Gloxinia,partea a 2-a

Roxana

Active Member
Erwin, sunt tare dragute Gloxinicile tale! sa te bucuri de ele si sa faca multe flori. :D
cand se vor mai mari le desparti sau le lasi launloc?

marirogo, superba Gloxinia ta! sa te bucure cu multe flori. felicitari :clap:
 

anette_b

Member
roxana , multumesc pt raspunsul cu gloxinia necunoscuta...ii voi pune poza in curand , nu am avut timp. momentan am pb cu paianjenul rosu... floarea pe care o avea gloxinia asta cand am primit-o ( in grija , ca nu e chiar a mea) era roz pal cu punctulete inauntru .
in schimb gloxiniei mele violet ii merge cam rau. a pierdut multi boboci , chiar si o floare ( se fac maro si se inmoaie ). frunzele sunt bine si am 2 frunze puse in pahar cu apa ( de 2 saptamani) dar inca nu se vede nicio radacina.
 

Roxana

Active Member
daca au cazut bobocii este din cauza caldurii excesive sau din cauza excesului de apa.

ana, o sa se faca mari si o sa te bucure cu multe flori! :D
 

anette_b

Member
frunzele mele puse in apa au fiecare un smoc de radacini.
e timpul sa le plantez? in cat timp se va forma bulbul si cand incepe sa creasca noua planta?
 

Roxana

Active Member
poti sa mai astepti sa se formeze si bulbisorul, sau poti sa le pui acum in pamant.

dureaza aproximativ 3-4 luni pana sa vezi primele semne de la frunzele puse in pamant. mai mult dureaza sa se formeze bulbul. sa nu plantezi frunzele prea adanc.

dar bineinteles ca dezvoltarea depinde si de conditiile oferite, de durata zilei...
 

anette_b

Member
multumesc! :D se vede ceva rotund si verde langa radacini. o fi bulbul ..e mic , vreo 4 mm. le mai las in pahar.
 
Sus