Gradina antica sub sticla

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
O mica gradina antica intr-un bol de sticla:
-am folosit pietris mixt: alb, roziu si gri
-cateva vasute antice stranse de-a lungul anilor
-pietre albe rotunde si conuri
-cativa lastari de fitonia si tradescantia (dar intentionez sa pun selaginela cand o sa gasesc)
-si piesa de rezistenta:eek: mica fantana cu cadere de apa in trei trepte
cumparata din Bologna pe timpul concediului (cu 25 euro)

Rezultatul este acesta:



 

lelia

Well-Known Member
Si mie imi place foarte mult !
Ruxi ,faci niste lulucruri extraordinare ,felicitari ! :marfa: :D
 

bundazsz

New Member
Bravo Ruxi, misto misto, ... , eu zic ca ar trebui sa faci si un terrariu pentru carnivore si tillandsia ... is curios ce iese :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
am in plan sa fac un nou terariu intr-un acvariu de al meu (50/40/50cm), cu laculet inauntru, si mistmaker :) . doar ca nu va fi cu carnivore ci cu plante de umbra (selaginella, fittonia, peperomia, etc)
 

tinaM

Member
:clap: Ma alatur si eu la ce au zis fetele mai sus. Si cred ca va fi si mai si cu selaginella. Cred ca sta bine si tradescantia acolo, lastarii ei pot masca foarte bine firele ce alimenteaza fantana; chiar daca are tendinta sa se faca mare, o poti tunde mereu, eventual schimbate mereu cu plante tinere.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
abia astept si eu sa demarez proiectul. dupa ce imi fac rost de toate cele necesare nimic nu imi va mai sta in cale. mistmaker sper sa gasesc caci cel vechi s-a stricat :x . sunt tare curioasa cum o sa-mi iasa laculetul :mrgreen:
 

aleynad

Active Member
Moderator
felicitari, Ruxitzika!
si eu am un bol de sticla ca cel din fotografiile tale si de curand m-am gandit sa-l transform in terariu
din pacate in afara de fittonia, momentan nu am alte plante care s-ar potrivi acolo, dar ma mai documentez si apoi...trec la treaba :D
 
Sus