Gloxinia,partea a 2-a

melimeli

Active Member
le-am tot admirat pe ale voastre :) sunt fascinata de aceste minunatii
am primit si eu ieri una(nu stiu cum se numeste).

si cea pe care o bibilesc din primavara care ar trebui sa fie cu cupa ticlamintrebarea mea este....mai am vreo sansa sa o vad inflorita anul asta?
 

lexa

Member
Mi-am cumparat astazi o gloxinie, este a 3a din viata mea. Pe primele doua le-am pierdut. Le adusese mama din Rasnov acum cativa ani si s-au stins in cateva saptamani. Pesemne schimbarea brusca de clima le-a doborat. Pana acum nu am indraznit sa ma ating de o alta, dar astazi nu am mai rezistat tentatiei.

Totusi, nu vreau sa urmeze calea celor doua. Astfel, este ok daca o amplasez la o fereastra cu orientare vestica? Sau ar fi mai bine pe o comoda aflata la 2m de o fereastra orientata spre est :gandit: Mentionez ca la cea vestica am o violeta africana, doua gardenii, o stephanotis, o begonie si un ficus benjamin mititel carora le merge de minune, insa pentru fuchsia a fost o idee cam soare, pentru ca i-a cam parlit frunzele..
 

Arina

Member
Doar o floricica...


Lexa, poti sa asezi gloxinia la fereastra orientata spre vest, dar soarele nu trebuie sa atinga planta, pentru ca se ard frunzele.Gloxiniile prefera locurile luminoase.
 
Sus