Gossypium herbaceum -Bumbac

sarselia

Active Member
Moderator
Claude trebuie sa ne rugam amandoua ca sa mai tina vremea cu noi...Si eu astept gogoloasele....
Sper sa nu le astept degeaba...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aura si Claude ce va mai fac bumbaciosii?
Eu azi l-am bagat pe al meu in casa pentru ca tare as vrea sa i se deschida "cupa cu bumbac".Sunt curioasa cum ii va merge...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai mei i-a prins prima bruma, de acum 2 saptamani, nu apucasem sa bag nici unul in ghiveci, asa ca au inghetat! :( O sa-mi fie invatatura de minte pentru anul viitor, unul o sa-l plantez intr-o galeata, ca sa-l pot adaposti daca vine frigul prea repede
 

Aura

Member
Fetelor, sunt tare bucuroasa pt reusitele voastre.
De la mine, iaca nicio veste buna...nu vrea si nu vrea ...si incep sa-i dau pace :evil:

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Mi s-a intamplat co chestie ciudata.Bumbacul pe care l-am avut anul trecut in ghiveci se pare ca a iernat si e foarte bine.A stat in pivnita cam la 10 grade si acum cand am vrut sa ii fl=olosesc ghiveciul pentru o alta planta,am vazut ca inca este verde.Nu mai are nicio frunza insa pare inca viu.
Nu ma asteptam....
L-am mai udat,asa din inertie, cam o data pe luna si vad ca a supravietuit.
 

diana999

Active Member
ce surpriza placuta ti-a facut! Acum scoate-l la lumina sa infloreasca. Il vei planta afara sau il lasi in ghiveci?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Diana,mi-e teama sa il las afara pentru ca pe cei pe care i-am pus afara,in gradina,i-am pierdut.Asa ca va ramane in ghiveci.Trebuie sa il aduc la caldura sa vad cum reactioneaza.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek:
Bumbacul meu se trezeste la viata...Anul trecut nu am aruncat ghiveciul in care l-am tinut ci peste iarna l-am lasat in pivnita.Cred ca a fost udat de 2 ori iarna aceasta iar acum ca l-am scos afara vad ca da din nou.
Nici nu ma gandeam ca se va intampla asta...
Trebuie sa ii fac poze.
Ai vostri ce mai fac?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am uitat sa mai seman in timp util :oops: E piticut al tau, oare apuci sa vezi capsulele desfacute? Ca pe mine m-au apucat dracii cadn a dat bruma pe ele, inca verzi, toamna trecuta :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daa stiu ca e mic.Insa asa a ramas de anul trecut.Anul acesta nu am mai semanat ca nu am mai avut seminte.
Si la mine s-a deschis floarea anul trecut insa deodata cu frigul.
Deci...nici eu nu am avut parte de capsule.
 

Aura

Member
Super ! Iti tinem pumnii stransi sa vedem floricelele frumoase. :D

Eu in vara aceasta n-am mai incercat cu bumbac.

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos Aurici.
Nici eu nu am mai incercat insa acesta a rezistat eroic peste iarna si e din semintele de anul trecut.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Tin sa va anunt ca am primit niste seminte de bumbac de la Hapy asa ca ma reapuc de bumbacit.
Voi ati mai incercat?
Vad ca au trecut ceva ani de cand nu s-a mai scris nimic pe aici.....
 
Sus