Gradina + catel = dezastru

Ema

Member
Am observat ca sunt multi iubitori de animalute si printre pasionatii de flori , e si normal sa fie asa. Intrebarea mea este cum reusiti sa aveti o gradina frumoasa cand aveti si animalute in preajma?

Noi avem un ciobanesc carpatin care este "copilul" nostru , il iubim ca pe ochii din cap si ii facem toate mofturile. Problema e ca isi marcheaza locul pe orice planta si asta dauneaza foarte tare , in special coniferelor. Solutia provizorie a fost imprejmuirea plantelor sensibile la o distanta de 50 cm , dar arata foarte urat , m-am saturat de "garduri".

A incercat cineva acele dispozitive cu ultrasunete care tin animalele la distanta? Sunt eficiente?
 

Alexa81

Member
Buna,
Soacra tine cainele in lant iar cand ii dau drumul o ia de nebun si nu se mai opreste. Ca sa imi protejez lalelele si narcisele le-am ingradit. Cel mai bine , daca ai spatiul necesar, ii faci un tarc mare in care sa stea liber si sa se miste, iar cand il scoti la plimbare ii pui lesa. Sau ingradesti zona amenajata cu ceva placut ochiului.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Garduri elegante dar NU NU NU catel ingradit.
Scuze daca supar pe cineva dar ma gindesc ca nici noua nu ne-ar place sa ne miscam intr-un spatiu bine determinat oricit de lejer ar fi.Lor de ce sa le placa???? :(
Cora cred ca ar innebuni :oops:
 

blueheart_d

Member
ma bucur si eu de doicatei la curte. cel mic sta in casa si are acces prinre toate florile mele. se plimba printre ele si sta foarte mult timp in mijlocul lor si am noroc ca nu devasteaza nimic. de cate ori lucrez pamantul din curte, vine si se aseaza unde am lucrat. in schimb Rex, cel mare, care dataorita faptului ca nu se intelege cu Brunicel, e legat in lant in gradina din spate. nici cu el nu am probleme, ba mai mult de cate ori merg in gradina, il las liber, singura problema e ca nu ma lasa sa-mi fac treburile, pt ca tot vine si sare pe mine sa ne jucam, iar el cand sare te rastoarna.

pt a indeparta animalele de casa din jurul florilor, exista o solutie cu care se pulverizeaza plantele, solutia nu este toxica, iar animalelor nu le place. noi o folosim pe rotile de masina sa nu-si faca cainii nevoile pe ea, pt ca la noi la bloc cei care-si plimba cainii cu lesa nu tin cont de masini si le zgarie. efectul nu s-a lasat asteptat mult, si merge si la plante.
 

Roxana

Active Member
Cred ca cel mai bine este sa ingradim plantele pentru ca ele nu au nevoie de loc sa se miste si cainele, daca este cuminte poate sa stea si dezlegat.
 

kriss

Member
din pacate eu m-am confruntat cu o problema si mai mare legata de caini+gradina. am doi caini care stau si in casa si in curte, dupa bunul lor plac. unul dintre ei e cuminte, dar celalalt imi mananca toate florile cand il doare putin burta. si mai e si mascul, asa ca isi insemneaza si teritoriu pe florile mele. cea mai buna si sigura solutie mi se pare garduletul pentru a-i restrictiona accesul la flori.
 

Sash

Active Member
Ati incercat sa "convingeti" cateii ca n-au voie sa manance sau sa marcheze respectivele flori? Eu o tin minte pe bunica care alerga catelul cu maturoiul cand ii marca coltul de la casa... in concluzie il marca mai rar si in general nu cu ea de fata :) Ma gandesc insa ca sunt animale inteligente si pricep ca n-au voie un lucru sau altul... desi reversul la chestia asta e ca atunci cand se simt neglijati vor face fix ce stiu ca n-au voie ca sa capete atentie...
Si eu votez tot cu legatul si ingraditul florilor nu al cateilor :)
 

Ema

Member
blueheart_d a spus:
pt a indeparta animalele de casa din jurul florilor, exista o solutie cu care se pulverizeaza plantele, solutia nu este toxica, iar animalelor nu le place. noi o folosim pe rotile de masina sa nu-si faca cainii nevoile pe ea, pt ca la noi la bloc cei care-si plimba cainii cu lesa nu tin cont de masini si le zgarie. efectul nu s-a lasat asteptat mult, si merge si la plante.
Cum se numeste solutia si de unde o pot cumpara? Multumesc :D

Cat despre celelalte sugestii , nici eu nu sunt de acord sa inchid un sufletel , iar gardurile sunt mai mult obstacole teoretice , carpatinii fiind foarte capabili sa sara si garduri de 150 cm inaltime , daca vor.
 

blueheart_d

Member
Cum se numeste solutia si de unde o pot cumpara? Multumesc :D
la noi este un magazin ZOO-MANIA de unde am cumparat solutia, dar nu mai tin minte cum se numeste. cu prima ocazie cand mai cumpar ii fac o poza, sau daca aveti in oras magazin pt animale, incearca.
 
A

Anonymous

Guest
CATEI

Si noi avem doi copilasi cu cate patru picioare di doi pisoi.Cand am cumparat casa am turnat trotuar de jur imprejurul casei.LA MARGINEA trotuarului am pus un gardut de 80 cm si pt a intra in gradina avem doua portite.Si noi pateam la fel cu copilasii.ASTA primavara techelul a scapat in gradina in ttimp ce eu pliveam buruienile,Pichi,pt a ma ajuta le lua si le punea la loc.CAND am terminat de plivit zona,uitandu-ma inapoi am observat ca zona era verde iar,cu ce pusese el la loc.Cand punem ceapa si usturoi e total,noi ingropam cepele,el le dezgroapa.Si la cules e de mare ajutor.IMI IA din cos si le ascunde.HEPA,CANICHUL pitic,e fetita si e f cuminte,nu se implica in gradinarit,un soi de contesica ce nu se murdareste pe labute prin gradina.CAND VINE IN GRADINA CERE SA O URCAM pe sezlong,nu ajunge singura,si de acolo ne supravegheaza.
Asa ca va zic sa incercati cu gardut si portite de intrare in gradina
 

albela

Active Member
Asa am procedat si eu. Gardut, dar al meu are 1.5 m. Si cainii sunt mari. Nu e prea frumos dar e practic. La mine cateua e mai disatrugatoare ca masculul. El doar marcheaza tot ce prinde. Ea sapa, dezgroapa, roade, etc...
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si parintii mei au caini si gradina. e cam greu drept sa va spun. au improvizat tot felul de gardulete si bariere ca sa impiedice cainii sa ajunga intre flori. daca cumva scapa imediat se pun pe scormonit si pe sapat. arbustii au fost protejati cu un gardulet mic de lemn ca sa nu poata face pipi pe plante http://s59.photobucket.com/albums/g284/ ... gstell.jpg
o alta problema a fost ca si-au facut ei niste trasee pe unde s-a facut carare batatorita pe gazon, sau cand erau mai tineri, cum se deschidea o floare de lalea ii rupeau capul :( ...probabil asa isi exprimau ei dragostea pentru flori :giggle:
aa, si se servesc singuri cu visinele din pom :giggle:
 

iris

Active Member
Toate bune si frumoase pana la un punct. Dar cand ai doua micute sufletele de 56 Kg. si unul de 48 kg.( Rottweiller )zau ca nu-mi convine sa-si faca nevoile pe unde se nimereste ( avand in vedere cantitatea lor)Prin urmare le-am confectionat un tarc deoarece nu sunt deacord cu lantul. Decizia am luat-o cand mi-a mancat o tufa intreaga de ardei iute cu tulpina cu tot. :eek:
 

dana

Member
Subiectul asta e fierbinte la noi in casa.
Cel batran cred ca nici nu stie ca ar putea sa sara in gradinita mica.
In schimb cel de-al doilea,care inca nu are 1 an a invatat cum poate sa ude florile.Si are o tactica destul de interesanta : se uita pe la toate geamurile sa vada daca il pandeste cineva si daca nu vede pe nimeni hop in gradina unde are f.multa treaba - sapa trandafirii,dezgroapa bulbii,nai nou a descopertit ca frunzele nou iesite ale laleleor si zambilelor sunt fragede si gustoase.
Cum aude miscare top inapoi din gradina.
Si asta de cand a vazut ca pedeapsa ptr.sarit este 0 zi la lant.
Mai avem putina rabdare sa vedem cum se va manifesta dupa 1 an si atunci vom lua alte masuri.
Buleheart,daca iti amintesti numele solutiei te rog sa-l pui la vedere ca pe multa lume cred ca intereseaza
 

gomez99

Well-Known Member
@calin123
am vazut chestiunea in functiune si e eficienta. ciinele invata foarte repede ca acolo nu bine. amicul care are instalatia imi spunea ca a avut-o intrerupta o vreme, dar ciinele deja a format reflex si nu intra in zona interzisa.
dispozitivul montat pe zgarda insa e ceva mai mare in realitate, ceea ce il face destul de incomod pentru un ciine de talie mica, cum ar fi un soricar. si cine nu stie cum sapa un soricar, sa vina sa ii explic eu, ca am unul gard in gard cu mine :mrgreen:
sprayiuri si creme am tot incercat, la mine nu si-au dovedit eficienta pe termen lung, nici la ciini nici la pisici.
 
A

Anonymous

Guest
Pai ei au in gena,soricarii sapa,canichii-caini de balta de balacesc,etc etc.Eu am si un teckel ,gen Patrocle din Dumbrava minunata si nu iarta nimic din gena lui de lord.
 
Sus