Goji Berry - Lycium Chinense, Lycium Barbarum

anknic

Active Member
happy a spus:
Irinaaa a spus:
oare trebuie 2 goji ca ca faca polenizare si sa tina florile / fructe , sau e prea mic de varsta ?
Este prea mic de varsta,dupa 3-4 ani mi-a facut primele fructe anul acesta.In primii ani infloreste dar nu tine fructele!Este bine sa fie facut tip arbust cu tulpina de 60cm

inseamnaca ai mei sunt defecti: 1 are fructe deja si restul flori. sunt puii aia pusi asta toama in pamant.
 

Irinaaa

New Member
azi am gasit pe la capatul localitatii eforie sud vreo 5 radacini de goji , unul era plin de fructe si mai cu frica mai de curiozitate am rupt o ramurica cu vreo 6 goji . am mancat doar acasa ca sunt vreo 2-3 km si am zis sa nu mor pe drum .
pai n-am murit dar maine sa mai mananc ?
fructele sunt zemoase si dulci , parca nu aveau asa multe seminte ca la cele cumparate uscate .
frunzele par putin mai mici dar florile sunt exact ca la al meu din curte .sunt crescuti in toate directiile .ati mai gasit crescuti asa ... ?
 

happy

Well-Known Member
Nu este goji,este vorba de gardurarita sau catina de garduri care creste pe toate drumurile si este foarte invaziva.Nu stiu ce sa spun despre fructe daca sunt comestibile sau nu,eu nu am incercat decat goji din gradina mea care sunt foarte dulci. ;-)
 

anknic

Active Member
eu am goji luat de la starkl (deci sursa sigura) si vis-a-vis de gardul meu e un teren imprejmuit cu gardurarita. florile la catina de gard sunt mai mici, frunzele sunt un pic mai mici, fructele sunt un pic mai mici. despre gust nu va pot spune nimic intrucat nu am gustat catina de gard, dar surse destul de credibile de pe net o dau drept otravitoare (fructele contin un alcaloid care in cantitati mici da reactii adverse, in cantitati mari da moarte).

pe de alta parte goji la mine pare invaziv (aka am scos asta toamna goji din locul in care era, l-am impartit in 3 si pus in alta parte, da' in locul vechi am iar goji...)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
wow , asta nu stiam , la mine sunt inca pentru plantare si o sa le fac tarc la radacini daca sunt obraznici :D
 

happy

Well-Known Member
anknic a spus:
pe de alta parte goji la mine pare invaziv (aka am scos asta toamna goji din locul in care era, l-am impartit in 3 si pus in alta parte, da' in locul vechi am iar goji...)
Incepe sa semene a catina de gard...nu ar fi rau sa fie adevarat!! :?
 

Irinaaa

New Member
Dragi forumisti sa stiti ca sunt in viatza .
acum nu stiu daca mai mananc , dar din 6 boabe nu am patit nimic .
cand ma mai duc , voi face si poze , dar descrierea catinei de garduri corespunde plantei gasite . cele 5 chiar erau aliniate ca un gard .
eu am luat goji - planta din dedeman , era barbarum n-avea niciun semn ca se pot consuma fructele dar nici semn interzis .
ca sa fiu sincera , mai ales ca a mea creste in toate directiile si va rodi peste cativa ani - chiar daca am spatiu in curte , in locul ei as pune sigur un piersic .
 

Irinaaa

New Member
inca ceva Happy , maica-mea sta intro zona aproape de tine , la ea se zice garduraritza la dracila .frunzele acestei plante se dadeau tocate la ratze .dar parca planta avea ghimpi ascutiti . despre fructe stiu ca nu se consumau fiind considerate toxice .
 

anknic

Active Member
happy a spus:
anknic a spus:
pe de alta parte goji la mine pare invaziv (aka am scos asta toamna goji din locul in care era, l-am impartit in 3 si pus in alta parte, da' in locul vechi am iar goji...)
Incepe sa semene a catina de gard...nu ar fi rau sa fie adevarat!! :?
chestia cu drajonatul am observat-o din primul an. goji a fost pus f.departe de gardul cu gardurarita si oricum eu pana sa cumpar goji nu am vazut craca de gardurarita pe la mine prin gradina, asa ca eu cred ca e exclus sa fie altceva decat goji :)
 

Irinaaa

New Member
atat pe wikipedia cat si la gradina baker catina de garduri = goji . diferenta dintre ele este modul de distributie al fructelor . unele sunt buchet ,=goji , celelalte cate 1 .
nu am gasit nicaieri catina de garduri / goji = garduraritza .
eu sunt alergica la detergent / bere, etc , iar de la un anticoagulant / clexane , am facut soc anafilactic .sunt convinsa ca de la prima jumatate de fruct as fi dezvoltat o reactie negativa .
totusi nu merg azi sa culeg fructe din planta gasita si sincer n-as sfatui pe nimeni .voi pune totusi poze .
 

anknic

Active Member
http://www.horticultorul.ro/arbori-arbu ... rdurarita/

LE: si drajoneaza :)

"Exista 2 tipuri de lastari care trebuiesc indepartati:

Lastari de tip A de obicei cresc cu muguri rapizi de dezvoltare. Acestia nu au flori deci nu rodesc. Consuma de obicei hrana de pe alte ramuri si impiedica dezvoltarea corecta a fructelor. Trebuiesc eliminati complet din baza. Cu cat identificam mai repede si eliminam acesti lastari cu atat mai bine pentru arbustul Goji.
Lastari de tip B cresc de obicei de la radacinile sub sol. Apare cel mai frecvent de unde o radacina a fost taiata sau deteriorata. In cazul in care nu este eliminata la timp poate dezvolta un alt arbust Goji nou iar ingrijirea culturii devine mai dificila."

sursa aici:
http://www.plantegoji.ro/intretinere_plante_goji
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Deci, pe mine m-ati innebunit cu uite goji ba e catina de gard si e otravitoare :eek:f: Atat de rau m-ati innebunit incat ma uit cu ochi mari la planta mea de goji -daca o fi naibii goji :mrgreen: - cumparata de la un nene din Cluj ca fiind goji si nu-mi vine chiar deloc sa-i mananc fructele, asa ca e pe post de arbust decorativ :rofl:
 

Irinaaa

New Member
nu mai stiu cum se pun poze , dar am descoperit la goji din curtea mea o fructa , era rosie dar poate nu coapta de tot pentru ca mi s-a parut amara si avea o singura samanta cam maricica comparativ cu cele cumparate uscate . planta e cumparata din dedeman prin mai si avea max 12 cm deasupra ghiveciului .a crescut de are vreo 2,5 m in toate partile .deci , face fructe din primul an insa din foarte , foarte multe flori .eram asa convinsa ca nu face , incat n-am mai urmarit-o .
 

Irinaaa

New Member
Goji al meu a crescut foarte mult si a facut si fructe si mai face si acum , din pacate oricat am lasat fructele , ele nu au fost dulci ca cele gasite pe camp si au seminte maricele 5-6 .azi am vazut si vis a vis de cazinoul din Eforie Sud foarte multe plante crescute ca si gard .
 

happy

Well-Known Member
Eu am mancat din cele crescute ca gard(am avut curajul)si mi-au lasat un gust amarui dupa ce initial apareau ca dulci.Fructele facute de goji din gradina sunt dulci,foarte gustoase. :D
Oricum nu as risca sa plantez catina de garduri in gradina si dupa aceea sa nu mai scap de ea ;-)
 

victoria

Active Member
Goji al meu a innebunit. Abia acum e plin de flori.Anul trecut le facuse prin August si in Octombrie am gustat cateva fructe.Acum le astept de Craciun :rofl:
 
Sus