Gloxinia,partea a 2-a

popescu gp

Well-Known Member
gloxinii

Superba rusoaika Erwin! sper sa dispui si de frunze (eventual bulbisori)pentru vanzare din toate frumusetile tale spre sfarsitul verii
 

Erwin

Member
Alb am vazut doar la cei din Singapore si in Rusia. In Romania nu am vazut sa aiba nimeni. Rosu este si in Romania.
 

anette_b

Member
buna seara ! sunt noua pe aici....am si eu o gloxinie mov si as vrea sa o inmultesc ( din frunza). sa pun fragmente de frunza in pamant , nisip sau cum ar fi bine?
o tin in dormitor , orientare vest si dupa o saptamana de cand am cumparat-o se simte bine , se pare ca s-a acomodat.
ghiveciul e tare mic si ea e mare. nu am turba fibroasa (asa cum pare sa aiba ea in ghiveci ) si nu stiu ce amestec de pamant sa ii pun.
in aceeasi camera am avut multi ani violete de parma care in final au luat toate mucegaiul acela ( botrytis cred ) . asa ca violetele le-am pierdut dupa ce multi ani au fost ok. cred ca sporii persista mult timp intr-un loc si gloxinia pare inrudita cu violetele...mi-e sa nu se imbolnaveasca si ea.stiu ca greseala a fost sa ud violetele aiurea , desi stiam cum e corect ....
daca a incercat cineva sa inmulteasca gloxinia , il (o) rog sa imi dea si mie indicatii cat mai precise , ca nu am mai incercat pana acum.
e un soi frumos cu 2 raduri de petale (involta ?)
 

anette_b

Member
multumesc !
voi incerca in curand cu apa.
vazusem o poza peb un forum strain si cineva avea mai multe fragmente de frunza puse in pamant intr-un vas tip tava . cred ca udarea se facea cu un fel de fitil ( care sa absoarba apa? ). cred ca avantajul ar fi ca poti obtine mai multe plante din 1 frunza. si daca unele nu fac radacina , nu se pierde toata frunza.
 
Sus