Gloxinia,partea a 2-a

Dea

Active Member
va multumesc fetelor! :D
Draga Dora, toate florile apartin unei singure plante. Tare as mai vrea sa mai infloreasca inca o data anul acesta. Credeti ca exista vreo metoda de a le face sa mai infloreasca, pana intra in perioada de repaos?
Cineva zicea ca le taie frunzele, ca mai apoi ele sa dea din nou si frunze si flori ... :|

Cornelia,sincer m-a impresionat nuanta gloxiniei tale! Deosebita! Nu am mai vazut pana acum!
 

Dea

Active Member
:D ai tu norocul asta sa ai numai plantute deosebite! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!
 

IoanaTweety

Active Member
Fetelor, am o intrebare la voi: cam la ce dimensiune al puiutilor de gloxinie iesiti dintr-un bulb trebuie separati?
Acum arata asa:
Si cum sa procedez? Sa las 2 sau unul singur?

Multumesc. :D
 

Dea

Active Member
Draga Ioana, dupa cum ai zis si tu, sunt plantute iesite din acelasi bulb, parerea mea ar fi sa le lasi in continuare asa. Eu una am evitat sa separ astfel de plantute, nu stiu cat de bine le-ar prinde!
Dar poate, cine a incercat, sa-ti spuna si rezultatul! :D
 

Dora

Member
Arina,e tare frumoasa !Le asteptam si pe celelalte :wink:
Cornelia,imi place mult culoarea :D
Ioana,eu n-am despartit puisorii cand i-am avut asa ca la tine,lasa-i sa creasca si vezi cum se dezvolta...
 

IoanaTweety

Active Member
Stiu ca nu acum trebuie sa-i despart, intrebarea mea era cand? :D Ii mai las sa se dezvolte deci si voi vedea care e mai fortos.
 

Erwin

Member
IoanaTweety a spus:
Fetelor, am o intrebare la voi: cam la ce dimensiune al puiutilor de gloxinie iesiti dintr-un bulb trebuie separati?

Si cum sa procedez? Sa las 2 sau unul singur?

Multumesc. :D
Sunt prea mici. Mai lasa-i sa creasca sa aiba macar 5-6 cm. Si cel mai voinic il lasi si celalalt il pui la inradacinat. Daca cei doi lastari provin dintr-un bulb mare si e spatiu de 2-3 cm intre ei, poti sa-i lasi.

In cazul in care vrei neaparat sa inmultesti din lastar, atunci da, il pui la inradacinat.
 

Erwin

Member
A inflorit Tigrina Blue de Singapore. Nu a inflorit asa cum trebuia... Dar nu e urata. E foarte foarte catifelata.






Si Slipperul mov. Care e mult mai deschis decat anul trecut. E putin elongat, dar nah, e obtinut dintr-o codita de floare. :D



 

ravel

Member
Ajutati-ma va rog! Am primit de la dl.Peter doua gloxinii si nu stiu cum sa la plantez. Ingrop de tot bulbul, sau ii las partea cu un soi de inceput de tulpinite afara(minuscule de altfel)?
 

IoanaTweety

Active Member
Ravel, tot 2 bulbi am plantat si eu de la dl Peter, acuma o luna. I-am pus intr-un ghivechi de 10-12 cm diametru, si nu i-am ingropat de tot. Sa fie acoperit cu pamant cam 1 cm. Nu uzi aproape deloc, doar cand dau frunzele.

Uita-te cateva posturi mai sus sa vezi cum arata acum, dupa o luna. :D Succes.
 

MERY

Active Member
Erwin a spus:
A inflorit Tigrina Blue de Singapore. Nu a inflorit asa cum trebuia... Dar nu e urata. E foarte foarte catifelata.






Si Slipperul mov. Care e mult mai deschis decat anul trecut. E putin elongat, dar nah, e obtinut dintr-o codita de floare. :D



superbe Erwin! ca de obicei ,nota maxima...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Adica catifea ca sa priceapa cei care nu stiu pe maghiara! :rofl:
E frumoasa!
 

Dea

Active Member
Foarte frumoase amandoua Erwin!
Ziceai ca Gloxinia nu ar fi inflorit asa cum trebuia, cum ar fi tebuit sa fie :?
 
Sus