Gloxinia,partea a 2-a

Dora

Member
Sini,e tare frumoasa :indragostit: !La gloxinia asta sigur vei avea muulte flori,cat despre restul,fii optimista!
 

IoanaTweety

Active Member
Seara buna! Tocmai am pus niste frunze cu bulbisori si radacini in pamant. Ar trebui sa le ud acuma? Pamantul nu era luat direct din punga, nu era umed mai deloc. Si pe cand sa incep sa-i pun ingrasamant?

Multumesc. :D
 

miha

Member
Super arata...cred ca le dai apa vie... :rofl: Se pare ca toate sunt pline de boboci la tine in perioada asta... sa speram ca nu vine canicula prea repede... sa aiba timp sa-si etaleze frumusetile cum se cuvine...
 

alfa

Active Member
Cornelia, e superba!

Au mai inflorit si la mine doua:





Spuneti-mi si mie de ce se aduna frunzele? Adica marginile se ruleaza spre interior.
 

alfa

Active Member
Nu prea cred, sunt pe pervazul ferestrei care da spre est. Au soare doar dimineata cateva ore. :nu stiu:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, dar ai grija ca desi e putin soare ca durata, creste intensitatea. Cel putin la mine deja se simte o schimbare a factorilor de mediu. Azi, mai devreme, nu stiam pe unde sa ascund puiutii mici de soare.
 

IoanaTweety

Active Member
Hopaa, aceeasi situatie a aparut si la mine. Am observat azi dupa pranz, cateva frunze au marginile indoite spre interior. Le tineam la fel, pe un pervaz estic, cateva ore dimineata. Insa am termopane si cred ca s-au incins cam tare, nu? Le-am schimbat locul undeva mai la umbra, adica unde pot trage jaluzelele dimineata. Sper sa-si revina. :)
 
Sus