Gloxinia,partea a 2-a

Chiharu

Member
Multumesc mult d-l Popescu.
Foarte frumoase toate cele pe care le-am vazut aici. E o placere sa citesc din nou si din nou paginile si sa ma uit la poze. Imi face chef de cumparaturi :D
 

nicolae68daniela

Active Member
Am si eu o mare rugaminte, dati-mi un sfat, am primit astazi un colet cu 4 gloxinii, pe langa faptul ca avea flori mucegaite,gaurite, tije inmuiate, am gasit in flori viermi, de culoare neagru-cenusiu. Am curatat plantele, am adunat viermii , ce pot face mai departe, cu ce sa le stropesc, sigur sufera de ceva, asa plante nu am mai vazut :((, sunt foarte dezamagita.Multumesc!
 

sini

Well-Known Member
Urata treaba!
Nu stiu daca trebuie sa le stropesti cu ceva,dar cred ca ar trebui sa le schimbi pamantul si ghivecele.
o frumoasa
 

nicolae68daniela

Active Member
sini a spus:
Urata treaba!
Nu stiu daca trebuie sa le stropesti cu ceva,dar cred ca ar trebui sa le schimbi pamantul si ghivecele.
o frumoasa
]
Foarte frumoasa gloxinutza ta, sa-ti traiasca si sa-ti ai faca floricele!

Nu le-am stropit pana la urma cu nimic, doar le-am curatat bine, una am pierdut-o , azi i-am indepartat ultima frunzulita, celelalte sun ok, "mutilate" au numai cicatrici, sper sa traiasca. M-am aruncat cam prea mult in a cumpara gloxinii, am luat puiuti din samanta si sunt prea firave, si am zis hai sa cumpar plante mature sa ma bucur de floricele, dar am cam luat plasa :( . Una, rosie (o sa pun poza) si-a pastrat bobocii si chiar a inflorit frumos.
 

tugatita

Member
totusi avea bulb deci trebuia sa o ud sa nu o pun la hibernare ,pacat era atat de fumoasa,totusi mai las la lumina si ud poate,poate am noroc :( multumesc fetelor de sfaturi
 
Sus