Gradina + catel = dezastru

mg

Member
blueheart_d / daca va aduceti aminte cum se cheama , eventual si o poza ....si eu sint interesat . Si eu am probleme cu catelul , am facut si gardulete in primavara asta dar tot intra in flori .... :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
am vazut in catalogul Bakker o solutie,ceva pentru catei...nu-mi amintesc exact ce era, o sa caut catalogul maine si va spun.
 

MONIS

Member
in week-end am de cand sa ingradesc cateva ronduri cu flori....unde puffy a facut o pasiune nebuna de a-si ingropa diverse lucrusoare....cred ca va fi tare nefericit :)
 

crocus

Member
Ieri am prins una din cateluse la ghiveciul cu leustean manca si se chinuia sa nu lase urme :rofl: :rofl:
 

mihaelas

Member
Si eu sufar de sindromul ciine+gradina nu va inchipuiti ce dezastru a facut catelul meu in gradina pe perioada iernii dar acum m-am linistit am ingradit un loc al lui ptr ca nu sint de acord cu lantul a fost suparat citeva zile dar acum sa resemnat in noul tarc si este chiar vesel
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cautand alte lucruri, uitati ce am gasit pe un site de plante si flori din UK:
Coleus canina - Scardey Cat, Cataway, cat repellant
Repels cats, dogs, foxes and rabbits.
Cats and rabbits and dogs hate the smell of this plant.
Attractive half-hardy plant with grey-green foliage which gives off a strong aroma especially when touched or in the sun.
The aroma is disliked by most cats and dogs.
In summer it produces heads of pale blue flowers which also give off a strong aroma.
If planted in a container this can be moved around the garden, thus protecting different areas of the garden from unwanted attention from cats.
The pot can then be over-wintered in a frost free area.
Full sun or light shade. Any reasonable soil.

si alt site cu fisa acestei plante:
http://davesgarden.com/guides/pf/go/76035/

Costa 3 euro/buc dar nu livreaza decat local. In Ro n-am gasit prea multe lucruri pe net despre planta asta.
De unde facem rost de ea? :D
 

Mali_

Member
Eu cred ca sunt mai norocoasa, pentru ca pana acum nu am ce sa le reprosez cainilor mei. Doar ciobanescul, fiind foarte mare mai calca, din greseala pe cate o planta. Dar pana acum nu a facut paguba, adica plantele respective s-au ridicat dupa ce a trecut tancul. Nu stiu ce vom face cu marcarea teritoriului si efectul asupra plantelor.
 

calin123

Member
am observat ca imi distruge la trandafiri doar ramurile care il dreanjeaza cind se plimba pe linga ei adica cele ce sunt orizontalizate sau cele care il incurca la un moment dat .deocamdata am scapat ieftin la= un trandafir de ghiveci distrus in proportie de 80 % - l-am mutat cu ghiveci cu tot ; 5-7 ramuri de trandafiri cu boboci distruse ; 3 ramuri grose rontaite dar le-am protejat invelindu-le intr-un furtun taiat in lung .

la restul plantelor nu am observat ce anume il determina sa le guste , dar le gusta pe cam toate ...daca poate
 

albela

Active Member
Trebuie mare grija sa nu aiba acces cu marcatul la thuja. Ii distruge rapid si iremediabil.
 

Mali_

Member
Din 5 thuia mai am unu singur, dar nu au murit din cauza cainelui, ci din cauza caldurii excesive de asta vara. Pe asta il pazesc cu sfintenie, ca imi este foarte drag.
 

v.cristina

Active Member
calin123 a spus:
am observat ca imi distruge la trandafiri doar ramurile care il dreanjeaza cind se plimba pe linga ei adica cele ce sunt orizontalizate sau cele care il incurca la un moment dat .deocamdata am scapat ieftin la= un trandafir de ghiveci distrus in proportie de 80 % - l-am mutat cu ghiveci cu tot ; 5-7 ramuri de trandafiri cu boboci distruse ; 3 ramuri grose rontaite dar le-am protejat invelindu-le intr-un furtun taiat in lung .

la restul plantelor nu am observat ce anume il determina sa le guste , dar le gusta pe cam toate ...daca poate
este pui cainele de roade asa de mult?? :?
 

albela

Active Member
Si la mine cateaua care are 4 ani (metis lup + ciobanesc mioritic) cand a avut acces a ros 2 crengi de trandafir de peste 1 metru bucata. Acum cand am citi ce a scris calin mi-am dat seama ca intradevar nu avea loc sa treaca pe langa acel trandafir si l-a "subtiat". Asta s-a intamplat anul trecut. Dupa aia am mai intarit gardurile si nu au mai fost probleme.
 

pupu

Member
Eu am 2 rott adulti pe care i-am invatat ce au voie si ce n-au voie in gradina. Este ca orice "pozitie" invatata, daca l-ai invatat "sezi-culcat -pas" poti sa-l inveti si NU ai voie sa: mananci flori/sa sapi gradina/sa marchezi plante, trebuie doar urmarit in gradina si tinut sub observatie pana invata/intelege ce vrea stapanul de la el.

In afara de instict, cainele sapa si din plictiseala in gradina asa ca luati cu voi o jucarie, un "os" de piele sau unul adevarat si lasati-l sa se bucure la umbra de jucarie. Ai mei sapau si dupa cartite la inceput pana i-am dezvatat.

Ex: cainele este obisnuit sa aleaga drumul drept intre 2 puncte, dar eu am aleile cu linii curbe, acum amandoi merg frumusel pe alei fara s-o ia pe "aratura" printre toate florile si plantele... atat de mult i-am plimbat doar pe alei stand cu gura pe cu "la picior" pana au invatat sa mearga singuri pe alei.

In general masculul este cel care marcheaza teritoriul si este bine de stiut ca in general face cam in aceleas locuri, e atunci e bine sa-l lasti sa faca ce are de facut la marginile teritoriului de ex pe gard sau la pomi maricare deja au tulpina groasa. Masculul cu cat "se crede mai mare in grad" cu atat vrea sa faca mai sus pt ca mirosul lui sa acopere o suprafata cat mai mare, al meu se catara pe movile de nisip sau lua intre picioare cate o tufa de buxus, dar usor usor l-am dezvatat de obiceiuri proaste.

Mai vreau sa va spun ce m-a invatat si pe mine un dresor de caini : un caine plictisit isi face singur de lucru = distruge lucruri, iar un caine alergat/cu multe activitati/obosit sta cuminte.

In rest sa va bucurati de animalutele voastre pt ca devotament si iubire ca in ochii lor nu mai gasiti in alta parte...
 

albela

Active Member
Din pacate catelul meu (masculul) nu stie decat sa dea noroc :rofl: . Altceva nu a fost invatat. Esta caine de curte nu am iesit cu el niciodata la plimbare nu stie sa mearga cu lesa. Si are deja 4 ani asa ca nu cred ca mai poate invata sa urineze unde vreu eu nu unde are el chef :) .
 

dana

Member
v.cristina a spus:
calin123 a spus:
am observat ca imi distruge la trandafiri doar ramurile care il dreanjeaza cind se plimba pe linga ei adica cele ce sunt orizontalizate sau cele care il incurca la un moment dat .deocamdata am scapat ieftin la= un trandafir de ghiveci distrus in proportie de 80 % - l-am mutat cu ghiveci cu tot ; 5-7 ramuri de trandafiri cu boboci distruse ; 3 ramuri grose rontaite dar le-am protejat invelindu-le intr-un furtun taiat in lung .

la restul plantelor nu am observat ce anume il determina sa le guste , dar le gusta pe cam toate ...daca poate
este pui cainele de roade asa de mult?? :?
e un caine rozator :)
oare de ce-mi suna cunoscut ce spui? :evil:
 

Sash

Active Member
pupu iti dau dreptate 99% - conditia fiind sa petreci foarte mult timp cu ochii si gura pe catel pana invata, dar si dup'aia ca nu cumva sa uite :)

Albela eu cred ca mai poate fi invatat, numai sa ai timp si rabdare sa stai dupa el.
 

albela

Active Member
De unde timp si de unde rabdare :( :oops: . Acum ziua, de cand cu ala micu, sta mai mult inchis in tarcul lui si e liber doar noaptea si atunci chiar nu ai ce sa ii faci :!: .
 

pupu

Member
albela a spus:
Din pacate catelul meu (masculul) nu stie decat sa dea noroc :rofl: . Altceva nu a fost invatat. Esta caine de curte nu am iesit cu el niciodata la plimbare nu stie sa mearga cu lesa. Si are deja 4 ani asa ca nu cred ca mai poate invata sa urineze unde vreu eu nu unde are el chef :) .
daca vrei tu si ai timp disponibil pt el va invata, o lectie/sedinta de dresaj nu dureaza mai mult de 10 minute dimineata si 10 min seara.

mersul in lesa nu i-ar strica deloc pt a invata obedienta/supusenia fata de stapan.

cainii sunt animale curioase si dornice sa invete lucruri noi
 
Sus