Gradina Bijoux

Roxana Peled

Active Member
Desi au niste preturi destul de piperate ma mir ca nu am gasit nici un topic despre ei aici.
Nu a cumparat nimeni de la ei? Au niste trandafiri absolut superbi.
Stiu ca multi dintre voi se asociaza in a cumpara trandafiri, inclusiv de la David Austin, din afara tarii dar ma gandesc ca dupa toata tevatura, transportul pana in tara, transportul in tara, taxele bancare, preturile in euro care nu sunt nici ele chiar atat de mici, schimburi valutare plus uneori pierderi datorate drumurilor prea lungi, costurile ar putea sa nu difere chiar atat de mult de cele afisate de cei de la gradina - bijoux.
Preturile la ei sunt intre 50 si 100 lei, de cele mai multe ori in jur de 80 la cei cu radacina nuda.
Este adevarat ca atunci cand vrei sa cumperi 15-20 de trandafiri orice diferenta in cost conteaza. In cazul meu, 3-5 buc, conteaza mai putin.
Stie cineva ceva despre ei? Se ridica trandafirii la nivelul pretului cerut sau sunt o alta fitza romaneasca?
Va multumesc pentru raspunsuri!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Ei sunt reprezentanta Austin la noi in tara :D de ex daca vrei sa comanzi direct de la Austin ,probabil te vor indruma la ei .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Roxana...daca intre 30 de lei si 100 de lei ti se pare ca diferenta nu e mare...ce sa mai zic? :?
Cred ca nimeni nu a comandat de la ei (sau nu stiu eu :gandit: ) avind la dispozitie multi alti furnizori cu preturi decente si roze la fel de frumoase si de buna calitate.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Englezestii sunt scumpi de oriunde i-ai comanda. Cred ca cel mai ieftin ii poti lua de la Petrovici dar primesti un butas de 15 cm. Conteaza foarte mult atunci cand decizi de unde cumperi/comanzi si cat de dezvoltat e trandafirul pe care-l ei.
Roxana, englezesti s-au gasit in ultimele saptamani la reducere in Baumax si la Hornbach - te sfatuiesc sa cauti, daca poti, intai acolo. Trandafiri in ghiveci, cam de 70-80 cm, bine dezvoltati, in jur de 40-50 RON (pret bun pentru englezesti mari deja).

Si pe mine m-ar interesa daca a luat cineva trandafiri de la Gradina Bijoux, imi doresc un soi pe care nu l-am gasit de comandat in afara si e posibil sa-l aiba ei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Retinusem eu ca lui Geo i se pusese o pata :) .
Pai da....dupa remuneratie Coane Fanica :p
 

lucia2002

Active Member
Re: gradina-bijoux

Eu am comandat anul trecut de la ei, trandafirul a fost ok, dar sincer nu as mai cumpara un trandafir cu radacina nuda care sa ajunga, cu transport, aproape 100lei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Mi se pare cam mult un trandafir cu radacina nuda la minim 20 euro, cum aveau toamna trecuta, iar ce vand la ghiveci mi se pare culmea lacomiei, peste 40 euro bucata...las-o naibii :mrgreen:

Daca vor ajunge la niste preturi decente voi cumpara de la ei dar momentan platesc mai putin, cu tot cu comisioane si transport, pe plante cumparate din vest. Nu spun ca trebuie sa coste 8 lei butasul, pana in 15 euro mi s-ar parea de bun simt, dar la noi toti vor sa castige mult si repede :|
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: gradina-bijoux

gradinar1 a spus:
Si pe mine m-ar interesa daca a luat cineva trandafiri de la Gradina Bijoux, imi doresc un soi pe care nu l-am gasit de comandat in afara si e posibil sa-l aiba ei.
Madalina, daca vei mai avea rabdare pana la anul, cu siguranta la urmatoarea comanda sunt sanse mari sa gasesti la olandez sau la sarb si trandafirul ce ti-l doresti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Nici eu nu dau 100 RON pe un trandafir ca n-am baut gaz :rofl: :rofl:
Parca imi aminteam insa ca aveau si ei perioada de reduceri...n-am verificat inca
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Pai au acum perioada de reduceri, vand un englezesc la reduceri cu 133 lei :evil: Cei in ghiveci
 

Roxana Peled

Active Member
Re: gradina-bijoux

Gabiuta a spus:
Roxana...daca intre 30 de lei si 100 de lei ti se pare ca diferenta nu e mare...ce sa mai zic? :?
Cred ca nimeni nu a comandat de la ei (sau nu stiu eu :gandit: ) avind la dispozitie multi alti furnizori cu preturi decente si roze la fel de frumoase si de buna calitate.
Ba da iubita, mi se pare mare diferenta asa cum pui tu problema :D dar ajungi sa platesti doar 30 lei in comenzile externe cu toate transporturile (si cel din tara) si cu toate complicatiile? Pe urma iarasi zic, daca ai doar 2-3 trandafiri ...hmmm :gandit: ...nu stiu ce sa zic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Roxana, daca mi se pune rau pata pe un trandafir si nu am posibilitatea sa il iau din alta parte recunosc ca dau pe al acel milion :mrgreen: Daca pot sa evit asta sigur ca sunt mai fericita sa cumpar 3 in loc de unul...din strainatate in general sunt costuri mari cu transportul si comisioanele bancare pentru Romania,pentru a fi suportate de o singura persoana, de asta noi ne combinam mai multi la o comanda, in felul acesta economisim niste bani pe care, in loc sa cumparam 3 trandafiri, cumparam 5. Acuma depinde si de banii pe care ii ai in buzunar, daca ai asa multi de te enerveaza, nu vad de ce sa nu cumperi mai scump, din tara :)
Noi am cam ajuns la faza in care, si daca am avea sa cumparam 3 trandafiri cu un milion, mai avem de inchis gura consortilor si consoartelor, dintre care unii s-au cam saturat sa vada sute de euro dati pe...verdeata :rofl: Si suntem si lacome, ca tot vrem, nu ne mai oprim :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: gradina-bijoux

Eu am comandat :oops:
Nu m-am putut abtine :ros_unghii:
La Hornbach m-am uitat, nu am gasit nimic din ceea ce imi doream eu, la Baumax n-am fost niciodata, nu s-a nimerit.
Am de dat 250 lei pe 3 trandafiri, nuzi ca n-am inebunit sa cumpar la ghiveci. Fiind din Bucuresti transportul e moca pt ca am cerut sa ma duc eu sa-i ridic. Poate ma lasa sa si aleg :rofl: .
Am o gradina minuscula. Nu-mi permit multi oricum si nu-mi doresc un trandafir frumos imi doresc un anume trandafir. Am comandat din cauza unuia de care m-am indragostit, imi dau lacrimile de cate ori ma uit la poze cu el pe net. Nu l-am vazut la nimeni pana acum - Queen of Sweden.
De asemenea mai aveau unul pe care mi l-a recomandat cineva aici pe forum ca si catarator pentru fatada casei si care mie mi s-a parut foarte potrivit cu ceea ce imi doream. Nu stiu daca as fi gasit un echivalent in alta parte - Snow Goose.
Si am mai luat unul pe care stiu ca as fi putut sa-l iau si din alta parte dar ... :oops: ... a alunecat degetul pe butonul de comanda - Munstead Wood.

claude, 15 euro la ora actuala sunt aproape 70 de lei, eu am dat la ei 77,45 lei pe Queen of Sweden-ul pe care mi-l doream.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Eu te inteleg, iti explicam doar motivele pentru care noi preferam sa luam, deocamdata, din exterior. Cum spuneam, as da si eu acesti bani pe un trandafir fara de care nu pot trai :rofl: Problema e ca eu nu pot trai fara mai multi, asa ca incerc sa impac si capra si varza ;-)

P.S. Cu Snow Goose mi-am dat seama ca te-am dezinformat in ceea ce priveste ghimpii :oops: Primii 2 lastari ai lui erau fara, iar eu nu am mai fost atenta la ceilalti lastari crescuti, daca au sau nu si culmea e ca au :eek: Nu multi si mari, dar totusi au, asa ca atentie la Vuitoane :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: gradina-bijoux

claude a spus:
Roxana, daca mi se pune rau pata pe un trandafir si nu am posibilitatea sa il iau din alta parte recunosc ca dau pe al acel milion :mrgreen: Daca pot sa evit asta sigur ca sunt mai fericita sa cumpar 3 in loc de unul...din strainatate in general sunt costuri mari cu transportul si comisioanele bancare pentru Romania,pentru a fi suportate de o singura persoana, de asta noi ne combinam mai multi la o comanda, in felul acesta economisim niste bani pe care, in loc sa cumparam 3 trandafiri, cumparam 5. Acuma depinde si de banii pe care ii ai in buzunar, daca ai asa multi de te enerveaza, nu vad de ce sa nu cumperi mai scump, din tara :)
Noi am cam ajuns la faza in care, si daca am avea sa cumparam 3 trandafiri cu un milion, mai avem de inchis gura consortilor si consoartelor, dintre care unii s-au cam saturat sa vada sute de euro dati pe...verdeata :rofl: Si suntem si lacome, ca tot vrem, nu ne mai oprim :mrgreen:

:rofl:
Eu sunt in general o persoana zgarcita (cu mine insami) deci consortul nu prea protesteaza cand decid sa-mi mai cumpar si eu cate ceva :D
In plus gradina e mica, stie ca nu ma pot intinde prea mult ...

PS. Sunt buni ghimpii, nu ma deranjeaza, sa aiba si el cu ce sa dea in caz de atac :) , cat despre "Vuitoane" nu-i problema ca n-am, geanta mea si asa e rupta, poate ma ajuta s-o schimb si eu ... la astea sunt tare delasatoare ...
 

Roxana Peled

Active Member
Re: gradina-bijoux

gradinar1 a spus:
Roxana, englezesti s-au gasit in ultimele saptamani la reducere in Baumax si la Hornbach - te sfatuiesc sa cauti, daca poti, intai acolo. Trandafiri in ghiveci, cam de 70-80 cm, bine dezvoltati, in jur de 40-50 RON (pret bun pentru englezesti mari deja).
Multumesc frumos pentru pont :D , azi am fost si eu pentru prima data la Baumax si desi nu mi-am cumparat englezesti (aveau cate ceva, aveau si un Gertrude Jekyll pe care in principiu mi-l doream dar am reusit sa ma conving sa-l las acolo ... aviz amatorilor :evil: ) mi-am luat un The Fairy roz de care sunt foarte multumita :D

Sunt curioasa, ce trandafir iti doreai si te gandeai ca poate il au cei de la gradina - bijoux?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: gradina-bijoux

Cu mine vorbesti? :) Daca da, era vorba de idee, nu am ochit nici unul la ei care sa nu-l gasesc in alta parte, dar m-am uitat in graba, trebuie sa ma uit mai pe-ndelete :rofl:
 
Sus