Goji Berry - Lycium Chinense, Lycium Barbarum

ana popa

Member
Primele semne:
Am avut emotii deoarece l-am lasat peste iarna afara pe pervaz si am crezut ca se duce.
 

iris

Active Member
Felicitari esti foarte norocoasa.Cum se vede plantutza este viguroasa.Te rog sa postezi si alte fotografii cand incepe sa infloreasca si neaparat cu fructe.Si eu am de gand sa-mi cumpar dar nu stiu mai nimic despre cultivarea lui, tratamente, etc. :)
 

mirela06

Active Member
Eu am o poza de acum citeva saptamini.A suferit, saracul, pt. ca l-am schimbat din mediul lui, dar acum creste frumos. Am sa-i fac poze zilele astea. Eu am facut comanda la SIEBERZ.RO. Pretul acceptabil - 28 roni, dar mic. Este un arbust rezistent. Odata ce s-a prins, fara pretentii nici la sol, nici la apa . Ce-l ataca? La mine,am vazut ca melcii, iar daca face fructe , pasarile. Cam asta :) http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/JW ... SCZKHOQUDO
 

thea

Member
Am achizitionat si eu un Goji berry,dar este mititel saracul,a mai venit si chel :( cu frunzele cazute.

Mi-am facut lectiile m-am bucurat inca odata de achizitia facuta si acum dupa ce mi-a trecut entuziasmul ma intreb cand o sa am si eu boabele miraculoase,adica anul viitor sau...cand?

Va rog mult sa-mi spuna si mie cineva care a avut deja fructe pana acum de la Goji,cum e evoluat plantuta.


Mirela am fost bucuroasa ca ai postat o poza dar acum nu se poate vedea :cry: ,poate o actualizezi.
Ana Popace mai face Goji al tau cum s-a comportat in vara si toamna asta?
 

ana popa

Member
Toamna goji chelesc, asa ca nu avea cum sa-ti vina cu frunze. Al meu a facut cateva fructe anul acesta, spre toamna.
 

mirela06

Active Member
Ai dreptate. L-am sters si am uitat sa-l actualizez.
O sa ma conformez. Scuze. :oops:
Eu l-am cumparat de Sieberz. Pt. ca a simtit ca a venit toamna si-a aruncat frunzele, toate, iar acum dau altele din cauza caldurii. :)
 

thea

Member
Mirela, de acolo l-am achizitionat si eu.De cand ti-a venit cat a trecut pana sa faca fructe?
Am luat si Gulan;asta arata mult mai bine.
 

mirela06

Active Member
L-am primit atit de miiic. Cred ca nu a avut mai mult de 30 cm. Abea s-a inaltat la 1 m. si nu mi-a facut fructe, plus ca sotul a udat zona aceia f. mult din cauza ca si-a pus pina linga el legumele, incit, cred eu, a suferit si si-a aruncat frunzele, in vara pe toate. Acum vad ca-i dau altele, saracutul. Am convenit sa-mi lase spatiul acela , mai lejer, dar eu stiu ce sa spun! Iar de mutat nu prea as avea unde, locul acela fiind mai protejat :D
 

mirela06

Active Member
Da , dar la ce avem noi, fura numai struguri, deocamdata. La tanti cea de 85 ani, care are pomi fructiferi, era plin si trebuia sa feresc de la mine, din gradina, rosiile, capsunile, chiar si micutii mei visini harnici :)
 

thea

Member
Mirela, a inceput sa inmugureasca Goji al meu!
Ce sa fac cu el daca se raceste si da inghetul?
 

mirela06

Active Member
Eu nu i-am facut nimic. A rezistat, cam greu, adevarat ca a fost tare mic.Oricum daca nu a depasit cel putin 1 m.musuroieste-l putin si da-i si un sac cu folie deasupra.
Pe al meu l-am calit dar stii ca eu sunt cu experimentele. A supravietuit deja 2 ierni si saracul l-a mutat sotul de 4 ori. Asa ca a stagnat din crescut si de cite ori il muta, lapada din frunze, apoi da altele.
Vezi ca nu-i place multa apa.De sol...al meu este lutos si doar deasupta este in amestec cu mranita.
Acum l-am mutat eu in spatele vitei de vie, la adapost si vad ca-i multumit.
Iata-lbietul de el. Este ca mine, un luptator. Il iubesc asa de mult.
http://mirela06.sunphoto.ro/arbusti_si_ ... i/18148861
Zilele aste am sa-i mai fac poze ca asta este de acum 3 saptamani.
 

johny

Member
Fructe de Goji

Fructele incep sa se inroseasca si arata deja foarte bine!
Eu sunt incantat de faptul ca au facut fructe deja desi productia
o sa fie nesemnificativa anul asta...

 

johny

Member
La mine e de anul asta doar... Cred ca are doar 2 ani,
oricum se prezinta neasteptat de bine! Se prinde foarte
usor si prin butasi verzi, eu am luat o ramura prin iulie,
si deja are radacini !
 

mirela06

Active Member
Al meu daca a tot fost mutat, desi are 2 ani, nu a facut nimic si este inca in stadiu de pina un metru.Ce sa fac, dar sotul nu a stiut ce si unde sa-l pina si surpriza lui pt.mina a fost ca la expus intr-un loc necorespunzator si cu multa apa. Pina am sesizat eu, aproape ca l-am luat mort.
Acum sper sa-i convina linga vita de vie si zidul casei vecinilor ca vad ca se omoara sa se dezvolte.
:D
 
Sus