Goji din seminte

thea

Member
Sunt asa de surprinsa de isprava mea incat nu ma pot abtine sa nu va spun si voua.
Am cumparat fructe de Goji uscate pt. ca imi plac f. mult.In pachetel erau cateva fructe sfaramate si in loc sa le arunc le-am curatat putin si le-am pus semintele intr-un paharut cu apa la geam.
Am fost extrem de uimita,cand, nu dupa mult timp(cred ca o saptamana), am descoperit ca germinasera toate.
Desigur le-am pus in pamant si acum astept sa vad cand se prind.
 

popescu gp

Well-Known Member
metode de inmultire

Felicitari pentru reusita;si eu am plantat un goji anul acesta in gradina ;sa vad cum va evolua,caci nu stiu prea multe despre el
 

thea

Member
Sentiklos,felicitari.Ce varsta au rasadurile de Goji din ghivecele de pe geam?
Ce sunt plantutele acelea pe care le numesti Primuline?
Seamana cu o planta medicinala pe care am achizitionat-o recent,Centella asiatica cu virtuti terapeutice f. laudate.
 

sentiklos

Member
Multumesc.

Rasadurile de goji ar avea cam trei luni acum. Au crescut foarte repede pentru ca le-am tinut dupa germinare pe calorifer, in rasadnita de plastic cu capac transparent, iar sub neoane aproape o luna. E o metoda foarte rapida de a obtine rasaduri de orice. Le-am ajutat pe tot drumul asta cu Atonik si Cropmax. :mrgreen:

Iar cele carora le zic eu primuline sunt Primule, sau cel putin asa scria la magazin. Le-am cumparat pentru ca sunt foarte decorative cand infloresc.

Succes
 

sentiklos

Member
Goji

Rectific: Le-am tinut pe calorifer pana au germinat si au dat primele frunze reale, dupa care le-am pus sub neoane. Dupa o luna de neoane, le-am mutat treptat pe balcon, la mai mult soare. Cele din poze sunt doar jumatate, restul sunt puse prin gradina, sa vad cum se descurca. Au trecut vreo doua saptamani de cand le-am transferat afara si vad ca n-au suferit inca niciun soc. Ma ateptam sa se arda/ofileasca etc.
 

thea

Member
Sentiklos,punem de-o plantatie , :rofl:, :rofl: !
Chiar ma gandeam ce as putea sa cultiv la mine la tara pe un ha de pamant ca se fura tot...ce este cunoscut de localnici :wink: .
 

Kati

Active Member
Si la mine semintele de Goji au germinat toate, relativ repede. Insa acum mi se pare ca au o crestere cam lenta si sunt tare subtirele si plapande, cu toate ca stau in geam (nu au soare direct) de multa vreme.
 

Kati

Active Member
Tocmai spusesem mai sus ca le tin in geam, deci au destula lumina naturala si racoare la fel :D
 
Sus