Gommer

cornelia

Fondator
Membru staff
Fratilor, e sfarsit de octombrie, nu mai trimite omul plante. Risca sa ajunga cu zapada pe ele. Nu va bazati ca mai stau 25 de grade in termometru prea multe zile.
 

fixpix

Active Member
asa e cornelia... oricum io nu prea aveam de gand... si asa am prea multe plantutze la care trebuie sa le ofer adapost la iarna...

:mrgreen:
 

v.cristina

Active Member
eu zic ca atunci cand se fac comenzi sa fie comune si cat mai mari pentru ca taxele de livrare sunt scumpe :idea:
 

Cristiana

Member
Da, Cristina, dar daca cineva vrea sa-si comande 8-10 plante e pierdere de vreme inutila cu transbordarea in alt pachet si retrimiterea prin tara, mai ales la asa plante sensibile.

Tu cat ai platit transportul si pentru cate plante?
 

kat

New Member
comanda brugmansia si passiflora carry

Toata stima pentru acest online store.
Pe 6 Octombrie am lansat comanda pentru 4 brugmansia si 1 passiflora.
Total (plante plus ALTE) 73.08 EUR
din care (ALTE):
Transport: 25 EUR
Taxe PayPal: 2.45 EUR

Am fost rapid contactat si mi s-a explicat cum ca tocmai s-au tuns plantele si trebuie lasate 3 saptamini sa se dezvolte noii lastari si citeva frunze asa incit sa se poata expedia plantele in bune conditii (25 octombrie urmind sa fie expediate). Am multumit si am asteptat, apoi pe 23 am facut plata prin PayPal. Am primt imediat confirmarea de plata si instiintarea potrivit careia plantele au fost expediate.
Au ajuns in patru zile, impachetate exemplar si in condtii excelente fiind livrate prin TNT (door to door delivery). Ce am avut de facut a fost sa semnez, sa le despacheterz si sa le schimb ghiveciul cu unul potrivit.
Recomand cu caldura magazinul. Foarte seriosi si comunicativi. Din 7 sau 8 mesaje schimbate cu ei am avut doar unul la care nu au raspuns (dar care continea intrebari referitoare la anumite detalii de expediere si nu erau esentiale, motiv pentru care nici n-am insistat sa primesc raspuns)
 
Daca mai lanseaza cineva o comanda as fi si eu interesata.Nu-mi permit sa cumpar f multe si e mai usor de suportat taxa de transport.
 

kat

New Member
Sincer, cred ca inca se mai poate daca judecam dupa raspunsul ce l-am primit atunci cind mi-am exprimat ingrijorarea in legatura cu problema respectiva:

"...
Mostly it takes around 7-8 days to Romania. The Brugmansia’s are all pruned now that means that the basic of the young plants is already wood. We have shipped last year even with -6 ºC to Sweden without any problems. The packets are normally somewhere inside, in a car , in a warehouse or in a post office and normally it’s not freezing inside.

With kind regards,
Hendrik Jan Gommer"

...asa ca inca se mai poate. Ce-i adevarat insa, ca primavara calitatea plantelor este mai buna dupa cum chiar mr. Gommer mi-a confirmat ulterior.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu una n-as risca. Nu e numai vorba de frigul de afara ci si de adaptarea la conditiile noastre care se petrece intr-o perioada nepotrivita.

Ganditi-va ca plantele stau cateva zile in cutie, ajung la noi in niste conditii complet diferite decat cele in care au crescut. Fiind prag de iarna durata zilei scade, intensitatea luminii scade, temperatura scade sau creste brusc de la calorifere, apare uscaciunea in aer sau mucegaiurile ...

Nu, mai bine nu. Stresul pentru bietele plante e prea mare.
 

Sash

Active Member
Ce e TNT? O alternativa la posta romana?
Ca daca livrarea se face prin posta romana eu n-as baga mana in foc ca respectivele pachete stau la temperaturi decente/inauntru. O doamna povestea pe aici ca livrarea pachetelor de catre posta romana in anumite zone se face cu... carutza!!!
 

kat

New Member
Cornelia are dreptate, n-am zis ca e recomandat, am zis ca se poate. Acum depinde si de cit de usor se poate stapini nerabdarea :rofl:
Eu n-am reusit si am preferat sa risc. Passiflora merge super-bine, sa speram ca si brugmansiile vor fi ok.
 

v.cristina

Active Member
la mine toate sunt super ok :) :) :) :)

brugmansiile cresc vazand cu ochii ma cam enerveaza ca sunt setoase rau si cum sunt multe ... :whew: :whew: :whew: :whew:

passiflora a inflorit dar pentru o perioada foarte scurta de timp i-au cazut florile si acum e in perioada de crestere , i-au aparut niste lastari noi

hibiscusul in schimb e intr-un repaus total :?
 

lili

Member
cornelia a spus:
TNT e un fel de curier.
Prin acest serviciu am primit un colet din Belgia. Martea a fost pus de expeditor si joia intram in posesia coletului. TNT este un serviciu de curierat european si care de ceva vreme a intrat si pe teritoriul tarii noastre.
 
Sus