Gossypium herbaceum -Bumbac

sarselia

Active Member
Moderator
Nu am apucat sa ii schimb ghiveciul pentru ca tot astept sa iau si eu banii pentru a-mi cumpara pamant.
E intr-un ghiveci destul de mic si eu zic ca asta ar fi cauza pentru care nu a crescut mai deloc.
Tinem pumnii cu al tau!
Si la al meu i s-au inrosit cateva frunze si cred ca din cauza frigului...
Sau?
 

Aura

Member
aaa, specificasei in mesajul anterior ca nu i-ai schimbat ghiveciul numai ca eu mers repede la fotografie. Cum adica i s-au inrosit frunzele? poate ca asa o face toamna...al meu e cam plesuv..si ma gandesc la inca ceva , ca tare rau i-oi fi facand mutandu-l in gradina blocului...la umbra nucului...

Aura
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Va anunt ca cei 3 mici bunbacei plantati in primavara in gradina au acum cate 1 metru, au boboci, au flori si au si capsule! :) Tot ce sper e ca acele capsule sa apuce sa se coaca si sa pot recolta minunea de bumbac din ele! Asa as avea ocazia si motivul sa procur 1-2 negrisori! :rofl:
 

gabiee

Active Member
1 metru ? :eek:

felicitari !!!!
acum tot mai greu se deschid capsulele acelea si la mine , mai astept pe unul si dupa aceea vreau sa tai creanga cu bumbaceii ....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, Gabiee, 1 metru, dar la ce-mi foloseste, ca eu vreau sa vad deschise capsulele alea si teama mi-e ca nu o sa am norocul asta :cry: Tu macar poti sa-ti tai crengutele cu bumbacel...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claude al meu abia de a inflorit asa ca pana va forma acea minunata rotunjica bumbacica am impresia ca va veni si Mos Craciun.Asa ca voi incerca sa il aduc in casa pentru a vedea cum evolueaza.Ai putea incerca si tu sa-i pui in ghiveci si sa ti-i aduci in casa.
:idea:
Cei de la seminte.de ii vindeau ca planta de apartament...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
arselia draga, pana la urma, daca n-o sa am incotro, o sa mut unul in vreo galeata, in disperare de cauza...Desi, chestia ca ar merge si in apartament, cum zic ei...aia imi cam suna a abureala, drept sa-ti spun :evil: :rofl: Iti amintesti si tu, cred, prin ce-ai trecut cu ei dupa ce au rasarit...e clar ca le trebuie caldura soarelui, nu cea a centralei de apartament :mrgreen:

Gabiuto, se putea sa ratezi tu ocazia sa ne faultezi? :giggle: Ce vrei si tu, ne facusem si noi iluzii ca vom avea motivul si ocazia de a ne procura ceva negrisori :p

Mymo, o sa pun niste pozici, da' nu pot acum, maine sau poimaine, promit!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gabiee vin eu ca sunt mai aproape!
E minunat!
Eu aveam un bat din acesta luat din Franta si din cauza lui m-am apucat sa caut seminte.
Eu zic ca se merita pentru ca e tare frumos!
Felicitari!!!!
 

gabiee

Active Member
multumesc fetelor !
intr-adevar e frumos si interesant ....
avand cabinetul in curte , toata lumea cine vine , ma intreaba ce este :) , deja m-am si saturat sa dau atatea explicatii ....

sarselia , noi ne-am mai inteles de o intalnire , combinam placutul cu utilul , bem o cafeluta si muncim la recoltat :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Cred ca la cum ne stim vom uita de recoltat si vom intinde cafeaua...
In orice caz ma bucur mult ca ai reusit cu el.
:hug:
 

gabiee

Active Member
:rofl:

am uitat sa va spun , ca in puful acela sunt semintele ,
are consistenta ca si vata , si inauntrul lor se simt semintele ....
mai am o plantuta in ghiveci care are 2 fructe ( ghemotocele acelea care se formeaza dupa inflorire ) , am zis ca daca se deschid , din acelea voi culege semintele pentru la anul ...... si tot asa .... incetul cu incetul .... poate se mareste plantatia ...... :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Gabiee si distractie placuta la recoltat! :D
Eu ma rog sa tina vremea cu mine, sa mi se coaca si mie gogoloaiele cu bumbac! :)
 
Sus