Goji Berry - Lycium Chinense, Lycium Barbarum

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De acord Domnisoarelor tinerelelor :macesele si catina de cind ma stiu eu se foloseau in fel de fel de combi-natii de la pasta la suc si alte dulcegarii .... :D .
Mda...goji e mai exotic :giggle:
S-o face oare dulceata din ele? :)
 

iraira

Member
Tot citesc pe ici pe colo ca cea de la noi care creste pe garduri ar fi toxica...desi mie mi se pare identica cu cea...careia i se face reclama...Stiti ceva de asta?
 

veretregn

Active Member
Nu știu care-i care. Eu am cumpărat-o la ghiveci nu de pe garduri. Mai bine cereți la cineva un butaș decât să vă cocoțați. Fructele-s bune de la aia de la ghiveci care acum a ajuns pe gard.
 

Lopy

Member
Din spirit de ... "turma" :) am cumparat si eu un Goji la ghiveci, fara sa stiu mai nimic despre acest arbust :oops: Citind comentariile voastre :D , am inteles ca nu-i mare scofala cu fructele astea ale tineretii, dar (sper), comparativ cu catina, Goji sa nu aiba tepi :rofl:
Daca-i asa, am sa mai cumpar cativa, sa-i pun la gard si, daca fac fructe, sigur le voi manca :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Lopy...tepi are :mrgreen: nu ca si catina, dar are...Iar gustul lor mie mi se pare :bolnav:
 

anknic

Active Member
hai ma Claudelu ca sunt dulci-acrisoare...chiar mancabile :)

so, am avut un goji, anul trecut in toamna am zis sa-l mut ca il pusesem in drum. cu ocazia asta l-am separat in 3 ca drajonase cumva. 2 am oprit eu, 1 l-am dat unui prieten. pe aia 2 inainte sa ii pun in pamant i-am tuns si la "misto" am infipt 9 cracute in pamant. s-au prins 5! nu s-au prins extremitatile, s-au prins butasii de mijloc de craca...ca sa spun asa.
 

belisima

Well-Known Member
eu am mancat doar din comert,uscate,erau bunicele,cam ca stafidele :rofl: am si eu 3 fire din semininte,tre' sa le mut afara
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Growing goji from seed will not produce plants true to the parent, so the best way to propagate the plant is through cuttings
Sa fie asa , a avut cineva fructe de la plante din seminte ? :incapatanat:
 

anknic

Active Member
de ce? te chinuie talentul cu semintele?

a inceput si stevia sa creasca serios... :) acusica pun la prins...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am un plic ce l tineam prin cutia cu seminte , ceva de prin China , adus special de acolo :D
 

happy

Well-Known Member
anknic a spus:
i-am tuns si la "misto" am infipt 9 cracute in pamant. s-au prins 5! nu s-au prins extremitatile, s-au prins butasii de mijloc de craca...ca sa spun asa.
Goji se prinde foarte usor din butasi la fel ca vita de vie. ;-)
 

veretregn

Active Member
Incercati sa uacati fructele si apoi puneti-le alaturi se cereale dimineata sau la gatit caramelizate un pic.
 

Irinaaa

New Member
eu am cumparat un ghivecel prin mai si l-am pus in pamant imediat .cu greu au inceput sa-i creasca cracute in toate directiile . avea cam 2 m si m-am hotarat sa-l scurtez iar lastarii i-am pus la prins .acum la fiecare din cele 3 scurtari sunt cate 3-4 alte craci lungi .este plin de flori dar nu tine nicio fructa .cei 3 lastari s-au prins si sunt si ei cu flori si cateva frunzulite noi .intre timp am mai tuns cativa lastari .
oare trebuie 2 goji ca ca faca polenizare si sa tina florile / fructe , sau e prea mic de varsta ?
 

happy

Well-Known Member
Irinaaa a spus:
oare trebuie 2 goji ca ca faca polenizare si sa tina florile / fructe , sau e prea mic de varsta ?
Este prea mic de varsta,dupa 3-4 ani mi-a facut primele fructe anul acesta.In primii ani infloreste dar nu tine fructele!Este bine sa fie facut tip arbust cu tulpina de 60cm
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anul asta imi duc si eu puii in teren , deci nea Ionica zici ca e mai bine sa fie tufa cu port jos si nu inalt?
 
Sus