Gloxinia,partea a 2-a

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
popescu gp a spus:
Si la mine un buchet:
Teribil buchet! Si unde mai pui cati bobocei asteapta sa se transforme in minunate flori! Sper ca si puiutul meu sa arate asa intr-o zi.

Fetelor, sunt minunate gloxinicile voastre pistruiate sau nepistruiate! :D
 

adite

Active Member
In primavara, am cumparat bulbi de gloxinii din comert si din alte surse. Toti au plantute, dar nu au toti boboci. Cel mai rau au crescut gloxiniile de la Cebule. De fapt au crescut cativa cm si s-au oprit. Cel mai mult au crescut cele doua Kaiser Friedrich din bulbi de la Praktiker.Nici una nu are boboci. Doua Blanche de Meru, din surse diferite, n-au nici ele boboci. In rest, plantele sunt mai mici decat de obicei, au boboci si astept sa infloreasca.
Ma gandeam ca nu am ingrijit bine gloxiniile, dar, am aflat ca si la altcineva care are bulbi din aceleasi surse, s-au comportat la fel.
 

nicolae68daniela

Active Member
popescu gp a spus:
Adite pune ingrasamant pentru muscate la 2 saptamani si ai sa vezi rezultatul
Buna ziua ! Am si eu o rugaminte, am o gloxinie de anul trecut, primita de 8 martie, care ia mers tare bine, a inflorit abundent, anul asta mai putin, dar a inflorit, dar de cateva saptamani a ramas fara frunze, una cate una s-au uscat. Acum i-a dat doua mici frunzulite strambe,rosiatice, nu stiu ce sa-i fac s-o mai ud sau s-o las sa intre in repaus? Multumesc !
 

adite

Active Member
popescu gp a spus:
Adite pune ingrasamant pentru muscate la 2 saptamani si ai sa vezi rezultatul
Multumesc! Cat trebuie sa fie NPK-ul? Am un ingrasamant pentru muscate 7-7-7, daca nu ma insel.
 

tugatita

Member
Am cumparat mai multi bulbi iar unul are tija cam uscata ,ce sa ii fac?iar altul nu da semne ca ar rasari ceva ,bulbii sunt mari .Multumesc !
 

adite

Active Member
De cat timp ai plantat bulbii? Trebuie verificati daca nu au putrezit. Eu am constatat ca bulbii cei mai mari au plantele cele mai pricajite cu unul-doi boboci, iar bulbii mai mici au dezvoltat plantele cele mai mari si cu mai multi boboci. O fi si varsta bulbului o explicatie?
Azi le-am pus ingrasamant pentru muscate si sper sa mai creasca putin.
http://adite2012.sunphoto.ro/Gloxinii
 

adite

Active Member
Multumesc! A inceput sezonul lor si la mine.
Mihaela, ai gloxinii frumoase! :clap: Am si eu doua batranele, din cele mai comune, dar nu stiu ce varsta au bulbii.
 

sini

Well-Known Member
Gloxinuta asta face figuri anul acesta.Este Delightful Bride.

Nu asa trebuia sa infloreasca.
 
Sus