Gradina Bijoux

Roxana Peled

Active Member
Re: gradina-bijoux

Nu iubita, vorbeam tot despre gradinar1, spunea ca nu gasise unul in afara si se gandea sa-l ia de la gradina-bijoux. Eram curioasa care :giggle:
Am si eu unul de care m-am indragostit iremediabil, l-am vazut la cineva pe forum, nu-mi mai aduc aminte la cine (am memorie proasta la d'astea) dar nu e de la Austin. Cred ca era a lui Kordes dar nici ei nu-l mai au nici macar pe site-ul lor de afara. Caramel Antike :visator: . Genial!
Il gasesc eu pana la urma...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Pe Munsteed Wood il vreau.
Anul trecut, cand am comandat la Lottum, nu l-am luat ca prea il comanda toata lumea :) . Acum nu l-am mai gasit disponibil.
Mai am o speranta sa-l gasesc la bulgar, daca nu...o sa-l iau de la astia desi au niste preturi A-BE-RAN-TE!!!

La ce Baumax l-ai gasit pe Gertrude? Mi l-as fi luat si eu... Sa stii ca Bonica 82 am mai gasit la reduceri, tot la baumax, 22 RON.Foarte bune review-uri are trandafirul asta, super infloritor si cu o forma compacta a tufei, ti-l recomand.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: gradina-bijoux

Madalina, MW nu a fost disponibil la Lottum nici anul trecut, chiar daca aparea listat pe site. Cei care il au in gradina il au de la bulgar sau de la Gradina Bijoux.
M-am uitat la al meu dupa vreun butas. Dar din pacate, nu am ce taia din el.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Mersi, Carmen, tu esti draguta. Incerc oricum sa-l comand la bulgar, sper sa-l gasesc. Mai vedem pe unde se mai fac comenzi...poate il gasesc
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: gradina-bijoux

La cat a inflorit toata vara, chiar am crezut ca a format o "tufa" mai serioasa. Dar cand colo, e tare micut, cu 2 ramificatii dar e bine imbracat in frunze. E un trandafir interesant si infloreste continuu, nu ma mai deranjeaza ca i se scutura repede florile. Sper sa il gasesti la bulgar.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: gradina-bijoux

gradinar1 a spus:
Pe Munsteed Wood il vreau.
Anul trecut, cand am comandat la Lottum, nu l-am luat ca prea il comanda toata lumea :) . Acum nu l-am mai gasit disponibil.
Mai am o speranta sa-l gasesc la bulgar, daca nu...o sa-l iau de la astia desi au niste preturi A-BE-RAN-TE!!!

La ce Baumax l-ai gasit pe Gertrude? Mi l-as fi luat si eu... Sa stii ca Bonica 82 am mai gasit la reduceri, tot la baumax, 22 RON.Foarte bune review-uri are trandafirul asta, super infloritor si cu o forma compacta a tufei, ti-l recomand.
La Baumaxul din Sun Plaza, pe langa Piata Sudului. Sa fi fost si acolo vreo 40-50 lei, nu-mi aduc aminte exact ca preturile difereau destul de mult de la unul la altul. Multumesc pentru recomandare, o sa ma uit si dupa Bonica 82.

Zau ca nu vreau sa te necajesc dar la gradina-bijoux chiar au Munsteed Wood, ei si-au reactualizat deja stocurile - 100 de buc ... scuze, 99 ca pe unul l-am luat eu :oops: . Nu inteleg de ce este mai scump insa, 86,59 lei :nu stiu: dar asta este, toata lumea il lauda inclusiv pe forumurile externe iar sotul mi-a zis ca e cea mai frumoasa culoare de trandafir pe care a vazut-o pana acum :D . Avantajul meu e ca fiind din Bucuresti nu o sa platesc transport ca daca il mai adaugi si p-ala chiar ca iesi la pepeni.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Roxana, sper sa-l gasesc la bulgar, il avea asta primavara.
20 euro un butas mi se pare aberant, cum ti-am spus.
 

dalailana

Member
am comandat in primavara pe ultima suta de metri cand stocurile erau aproape epuizate trei trandafiri a 80 lei buc. unul dintre ei mi l-au trimis negru si uscat , inca il mai astept sa vad daca se prinde.
 

Dan Radu

New Member
Desi au niste preturi destul de piperate ma mir ca nu am gasit nici un topic despre ei aici.
Nu a cumparat nimeni de la ei? Au niste trandafiri absolut superbi.
Stiu ca multi dintre voi se asociaza in a cumpara trandafiri, inclusiv de la David Austin, din afara tarii dar ma gandesc ca dupa toata tevatura, transportul pana in tara, transportul in tara, taxele bancare, preturile in euro care nu sunt nici ele chiar atat de mici, schimburi valutare plus uneori pierderi datorate drumurilor prea lungi, costurile ar putea sa nu difere chiar atat de mult de cele afisate de cei de la gradina - bijoux.
Preturile la ei sunt intre 50 si 100 lei, de cele mai multe ori in jur de 80 la cei cu radacina nuda.
Este adevarat ca atunci cand vrei sa cumperi 15-20 de trandafiri orice diferenta in cost conteaza. In cazul meu, 3-5 buc, conteaza mai putin.
Stie cineva ceva despre ei? Se ridica trandafirii la nivelul pretului cerut sau sunt o alta fitza romaneasca?
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua. Sigur că am cumpărat. Sunt superbi. Acuma, dacă discutăm despre prețuri, trebuie să luăm în calcul ce anume ne dorim. Sigur, dacă mă intereseaza să acopăr spații și iubesc oarecum trandafirii, atunci printre criterii poate fi inclus prețul.
Dar, dacă sunt pasionat, și înțeleg ce înseamnă să creezi soiuri noi, care este istoria lor și felul în care au fost hibridizați din soiurile rustice sau istorice, atunci sigur prețul poate fi depășit de bucuria pe care am avut-o, de exemplu, ultima dată când în august anul acesta, am luat de la ei un Munstead Wood. Ce parfum... ce petale răzvrătite ca în dansul unei dansatoare de flamenco. De când l-am luat nici nu pot sa mă concentrez la munca de pe terasa. Din când, in când mă intrerupe și mă cheamă să îi simt mirosul. Poate că sunt eu mai poet din fire, poate că pun pasiune, dar dacă nu mă bucur de pasiunile mele atunci, ce mai rămâne în afara de goana după bani...
Revenind la un discurs rece. Da. Merita Gradina Bijoux.
P.s. ceea ce m-a impresionat este faptul că mi se raspunde intotdeauna la sms cu raspunsuri adecvate. Garanție și service post garanție, dacă îmi e permisă comparația.
 
Sus