Gommer

cornelia

Fondator
Membru staff
Byby nu poti sa-l banuiesti pe om de vreo smecherie. E unul dintre cei mai seriosi furnizori din Europa (el are mai degraba o firma facuta din pasiune, decat o chestie comerciala). Problema cu hibiscusii, mai ales in cazul unor varietati mai fragile, este ca intra in colaps fungic. Am patit-o si eu, si altii. Cu diversi hibiscusi. Mai bine cauta sa te documentezi cum sa faci sa-i feresti de boli si daunatori. Sau, mai bine, haideti sa aflam cu totii ce e de facut.
 

sini

Well-Known Member
Vreau sa fac o comanda de hibi la acest furnizor.Problema e ca eu nu stiu engleza.O sa ma ajute cineva sa fac comanda.Trebuie sa iau legatura telefonic cu furnizorul(pe langa mail)?
 

byby_anka_w

Member
cornelia draga,nu il banuiesc de nicio smecherie,doamne fereste.vreau doar sa vb cu el sa vad de ce cu ce am gresit eu.e un om super de treaba am vb cu el la telefon(prin intermediul prietenului meu :) ) de nenumarate ori.deja suntem amici :rofl:
 

v.cristina

Active Member
sini a spus:
Vreau sa fac o comanda de hibi la acest furnizor.Problema e ca eu nu stiu engleza.O sa ma ajute cineva sa fac comanda.Trebuie sa iau legatura telefonic cu furnizorul(pe langa mail)?
nu trebuie sa suni
trebuie sa lasi comanda online cu datele tale complete iar legatura se va tine prin email

asa poate o sa gasesti pe cineva sa-ti traduca informatiile pe care ti le trimit ei

bafta!
 

v.cristina

Active Member
byby_anka_w a spus:
cornelia draga,nu il banuiesc de nicio smecherie,doamne fereste.vreau doar sa vb cu el sa vad de ce cu ce am gresit eu.e un om super de treaba am vb cu el la telefon(prin intermediul prietenului meu :) ) de nenumarate ori.deja suntem amici :rofl:

imi pare tare rau pentru pirderea ta legata de hibi
eu din comanda de la homer am pierdut o muscata, de fapt si singura comandata spera sa nu mai am si alte asemenea surprize neplacute :D
 

byby_anka_w

Member
eu am facut ieri comanda de vreo cateva Fuchsia si nu stiu cum pot sa platesc :( ca,card cu care sa platesc online nu am.ce mai pot sa fac?
 

v.cristina

Active Member
poti sa platesti prin ordin de plata daca ai cont in banca dar sunt comisioanele destul de mari

cel mai ieftin este paypal, din cate am inteles, pentru plati externe

cel mai bine ar fi daca ai cunoaste pe cineva cu un asemenea tip de cont sa-i dai bani si sa faca transferul in numele tau

bafta!
 

byby_anka_w

Member
pai aste-i treaba ca nu pre stiu pe nimeni.dar acum m-am gandit sa vad daca pot sa platesc din germania si cat e comisionul
 

v.cristina

Active Member
partea cea mai naspa la ordinele de plata externe este ca banca te taxeaza si pe tine si pe el iar tu trebuie sa suporti si parte lui ...asa am patit eu ...mi-a crapat obrazul de rusine cand am primt email de la ei instiintandu-ma ca de fapt suma trimisa de mine era mai mica decat cea din factura, asta din cauza bancii ca-si baga ei in buzunar comisioane cat pofteste :cry: :cry: :cry: :cry:
 
A

Anonymous

Guest
T.N.T. este al treilea curier "door to door" din lume.Are avioane ,masini,deci logistica.
Primul ar fi FedEX,apoiUPS,si ..Dehaselul( pe astia nu pot sa-i suport )
 

v.cristina

Active Member
mihail-the ex a spus:
T.N.T. este al treilea curier "door to door" din lume.Are avioane ,masini,deci logistica.
Primul ar fi FedEX,apoiUPS,si ..Dehaselul( pe astia nu pot sa-i suport )
sa intelegem ca tnt sunt seriosi daca sunt asa de mari ...nu?? :? :?
 

lili

Member
byby_anka_w a spus:
pai aste-i treaba ca nu pre stiu pe nimeni.dar acum m-am gandit sa vad daca pot sa platesc din germania si cat e comisionul

Oare, chiar asa Bybyca!!!! asta toamna eu ti-am platit prin Paypal....chiar la Mister Gommer :wink: !!!!!
 

radu

Member
Am comandat destul de multe "lucruri " de gradinarit din Olanda, si Germania si toate mi-au sosit prin TNT, si au fost in numar de 4 pachete. Pot garanta ca sunt seriosi, chiar si cei din Romania, desi cred ca au ceva probleme sa zicem de logistica, dar sunt serviabili . Si sa va explic si de ce: urmarind pe internet parcursul pachetului am observat ca de la intrarea in tara, in loc sa ajunga in Alba Iulia a ajuns pe langa Brasov ca destinatie finala. Dupa indelungi telefoane, s-au scuzat pe motiv ca era adresa mea trecuta gresit. Mi-a sosit dupa 3 zile, si culmea adresa de pe pachet corespundea cu a mea.
Totusi mare atentie : TNT se imparte in TNT Expres (curieratul rapid) care pana in Alba Iulia din Olanda vace c-am maxm 7 zile si TNT Post , care nu e curierat rapid ci soseste prin Posta Romana, si asta cred ca spune totul. Si sa exemplific: tot din Olanda mi-a ajuns un pachet care continea si o planta in 3 saptamani in perioada sarbatorilor de Craciun prin TNT Post!!!
 

radu

Member
Si apropo de platile externe facute prin banca. Pe langa faptul ca cei de "afara" nu accepta comisionele "share" decat "our", adica va trebui sa achiti toate comisioanele atat ale tale cat si ale lui(desi majoritatea dintre ei nu au comisioane de ridicare valuta, dar nu vor sa recunoasca) toata marea noastra problema intervine prin faptul ca mai exista acele "spete bancare" adica comisioanele banciii corespondente , care te taxeaza pe motiv ca nu esti clientul lor. Si daca ai bifa ca modalitate de plata "share" atunci trebuie ca cel de afara sa achite acea suma, si sigur n-o sa accepte asta.
Deci sa exemplific mai pe scut: pentru o plata externa in Olanda am platit comisionul bancii mele: 10 Euro+ 25 euro SWIFT = 35 Euro. Dupa 3 saptamani ma suna cei de la banca ca mai trebuie sa achit o speta bancara (de care va vorbeam mai sus) de 30 EURO. Ciudat , nu ?
Ceea ce e mai rau, e ca nici o banca din Romania nu poate sti de la inceput cat e de mare acea speta bancara , ci vei afla ulterior in cateva zile sau saptamani ! Am verificat acest lucru la toate bancile mari !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din nefericire aceste comisioane nu ai cum sa le eludezi.Si nu sunt chiar micute. :(
Lili tu cit ai platit comisionul?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aveti grija ca uneori comisioanele bancare au o valoare mai mare decat comanda in sine. Ca asta chiar m-a infuriat.
 

Cristiana

Member
byby_anka_w a spus:
eu am facut ieri comanda de vreo cateva Fuchsia si nu stiu cum pot sa platesc :( ca,card cu care sa platesc online nu am.ce mai pot sa fac?
Byby, nu poti plati prin paypal? Eu stiu ca la Gommer se poate. Cu ordinele de plata te usuca, nu alta.
 

lili

Member
Gabiuta a spus:
Din nefericire aceste comisioane nu ai cum sa le eludezi.Si nu sunt chiar micute. :(
Lili tu cit ai platit comisionul?
Comisioanele bancare se pot ridica pana la 30-40 euroi. Comisionul platii prin Paypal este de 1-2 euroi. In cazul D-lui Gommer exista taxa de ambalare care este destul de marisoara, si care este stabilita in functie de marimea, greutatea coletului si tara de destinatie . Aceste taxe sunt stabilite in functie de zone , zone care sunt valabile si in Romtelecom.
Domnul Gommer nu are optiunea de plata Paypal, acest lucru presupune acceptul dumnealui si asta in momentul in care exista o colaborare de durata si multumitoare vanzator-client. :wink: Dumnealui stie de comunitatea noastra egradini si nu numai !!!!......... livreaza plante de ani buni in Romania!!!!!! :D
Succes !!!!!!!
 
Sus