Goji Berry - Lycium Chinense, Lycium Barbarum

sentiklos

Member
Goji

Salutare. Am seminte de Gynostemma Pentaphyllum, productie de anul acesta. As fi foarte interesat sa le dau schimb cu plante gen Goji si Ceai verde (Camellia Sinensis), mature.
 

dumitza

Member
Nu mai sunt noutati despre goji......Pai doarme dragutul,dar astept in primavara ca cei care sunt avansati in domeniu sa imi spuna si mie daca se tunde cumva arbustul si daca are nevoie de sustinere a ramurilor.Sunt cam firave din cate am vazut.Ma bucur ca am gasit si alti cultivatori de goji(eu sunt incepatoare) :) Pe curand!
 

sentiklos

Member
Goji/Lycium Barbarum

Din cate am citit pe Internet ( si informatiile sunt destule si pentru toata lumea ), este foarte recomandata tunderea regulata a plantei de Goji, in special pentru stimularea dezvoltarii de ramuri laterale. Pana acum, nu am gasit pe nicaieri sa spuna ca are nevoie de vreun mijloc de sustinere a ramurilor. Ma gandesc ca totusi nu e nevoie.
Am cinci mici arbusti in fata casei, cumparati de la Uniel toamna asta. Abia astept sa-i vad cum se dezvolta anul asta.
 

Yanquapin

Member
Nu va faceti griji cu Goji pentru frig... Mai degraba pentru sol greu si umezeala!
Duce si -40*C in vestul Chinei, in Xinjiang, unde se cultiva cel mai mult.
 

thea

Member
:eek: ,Goji al meu are 2 floricele, primele de cand il am, acum in octombrie!
E de bine, e de rau?
 

thea

Member
Cumparat planta in ghiveci, :) ,asta care a inflorit acum.
Din seminte(din goji uscat din punguta) am obtinut niste rasaduri care au crescut f. repede.
 

Floria

Active Member
Vroiam sa traiesc 100 de ani si fara sa-mi albeasca parul, asa cum traiesc chinezii care le consuma constant , dar nu stiu ce sa ma fac ca mie nu-mi prea plac la gust fructele de Goji. Voi cum le suportati ?
 

sentiklos

Member
Pai...
In gradina am doua specii: Lycium Barbarum si Lycium Chinense

Lycium Barbarum face fructe mai mari si dulci, pe care le mananc cu multa placere...
Lycium Chinense face fructe mai mici si dulci-amarui, destul de neplacute la gust si pe care le usuc sa le pun in Musli sau ceva...dimineata.
 

LadyBug

Well-Known Member
Floria a spus:
Vroiam sa traiesc 100 de ani si fara sa-mi albeasca parul, asa cum traiesc chinezii care le consuma constant , dar nu stiu ce sa ma fac ca mie nu-mi prea plac la gust fructele de Goji. Voi cum le suportati ?
asta e din cauza propagandei... nu stiai ca goji se mai numeste si catina de gard? se gaseste peste tot in Romania, nici eu nu stiam pana nu mi-am cumparat si apoi am inceput sa-l observ prin garduri vii. Si are de 4 ori mai putine vitamine decat catina noastra adevarata... si romanii care mananca asa ceva (catina) traiesc oare 400de ani???
 

sentiklos

Member
Cred ca partea cu 100 de ani era o gluma. In ziua de azi, cu toate problemele societatii, factorii poluanti, stress-ul, alimentele nule din punct de vedere nutritiv din magazine, junk-food-ul, stilul sedentar de viata, chiar si cu goji nu stiu daca o ducem pana la 70.

Cred ca fructelor de Goji nu trebuie sa li se ofere mai multa importanta decat cea reala. Catina noastra romaneasca este, intr-adevar, mult mai nutritiva decat Goji, dar poate nu la fel de buna la gust. Sunt multe fructe pe lumea asta mai nutritive decat Goji. E ca in moda: unele care-s la moda, li se face mai multa reclama si capata importanta falsa. Goji nu e nimic mai mult decat un fruct obisnuit. Longevitatea nu tine de Goji: tine de munca, de lipsa viciilor, de un stil de viata activ, de o alimentatie echilibrata si nutritiva, de multe altele... Goji poate contribuie in procent de 0,0001 %...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
acusi am si eu ceva seminte de goji si o sa le inmultesc ....e timpul acum , ca planta rezista la climatul nostru ? cum , cate se mananca ...? :D
sunt nou la capitolul asta ,
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane, al tau nu a daat pui din radacina, de vrei sa-l inmultesti din seminte?

Eu ma uit la fructe si tot nu reusesc sa ma conving ca sunt ce trebuie si ca nu ma otravesc daca le mananc :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da maninca draga si cind nu o sa mai apari pe aici o sa stim ce s-a intimplat :mrgreen:
Si eu am avut productie destul de bunicica dar cum metoda mea de mentinere a tineretii fara batrinete este alta le-am dat la un vecin batrin :mincinos:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai Gabiuto, nu vrei sa-ti trimit tie sa incerci, mai intai? Si daca nu mai apari tu...o sa stiu ca nu pot sa le mananc :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pana muriti voi nu ma lamuriti de sunt bune , .......interesant deci voi fi NEMURITORUL daca mananc din ele :salivat:
 

anknic

Active Member
io am mancat toata vara din ele si nu ati scapat de mine :evil:

LE: deci toata vara m-am laudat cu: uite goji, uite schisandra, uite cate si mai cate...azi ma intreaba tata: auzi, asta e gardurita sau alt experiment de-al tau....ca parca nu seamana cu gardurita... :rofl:

zic: bine mey, toata vara v-am scos ochii ca am goji si tu ma intreb ce e ala...tata: oooo, goji! am citit de el...am luat de la plafar fructe uscate...daca stiam io ca avem in gradina...

tare, nu?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
super , lasa ca si tata le mai uita si ma intreaba de doua ori , noroc ca am chef de vorba nonstop :rofl:
 
Sus