drept rasplata ca n-a ros altceva da-i carnita si a doua zi de la capat.
 

angela draganoiu

Active Member
Pupu are dreptate cateii mici rod pt ca le ies dintii noi. dar mai rod si de .............. plictiseala sau din razbunare ca e lasat singur acasa. eu am patit-o si mi-am dat seama mult mai tarziu.
eu am un caniche si mi-a ros prin casa cam de toate, incepand cu scaunele mici din lemn, mocheta de pe hol cind era singur acasa, plapuma cind sotul meu nu l-a bagat in seama, cam tot ce intra in raza lui de actiune. ne-am dat seama ca roade din plictiseala si / sau razbunare atunci cind am stat cu el mai mult acasa si ne-am jucat cu el. avea pe atunci cam 1,5 - 2 ani. i-am luat de la petshop un os de cauciuc pe care il considera jucaria lui si pe care il roade cind nu-i dam atentie.
de-a lungul timpului, acum are 13 ani, ne-a atentionat in fel si chip ca nu-i dam atentie.
 

pupu

Member
stiu ca pt unii poate parea o gluma, dar stiti care e cel mai bun remediu pt un catel plictisit ? ..... inca un catel, de preferat perechea lui si ideal de aceeasi varsta (vor avea preocupari comune)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ieri cand am ajuns acasa m-am luat cu altele si am uitat sa-i dau catelului de mancare. Mi-am amintit seara, dar mi-a fost lene sa mai ies si am zis ca pana maine n-o sa moara :twisted: Azi dimineata am constatat si dezastrul. A sapat la baza magnoliei pe care o inconjurasem cu niste pari de lemn ca sa nu ajunga la ea, ca e mica. De cand am plantat-o nu i-a facut nimic... deci, concluzia? Razbunare. In timp ce incercam sa refac locul, se uita la mine, si sa nu ma faceti nebuna, dar avea un ranjet pe fata, de parca vroia sa-mi spuna ca a facut-o special. Acuma ce sa mai fac. I-am dat doua peste bot si am plecat la munca. Sper ca nu a mai facut nimic, ca abia se prinsese biata magnolie, dupa niste tratamente nu tocmai bune din partea mea. Sa nu uit sa-i iau si orataniei ceva bun, ca sa ma ierte. :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
pupu a spus:
stiu ca pt unii poate parea o gluma, dar stiti care e cel mai bun remediu pt un catel plictisit ? ..... inca un catel, de preferat perechea lui si ideal de aceeasi varsta (vor avea preocupari comune)
adica distrugeri la patrat :giggle: .Sau...se pot lua la intrecere:cine e cel mai distrugator??? :rofl: Si apoi isi dau premiu fiecare unul altuia cite o planta roasa si tirita prin toata curtea :aoleu:
Ma rog....am facut un scenariu sumbru dar cit se poate de veridic :mrgreen:
De coada de matura nu stiu citi catei au auzit dar a mea Blankoasa sigur a facut cunostinta cu ea in citeva rinduri.Numai ca funduletul dinsei a fost mai dur si a reusit sa o rupa intr-un final :) .De pototlit s-a potolit cu inaintarea in virsta :tavalit: .Doar are deja 9 luni,nu-i asa? :wink:
 

oana_oana

Member
O...da! Perioada cu 2 cateti este de vis. Dezastru mareeee, dar acum pe cine sa certi si sa bati? Cearta avea forma:"cine a facut aici?" si cam atat puteam face. Potea fi oricare sau chiar impreuna. Dar imi trecea repede pentru ca nu pot sta supara pe catei indiferent ce-mi fac.
 

dana

Member
La 9 luni poti spune ca a inaintat in varsta?
Pai la varsta asta al meu darama trandafirul japonez copac, a furat gardenia si a trebuit sa intru la culcus sa o scot,a incercat sa fure un cactus si cred ca mai mult s-a speriat de tipetele mele decat de tepii lui, sapa in gradina dupa rame sau numai el stie de ce.........
 

Mali_

Member
In seara asta am fost la o petrecere si ne-am intors destul de tarziu acasa. Cum am intrat in curte, Shvili, ciobanescul nostru a fugit in spatele casei si latra de mama focului. Cand m-am dus sa vad, un caine era bagat in ghivecele mele cu hibiscusi scosi afara, iar cainele meu mai darama din ghivece incercand sa il prinda pe intrus. M-am enervat atat de tare ca nu stiam pe cine sa ma supar mai intai. Asa ca mi-am legat cainele si vreo jumatate de ora l-am alergat prin curte pe istetul care nu stiu pe unde a intrat si care nu mai vroia sa se duca spre poarta. Intr-un final m-am suparat pe oamenii care isi iau caini si pe urma le dau drumul pe strada si astept dimineata sa evaluez pagubele.
 

adana

Member
sper sa constati ca nu e chiar totul distrus mali_ :D l-ai premiat pe cutu tau,cu un os mare,k si-a facut treaba,cum a stiut el mai bine?merita :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:

cateii pe care ii iubim atat nu sunt neaparat atat de atenti cu plantele noastre pe cat am vrea noi..
eu am 3 cutzulici- 2 ciobanesti mioritici si un cocker spaniel

pe cand cei 2 ciobanesti erau mici aveam parte in fiecare dimineata de surprize

mai ales ca numai ce ne mutasem la casa si mai plantam si noi cate un pom sau cate ceva ca dupa ce am venit de la bloc am vrut sa avem de toate
eeii dar ei nu au fost chiar asa de acord cu noi asa ca noi azi plantam un pom si a doua zi pomul nu mai era
fiind si 2 le iesea treaba tare bine
dar acum au crescut si nu mai au treaba cu florile

e un pic mai greu primavara pana rasar ca dupa aceea e ok
adica mai calca pe ele dar mai au si grija

oricum cu plantele in ghiveci nu au nicio treaba ceea ce este ok
ma rog ciobanescu fiind baiat mai insista din cand in cand sa isi marcheze teritoriul dar destul de rar

cam atat despre aventura mea flori-canina
 

andrada2003

Member
Eu am un caine maidanez batran (de 10 ani) si 4 pisici ale casei, plus motanii pe care reuseste matza batrana sa-i adune din vecini cand e in calduri. Catelul sta in general in lant, n-am prea mare treaba cu el, dar are mania sa sape. Si sa-si marcheze teritoriul. I-am pus cusca in coltul dinspre gard, langa sopronul de lemne, si i-am lasat lantul mai lung, sa poata face miscare, dar am avut nefericita idee sa amplasez langa sopron un bustean scobit umplut cu flori: petunii, musetel colorat, muscate englezesti pitice. Dupa prima saptamana, musetelul si-a dat duhul, iar muscatele miroseau nemaipomenit a pipi de caine. Corbu' meu le marca viteaz in fiecare zi de cateva ori, probabil sa-si arate atasamentul fata de plantele mele... :x
Singura solutie pe care am gasit-o a fost sa mut busteanul inflorit de acolo si sa imprejmuiesc zona cainelui cu un gardulet de mesteacan "hand-made". Iar seara, cand il lasam sa mai alerge, il scoate sotu' cu lant cu tot afara, pe strada, si cu ocazia asta face si el putina miscare, sa mai dea jos din burtica...
Pisicile sunt foaaaarte dragute si foaaaarte jucause, dar s-au invatat prost si isi fac lipsa numai intre florile mele din strat. Probabil e pamantul mai afanat si le vine mai usor... Intr-o seara m-am enervat crancen: imi inflorise si mie singura regina-noptii de care dispun, m-am aplecat eu fericita sa o miros....si fix cu nasul in gramajoara de rahat m-am pomenit. :twisted: Sotu' a zis ca pisicile sunt bine-crescute: au facut kk acolo unde le-a mirosit si lor frumos... :wink: :mrgreen:
 

calin123

Member
acum fac bilantul cite a stricat Max : , 2 tufe de ochiul boului 100% , 1 clematie 50 % , 3 trandafiri englezesti 30 % , 1 trandafir catarator 40 % , 1 clematie 20 % si :cry: 1 viburnum carcephalum 90 % ( azi l-am mutat sper sa-si revina avea acum 4 luni aprox. 60 cm acum are 20 cm ),asta din plantele perene caci restul ..... .Gardul electronic inca nu m-am indurat sa-l cumpar ,costa aprox. 800 ron .
 

aleynad

Active Member
Moderator
catelul meu are aproape un an si s-a facut ditamai nebunul :eek:
in primavara cand am inceput sa ma apuc serios de amenajat gradina, l-am legat ca sa fiu sigura ca ce pun eu in pamant asa si ramane,
nu pot sa povestesc ce suparat era :rofl: eu plantam flori , el statea aproape de mine, in fund, intors cu spatele bosumflat
daca ma mutam , se muta si el si statea tot in aceiasi pozitie :rofl:
asta a durat vreo cateva zile...apoi ne-am impacat
lantul i l-am pus pe o sarma lunga de 10 m si prinsa la nivelul solului, asa ca isi poate face plimbarea in voie de cate ori are chef
plus ca la 2-3 zile il dezlegam si-l lasam sa zburde pe malul raului din fata casei vreo jumatate de ora, apoi vine singur acasa si sta sa-l legam :D
poate pe viitor vom reusi sa separam printr-un gardulet locul lui de restul gradinii si astfel sa nu mai fie nevoie sa-l tinem legat :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ce inseamna gard electronic??? ca eu am un gard electric mic, din ala care se pune pt cai de ex, sa nu depaseasca perimetrul tarcului.
Te intreb pt ca al nostru caine obisnuieste sa fuga atunci cand e furtuna si sarind gardul risca fie sa se accidenteze grav, fie sa fuga in strada si sa fie lovit.
De asta tot caut metode de protectie....
 

huni

Member
Eu am o femela de ciobanesc german care in mod normal nu sta in gradina fara supraveghere, pentru ca grădina este separata de restul curtii, insa am avut grija de cand era mic sa invete ca nu are voie in gradina de legume si acuma instinctiv deja nu mai umbla unde vede ca terenul este sapat. Nu pot sa zic ca nu a facut daune, contra tuturor incercarilor mele(ca din moment ce apare o pisica pe orizont uita instant tot ce a fost invatat), dar in ansamblu pot sa zic ca gradina si catelul nu sunt o combinatie incompatibila. A mai zis cineva inaintea mea, trebuie rabdare si atentie sa-i invatam de cand sunt mici ce au voie si ce nu.
 
Sus