Gloxinia,partea a 2-a

ghia_don

Active Member
Ce superba e culoarea ! Sa-ti traiasca, Mihaela !! :)
In sfirsit au inflorit si ale mele...doar cu atit am ramas anul asta dintr-un pervaz plin alta data...si un Sliper care e mai lenes..
 

fisulix

Member
Ghia_don foarte frumos au inflorit!
Cat despre rozatoarea mea, m-am uitat mai cu atentie si am gasit o chestie nici nu stiu cum sa-i zic...ca un batz lipit de dosul frunzei si cand l-am atins se deplasa ca o omida, dar sigur nu e omida ca nu era miriapod, dimpotriva avea niste picioareca la cameleon parca cu 2 degete...bleah...f. ciudata creatura nu stiu ce este...
 

fisulix

Member
Mai am o intrebare. Pentru ca in ultimul timp violetele mele nu au mai inflorit ceea ce este ciudat pentru ca anul trecut au stat inflorite toata vara si au un aspect mai nenatural (parca sunt mai tari si mai pufoase) am inceput sa ma tot uit, sa le analizez. Credeti ca ar fi tripsi? Frunza din poza e de o gloxinie care incepe si ea sa semene cu frunzele de violete. Frunzele din mijloc devin mai inchircite, iar inflorirea se opeste.
 

IoanaTweety

Active Member
Cred ca mai degraba pot fi acarieni, mai ales dupa semnele descrise: frunze inchircice in centru si oprirea cresterii. Talstar, Fastac, Vertimec la 7-10 zile.
 

fisulix

Member
Merci Ioana.
Intr-adevar, m-am mai documentat si se pare ca despre acarieni este vorba. De acuma sa vad ce o sa salvez.
 

MASCHA

Active Member
Gloxinia cea alba,care era o frumusete,avea frunzele palite.Initial am zis ca este lipsa de apa,dar azi uitandu-ma la ea mai bine am constatat ca are tulpina la partea inferioara aproape uscata.
Am rupt-o si am bagat-o in apa,sper sa se prinda....dar nu stiu care este cauza de s-a uscat !Ce sa fac cu bulbul care a ramas in pamant ?
 

kerkyra

Well-Known Member
Nici mie nu-mi merg gloxiniile, s-au dezvoltat bine pana la boboci, pe care insa nu ii vad infloriti. La unele se maronesc de mici, la altele se usuca tija. Singura care a facut o floare a facut-o in lipsa mea, cat eram in vacanta. Tare mi-e ca renunt la ele de la toamna :|
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu stiu ce sa zic, ca frunzele arata bine in general. Poate a fost prea cald unde le tin, pe balcon inchis.
 
Sus