Gloxinia,partea a 2-a

fixpix

Active Member
COOL.
Iaca ce am si eu inflorit!



am si eu una rosie cam destul de pleostita... 2-3 frunze de mai jos chiar s-au vestejit si le-am taiat, iar urmatoarele, mari si ele, sunt moi. doar cele mai tinere sunt inca "tzapene" si florile/bobocii inca arata bine.

dar NU isi revine ???
 

alfa

Active Member
Sunt frumoase Caline! Fix asa e si sinningia mea acuma... la fel de incarcata cu flori :D

Multumesc inca o data Angela ! :hug:
 

Erwin

Member
Caline! Felicitari! Arata superb gloxiniile tale. Cat despre gloxinia pleostita, verifica-i bulbul. In 99 % din cazuri, la mine cand se intampla asa era mort bulbul. Poate reusesti sa salvezi lastarul.
 

fixpix

Active Member
faine gloxi erw!
io n-am loc pentru 5-6...
d'apoi tu!
ar trebui sa nu le mai dau ingrasamant sa nu creasca frunzele asa mari!
 

marioara

Member
Florile din prima fotografie chiar ca sunt ciudate :? Am cumparat o gloxinie de la Obi Era cam ciufulita dar imi doream o gloxinie alba dubla asa ca ...
 

MERY

Active Member
marioara a spus:
Florile din prima fotografie chiar ca sunt ciudate :? Am cumparat o gloxinie de la Obi Era cam ciufulita dar imi doream o gloxinie alba dubla asa ca ...
vreau si eu una alb batut... :rugaciune: este superba !
 

popescu gp

Well-Known Member
gloxi

Superbe gloxiniile Erwin dar interesanta este si cea a lui Luminita;felicitari;Luminita daca si alte flori vor fi ca acestea te rog si eu contra cost un bulb sau o frunza daca se poate .Multumesc anticipat
 

Dea

Active Member
superbe gloxiniile voastre! :D
Au mai inflorit doua si la mine. Am cumparat bulbii prin martie si am asteptat cu nerabdare sa infloreasca :D ... dar surpriza : ce era pe ambalaj, nu e si la mine in ghivece :|
Desi imi plac mult si cum au iesit, totusi ... de ce nu e ca pe ambalaj?!
trebuia sa fie asa si a iesit asa
respectiv si
 

Dora

Member
Sini,e frumoasa rau gloxinia ta :D .La cat mai multe floricele!
Dea,sunt tare frumoase si ale tale!E ceva neobisnuit sa iasa asa cum scrie pe ambalaj,am patit-o si eu dar si altii...
 

Dea

Active Member
:D multumesc fetelor!

nu stiam ca e frecventa situatia cu ambalajul de gloxinie si ceea ce ajunge sa iasa ... :| Este o situatie in care ai tot dreptul sa faci o reclamatie, mai ales ca nu am cumparat bulbii de la colt de strada.

Imi plac gloxiniile care au iesit, insa de-acum incolo voi prefera sa cumpar planta deja inflorita, sa fiu sigura! :D

Apropo kerkyra, ma tentase si pe mine gloxinia Hollywood grena, insa nu am mai gasit atunci cand am vrut sa cumpar. Pacat ca nu ti-a iesit, pare o gloxinie foarte frumoasa, cel putin din poza :D
 
Sus