Gradina Botanica "Alexandru Borza" Cluj-Napoca

D

dyayzh

Guest
Gradina Botanica "Alexandru Borza"
Adresa: Str. Republicii (ex Str. Gheorghe Bilascu), Nr. 42, Cod Postal: 400015

Gradina Botanica a Universitatii Babes Bolyai din Cluj-Napoca a fost infiintata in anul 1920 de catre prof. Alexandru Borza. Asezata in partea de sud a orasului, este una din cele mai frumoase si mai complexe gradini botanice din sud-estul Europei. Gradina ocupa o suprafata de 14 ha teren, pe care sunt cultivate aproximativ 10.000 specii de plante provenite de pe toate meridianele.

Spatiul gradinii este impartit in mai multe sectoare: ornamental, fitogeografic, sistematic, economic si medicinal. Tara noastra este reprezentata de specii din flora campiei Transilvane, Carpati, Oltenia, Banat. In cadrul gradinii mai exista doua zone de interes general: ierbarul si muzeul botanic. In cadrul muzeului exista peste 7000 de exponate din tara noastra si din alte zone ale globului. Ierbarul contine 655.000 de pagini din toata lumea care au o valoare stiintifica deosebita.

Personalul Gradinii Botanice este in legatura permanenta cu alte institutii similare din tara si din strainatate, fiind implicata in diferite proiecte. Datorita activitatii desfasurate, Gradina Botanica este o institutie reprezentativa a stiintei si culturii din Romania.

Reducere cu Studcard 50% la intrare.
Orar:
09:00-18:00,19:00
Sere:
09:00-18:00 Vara
10:00-17:00 Iarna
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mare noroc ai avut Carmen!De cate ori am fost la Gradina botanica din Cluj,nicioadata nu am gasit acele sere deschise.
 

carmenn

Member
Nici acum n-ar fi fost deschise, dar am fost cu o pers care a donat flori Gradinii, si am mers sa le vedem , deci am avut un mare noroc... 8) :)
 

carmenn

Member
Desi nu ma omor dupa cactusi ( pt ca n-am resit niciodata sa-i fac sa infloreasca ), dupa ce-am vazut "expozitia" ma bate un gand sa incerc si cu cactusi... :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Azi am vizitat din nou Gradina Botanica.Vedete sunt lalelele si fel si fel de copaci inflorit.Imagini gasiti de maine in albumul meu .Linkul e mai sus.
 
Sus