Goji Berry - Lycium Chinense, Lycium Barbarum

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Mai Gabiuto, nu vrei sa-ti trimit tie sa incerci, mai intai? Si daca nu mai apari tu...o sa stiu ca nu pot sa le mananc :rofl:
Cu-cu...cu-cu...aici sunt!!!! :evil: Mincat doua.Nu am avut mai multe ca nu le-am cules.Dar cum sunt pe multe garduri in satul meu ....merg la incercat :) .
Cred ca am explicatia vivacitatii razboinicului luminii,vecinul de peste drum :mincatul de goji de pe gardurile scolii lui in copilarie :tavalit:
 

poxicuta

Active Member
Si eu am 2 tipuri, unul cu fructe mari-luat de la polonezi, si unul cu fructe mici, ala cu fructe mari este foarte , foarte bun!
 

anknic

Active Member
sunt dulci, semintele nu se simt. eu le raschetez in we, tata zilnic...deja imi spunea ca-s coapte alea care se desprind imediat de pe codita.
 

anknic

Active Member
nuuu, ele sunt rosii si alea mai crude si alea coapte :)

alea mai crude sunt mai amare un pic, dar daca se desprind de pe codita...sunt dulci si bune.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Efectul se va vedea peste vreo....60 de ani :mrgreen:

Stiti cum e cu astea?S-a auzit...zvonit...soptit...susurat pe undeva ca sunt cele mai grozave si chinezii vedeti cit de mult s-au inmultit,nu :twisted: ???Hai si noi...sho pe ele...
:aoleu:
Daca moare unul de gilci si zice ca s-a descoperit ca goji sunt de vina sa vad daca mai pune cineva gura pe ele :p
Nu le neg efectul,Doamne fereste :ingeras: dar ....simptomul turmei functioneaza .Ma scuzoaiele mele dar asa este. :rose: i
 

anknic

Active Member
pana una alta "are" multe vitamine...cum "are" si multe alte legume, doar ca se pare ca astea au concentratie mai mare de vitamine si mai mica de altceva (aka celuloze).

multe vitamine "are" si macesele...si catina...doar ca goji e mai exotic...asa :)

pana una alta eu am facut ani la rand macesata si catinata, goji halim asa ca se poate (macese si catina sa ma pici cu ceara si nu halesc crude :) )
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anca, catina daca o pui in miere e delicioasa si in felul asta infuleci vitamine la patrat ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cum nu merge? Eu am zdrobit fructele de catina si atunci a fost foarte gustos ;-) si de fapt nici nu trebuie sa mesteci, doar sa le lasi sa alunece pe gat in jos :rofl:
 
Sus