Gospel

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
TH creat de Tantau in Germania ,anul 2002
inaltime aprox 90
parfum: intens
culoare : purpuriu
flori mari ,remonteaza foarte bine
frunze semilucioase
USDA zone :6b

eu il am in gradina de doi ani ,in primul a an a fost cam mic si necajit ,in anul doi si-a revenit ,din pacate nu am facut foarte multe poze ....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa floare, daca vezi doar floarea nici n-ai zice ca e TH, o fi avand in ascendenta ceva trandafir vechi, ca are forma aceea "in sferturi" care e caracteristica vechiturilor :)
Astept sa vad o poza cu o tufa dezvoltata, sa vedem cat e de batos! Ca daca nu creste mai mult de 90 cm si lastareste bine, e de luat in considerare
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Anul asta cam atat a avut 90cm ,astept sa vad la anul ce va face.
Anul trecut in primul an era sa moara....... sper ca de la anul isi va arata adevarata fata,deocamdata am vazut ca remonteaza bine si are flori uriase si super parfumate.
 

adrianam

Well-Known Member
Arata foarte bine! Si daca zici ca este si foarte parfumat, atunci mai trebuie doar forma tufei sa o vedem.
Dar cred ca numai pentru parfum si culoare si tot merita un loc in gradina!
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pai ce sa facem noi acum ca a venit iarna. Planuri :rofl:. Treaba asta cu trandafirii care merita un loc in gradina pare sa fie o poveste fara sfarsit. Ceva comenzi comune, butasi inradacinati sau nu, schimburi .... ?:devil: Ce ziceti?:punch:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Da,asa e ,o poveste care nu se termina niciodata,acum doi ani spuneam ca il mai iau pe Munstead W si gata ca ii am pe toti,de atunci au mai aterizat vreo 20 de trandafiri,si tot as mai vrea.......problema e ca gradina mea incepe sa semene a jungla :-D
 
Sus