Gloxinia,partea a 2-a

anknic

Active Member
da, aia din centru. sunt 2 pers.cu gloxinii: unele mari la 7 lei (alea batute dintr-un post anterior) si unele mai mici la 5 lei (astea de azi)

oricum din astea iti dau eu frunze cate vrei...poate maine gasesti altfel :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
daca mi s-o pune pata pe vreuna crezi ca mai stau eu sa creasca ea dintr-o frunza? mai ales la banii astia...
 

adite

Active Member
Ce ieftine sunt! :eek: Aici, sub 12 lei n-am vazut. Cea rosu inchis este foarte frumoasa. A doua pare Kaiser Wilhelm sau numai seamana. Nici bulbii n-au fost sub 10 lei in primavara. :(
 

anknic

Active Member
eh, cand oi avea timp o sa ma apuc sa le si identific, deocamdata ma bucur de flori :)

da...f.ieftine! eu ma oftic deja ca am cam luat toate varietatile...la anu' fac la tara un perete cu gloxinii...deja iubesc mult florile astea pt.ca iarna ocupa doar o cutiuta :)
 

adite

Active Member
Trebuie mentinute in vegetatie cat mai mult timp, ca sa faca bulbi, altfel nu mai iese nimic din cutiuta. :D
 

anknic

Active Member
ah stiu asta. anul asta am cateva gloxinii din runze prinse de mine anul trecut. cam in dec s-au uscat si aveau bulb! pe astea cumparate o sa le tin cat pot de mult in vegetatie ca sa creasca bulbul.
 

nicoleta

Member
Ancuta, sunt o minune! Si la banii astia! Chiar ca nu se mai merita sa astepti frunza...ma duc si eu sa ma uit... ;-)
 

anknic

Active Member
alea batute au sigur bulb, cand m-am dus sa le iau eram cu socrela si nenea ala de le produce a fost coleg de munca acu' 20 de ani cu ea. a recunoscut-o si m-am bagat in vorba :) l-am intrebat daca are bulb si a zis ca el importa bulbi (va dati seama la ce pret daca vinde planta mare cu 7 lei?)

pe astealalte le vindea o doamna si mi-a zis ca nu stie daca au bulb (da' le verific io zilele astea...) ca de fapt sunt ale unei vecine, ea doar vine cu ele la piata.
 

Dea

Active Member
Sini, numai minunatii!! :clap:
anknic, sunt frumoase gloxiniile pe care le-ai achizitionat! La cat mai multe flori de la ele!

trei si la mine:
 

Dea

Active Member
Va multumesc D-le Popescu! :D

Acum, oarecum la sfarsit de sezon, revin cu intrebarea daca cineva are disponibile - contra cost, frunze sau planta de acest fel de gloxinia: - cyclam, cu marginile usor spre alb. Le-am pierdut peste iarna, din cauza umiditatii excesive.
 
Sus