Gloxinia,partea a 2-a

sini

Well-Known Member
Nu mi-a inflorit niciuna.
E foarte frumoasa gloxinuta ta,chiar daca nu a inflorit cum trebuia .Poate ca la prima inflorire mai ezita si in timp va inflori asa cum trebuie.
 

sini

Well-Known Member
La sfarsitul lui august a inflorit una din gloxiniile din seminte:Alenka.O singura floare a facut.Mai am vreo 2-3 care se chinuiesc se supravietuiasca.

Astazi o veterana:Venok Fei
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Vaiii, deci mai am putin si ma apuc si de gloxinii...ca si asa am mult spatiu :D
Sunt foarte frumoase :clap:
 

Nicola

Member
E normal ca plantele abia iesite din bulb sa aiba frunzele rasucite catre exterior? Sa fie lipsa apei? Nu am curaj sa ud prea tare.. Ma puteti ajuta?
 

Nicola

Member
S-au desrasucit:rofl: pe masura ce au crescut..
In schimb, o gloxi cumparata( din ce am observat, acestea nu au tubercul) pare sa creeze un bulb la suprafata pamantului. Deja are marimea unei nuci. Vi s-a mai intamplat?
 

marirogo

Active Member
Ce poate fi cu gloxiniile mele? Am 4 bulbi care nu au inmugurit, dar nici n-au putrezit! Nu aveti idee ce pot sa fac cu ei?
 

Chiharu

Member
Buna dimineata, am luat in primavara 12 bulbi de gloxinie fiindca nu stiam daca vor supravietui cele de anul trecut. Primele doua au inflorit in weekend
http://chiharu.sunphoto.ro/2015/103791213
http://chiharu.sunphoto.ro/2015/103791214 :)
Din pacate am si trei bulbi care au inmugurit, au crescut un pic plantutele dupa care s-au uscat dinspre bulb spre varf si acum stau bulbii degeaba...i-am pus la intuneric, poate s-au decis sa mai doarma o tura :(
Cele de anul trecut inca sunt la stadiul de frunze...
 
Cine stie care este diferenta dintre gloxinia violacea si Prins Albert? La o cautare pe google images nu mi-am dat seama. Din descrieri, am gasit ca Prins albert este de un albastru-violet catifelat iar violacea este violet.
Niste poze facute de cei care le detin ar fi concludente.
Va multumesc!
 

tugatita

Member
Buna tuturor!Am doua gloxinii cumparate au si bulbi ,dar nu se.mai dezvolta in partea de sus deloc doar dedesubt au aparut tije noi .Acum nu stiu ce sa fac sa tai tija batrana ,ma gandesc ca nu au spatiu tijele formate de jos sa se dezvolte par f ok chiar au si bobocei .Ma da inapoi faptul ca i a dat doua floricele cam amarate ce e drept...Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat,multumesc !WP_20160818_002.jpg
 

Atașamente

Chiharu

Member
Buna tuturor, nu stiu la altii cum merge cu gloxiniile, dar la mine vara asta din nou nu infloresc :cry: . Pe toate le am de cel putin un an. Au frunze si boboci, dar bobocii nu cresc, apar si apoi se usuca. Cred ca toata vara s-au deschis 2-3, si aia erau la o singura planta :cry::cry::cry:. Bine ca macar au frunze dragute...:-)
 
Sus